Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Draamateatris 50. esimene lugemine

24.01.2012 14:31

Tekst kõneleb allmaailma toimetamistest ja narkoärist, millesse juhuse ja halva õnne tõttu satub üks tark ja tundeline eesti meditsiiniüliõpilane. Ajas ja sündmustes edasi-tagasi liikuv tekst kujutab saatuslikke pöördepunkte, eriülesandega Ameerikasse sõitmist, realistlikku julmust ja rikka Batjuška õndsuseteooriat, prostituuti ja pühameest, siirast armastust ja külma kalkuleerimist.

Loevad Ain Lutsepp, Mait Malmsten, Martin Algus, Marta Laan, Raimo Pass.

Lugemise juhendaja Ingomar Vihmar lavastas „Koopa“ Kuopio Linnateatris, lavastus esietendus 2. novembril 2011. Soome kriitika on „Koopa“ teksti pidanud üllatavaks nii üksikasjades kui üksiksseikadest moodustuva summana. On öeldud, et laval kohtub absurd ja sürrealistlik väljendusviis vägivaldse argitõeluse ja kaine materialismiga. Et see nägemus elust on ka koomilistes seikades karm. Ja et näidendis on rohkesti ahistust ja pinnaalust elektrit, mis tundlikuma vaataja ka lausa hirmutundega paneb silmitsi seisma.

„Koobas“ on oma järjekorranumbrilt juba 50. lugemine, mis Draamateatris aset leiab. Esimene üritus sellest sarjast toimus aga teatri kammersaalis 21. oktoobril 2004, kui Aleksander Eelmaa juhendamisel loeti Urmas Lennuki „Kadunud kindapoodi“. Uue algatuse põhimotiiv sai tookord kirja pandud nii: „Eesti kaasaegsest dramaturgiast kõnelemise kontekst avardub – pildil on siis rohkem näidendeid kui need, mis teatrite repertuaari võetud, Eesti Draamateater täidab eesti näitekirjanduse vahendaja rolli mitmel eri tasandil, teatrile kirjutamine saab autorite jaoks lisaväljundi, autor kogeb oma töö esimest retseptsiooni ja teksti räägitavust, fookusesse nihkuvad erinevad autorid, mõned tekstid jõuavad tänu “Esimesele lugemisele” lavale (ongi jõudnud või jõudmas), publik leiab Eesti Draamateatris lisaväärtuse.“

Aastate jooksul loetud tekstide hulgas on olnud ka paar stsenaariumi, kolm tõlkenäidendit, luuleteos. Kõige rohkem esitatud autorid on Jaan Kruusvall ja Martin Algus (kummaltki 4 näidendit) ning Andrus Kivirähk (3).

Teater tänab kõiki autoreid koostöö eest, kohtumiseni uutel lugemistel!

Lisainfo:
ED kirjandusala juhata
Ene Paaver
ene.paaver@draamateater.ee