Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Lavastuskunstnike Liit tähistab sünnipäeva näitusega „Pidu Süda tänaval“

12.01.2023 10:51

Kolmekümnendat tegevusaastat tähistavad lavastuskunstnikud teatri- ja muusikamuuseumi uues Peeter Süda nimelises saalis Mihkel Ehala maalide näitusega „Pidu Süda tänaval“. Näitus on avatud 11. kuni 29. jaanuarini 2023, näitusele pääseb muuseumipiletiga.

Sellel näitusel on vaatamiseks vaid kuus maali, ometi pole tegu väikese sündmusega. Mihkli uljas soojus ja pöörane vabadus saadavad argise halli elu kuu peale ka tosin aastat pärast kunstniku lahkumist. Nii mõndagi sellest vaba kulgeja maailmanägemisest on maalitud Süda saalis eksponeeritud piltidesse.

Varalahkunud autor, kes selle aasta jaanuaris oleks saanud 45-aastaseks, jõudis üheksa aasta jooksul luua lavakujundusi pea kõigis Eesti teatrites, kaasa lüüa filmikunstnikuna, tegutseda butafoor-dekoraatorina, maalida. Kõige olulisem – ta jättis kustumatu jälje paljude sõprade ja kaasaegsete südamesse.

Eesti Lavastuskunstnike Liit asutati 18. jaanuaril 1993. aastal 22 lavastuskunstniku heakskiidul, kümme neist on loomeliidu liikmed praegugi. Lavastuskunstnike liidu esimeseks esimeheks valiti tollal lektorina töötanud Kustav-Agu Püüman. Liidu loomise algusest on olnud oluline pakkuda oma vabakutselistele liikmetele tööõiguse alast kaitset ja toetada tööle vastava palga küsimist tööandjalt. Samuti on peetud oluliseks loomingulist eneseväljendust ehk korraldatud näitusi. 1995. aastast on Eesti lavastuskunstnikud osalenud maailma suurimal teatrikunstnike sündmusel Praha Kvadriennaal. 2015. aastal tõi Teater NO99 projekt „Ühtne Eesti“ (kunstnik Ene-Liis Semper, kuraator Eero Epner ning produtsent Maret Kukkur), kvadriennaali peaauhinna Kuldne Kaarik Eestisse. Tänavu toimub Praha Kvadriennaal taas ning kohaliku konkursi võitjana esindab Eestit Tartu Uue Teatri meeskond.

Maali, mis andis näitusele pealkirja, kirjeldab muuseumi teadur-kuraator Annely Kaldoja järgmiselt: “Ehala on siin ühendanud kaks pilti – kujutatud on nii kunstniku Süda tänava elukoha interjööri kui ka eksterjööri, kusjuures interjööri osa on lõuendi ja puitliistude abil esile tõstetud, muutes maali ruumiliseks. Interjööris on kujutatud põrandal istuvat peoseltskonda. Vasakult esimene mees on Valner Valme, keskmine tema vend Villem Valme, kolmas mees on tuvastamata. Stseen on osaliselt maalitud foto järgi, kuid suures osas siiski kunstniku fantaasia. Korteris, kus pidu toimub, elasid sel ajal Mihkel Ehala ise ja tema sõber Estrada (Ants Tõnisson), see paik oli aastaid nende sõpruskonna, „Süda tänava kamba” kogunemispaigaks – peeti pidu, vaadati filme, kuulati muusikat, tehti hullu nalja ja tegevuskunsti, mõeldi välja pööraseid ideid (kohati ka teostati neid), soojendati pidudeks (mitmed osalejad ja majaperemees Ants ise olid tihti DJ rollis) ja lõpetati neid varavalges. Valitses vaba vaim ja kuigi joodi, käis see loomingulise ja positiivse õhkkonna juurde. (Valner Valme meenutuste põhjal)“.

Lavastuskunstnike sünnipäeva tähistamine kutsutud külalistega toimub 20. jaanuaril.

Mihkel Ehala

5.01.1978 – 9.08.2010

Mihkel lõpetas Eesti Kunstiakadeemia 2005. aastal stsenograafia erialal. Tema juhendaja oli Aime Unt. Aastatel 1998–2001 ja 2003–2004 töötas ta Tallinna Linnateatris butafoor-dekoraatorina. Alates 2005. aastast tegutses vabakunstnikuna.

Üheksa aasta jooksul lõi ta 23 lavakujundust: Võru Teatriateljeele, Eesti Draamateatrile, Tallinna Linnateatrile, VAT Teatrile, Ugala, Rakvere, Vanemuise ja Endla teatrile ning Vanalinnastuudiole. Tema viimase lavakujunduse („Maakad“ Ugalas, lav. Taago Tubin) lõpetas kunstnik Liisa Soolepp.