Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti kultuur vallutab Ungari linnad

18.03.2010 11:40

Täna, 18. märtsil algab Ungaris järjekordne eesti kultuuri nädal, mis kestab kuni 24. märtsini üheaegselt Budapestis, Debrecenis ja Szombathelys. Kolmandat korda toimuva kultuurinädala külakostiks viiakse ungarlastele eelkõige eesti filme ja kirjandusüritusi, ent külalisetendusi annab ka Ugala Teater. Lisaks saab näha fotonäitust ning nautida Eesti kaasaegset kokakunsti.

Ulatuslik filmikava pakub ülevaadet Eesti uuemast filmist – esindatud on nii mängufilmid (Liina Paakspuu "Soovide puu", Andrus Tuisu "Pangarööv", Hannu Saloneni "Vasha", Ain Mäeotsa "Taarka", René Vilbre "Mina olin siin"), dokumentaalfilmid (Jaak Kilmi ja Kiur Aarma "Disko ja tuumasõda", Manfred Vainokivi "Emumäe Eedi ja Lobi küla Kristjan" ning "Valli baar", Arbo Tammiksaare "Fritsud ja blondiinid") kui ka valik uuematest joonisfilmidest ning Eesti Kunstiakadeemia ja Balti Filmi- ja Meediakooli üliõpilaste töödest. Filme näidatakse peamiselt Budapestis Toldi kinos. Filmilinastustele järgnevatel kohtumistel publikuga osalevad režissöör Jaak Kilmi, "Vasha" peaosatäitja Mart Müürisepp ja Tristan Priimägi Eesti Filmi Sihtasutusest.

Teatrikunsti esindab käesoleval aastal Ugala Teatri lavastus "Helesinine vagun", mida etendatakse Budapesti Merlini teatris. Andrus Kivirähu näidendi "Helesinine vagun" etendusele järgneb vaatajate vestlusring lavastaja Taago Tubiniga.

Kultuurinädala üheks magnetiks on kujunenud eesti kirjandust tutvustavad üritused. Nädala avab Tuglase novelliauhinna laureaatide Ilmar Jaksi ja Armin Kõomäe autoriõhtu. Kirjanikud esitavad oma teoseid emakeeles, tõlked kantakse ette ungarlaste poolt. Lugemisele tulevad novellid tõlgiti ungari keelde veebruaris toimunud ungari–eesti tõlkelaagris. Tõnu Õnnepalu esineb koos Ungari kirjaniku János Háy’ga sarja "Kakskümmend aastat New Wave kirjandust" raames toimuval kirjandusõhtul 24. märtsil Budapestis.

Budapesti restoran M tutvustab kogu kultuurinädala vältel eesti kööki, pakkudes eesti retseptidest inspireeritud toite.

Eesti nädal saab teoks Eesti Instituudi Ungari esinduse ning filmileviagentuuri SzimplaFilm koostöös (peakorraldaja Kreet Paljas). Kultuurinädala korraldamist toetavad Eesti Filmi Sihtasutus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerim, Ungari Haridus- ja Kultuuriministeerium, Eesti Saatkond Budapestis, samuti Eesti Kunstiakadeemia, Ugala teater, kino Toldi, teater Merlin ja internetiportaal port.hu (www.eszthet.com) .

Lisainfo:
Anu Kippasto ([email protected])
Eesti Instituut Ungaris
Tel + 36 1 386 2462
www.esztorszag.hu