Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Instituut Ungaris: fookuses VAT Teater

03.02.2014 12:12

Eesti Instituudi Budapesti esinduse teatriõhtute sarjas tutvustatakse Eesti teatrimaastiku silmapaistvamaid tegelasi ja saavutusi, keskendudes igal aastal ühele teatritrupile. Tänavu näidatakse seitsme VAT Teatri lavastuse linastust, sarja esimese osana saab vadata ungari klassiku Ferenc Molnári romaani põhjal lavale seatud "Pal-tänava poisse". Sissejuhatuse teeb teatriteadlane Ildikó Sirató.

Lugu sõjast ja sõprusest.

Suure ungari kirjaniku Ferenc Molnári noorteromaan "Pal-tänava poisid" kuulub aegumatu temaatika, põneva süžee ja värvikate karakteritega kindlalt laste- ja noortekirjanduse klassikavaramusse.

Iga koolipoiss selles seiklusloos kannab endas unistusi ja on täis pealehakkamist nende eest võideldes. Kaasahaarav lugu räägib ungari noorukitest, kes mänguplatsi lahingutes kannavad ideed kodumaa iseseisvuspüüdlustest.

Pal-tänava poiste ja Botaanikaaia punasärkide võitlusest saeveski krundi pärast on pannud kaasa elama, mõtlema aust ja sõprusest ja sellest: "... mis on õieti see elu, mille kord kurvad, kord rõõmsad, aga alati võitlevad teenijad me kõik oleme." (F. Molnár)
Romaan "Pal-tänava poisid" ilmus 1907. aastal. Teosest on tehtud mitu teatri- ja filmiversiooni. Eestis jõudis romaan esimest korda teatrilavale 1932. aastal Draamastuudio teatris Andres Särevi dramatiseeringus.

Ferenc Molnár on ungari kirjanik, üks XX sajandi ungari näitekirjanduse silmapaistvamaid, rahvusvaheliselt kõige tunnustatumaid esindajaid. Tema näidendid "Liilia", "Mäng lossis", "Luik" jt püsivad pidevalt teatrite repertuaaris.

Autor: Ferenc Molnár (Ungari)
Tõlkija: Julius Mark
Dramatiseerija & lavastaja: Aare Toikka
Kunstnik ja helikujundaja: Kaspar Jancis

Osades: Janek Sarapson, Tanel Saar, Margo Teder ja Kaspar Jancis
Kontakt

Eesti Instituut Ungaris
[email protected]
Falk Miksa u. 22. fe. 2., 1055 Budapest, Ungari
(+36) 1 386 2462, (+36) 3 0423 7143
http://www.esztorszag.hu/