Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Draamateatri lavastuse “Rahamaa” lisaprogramm avab ekspertide abiga rahapesu maailma

24.05.2024 13:11

Pildil istuvad hämara betoonseina ääres näitlejad Tõnis Niinemets ja Markus Luik. Neil on seljas 90ndate stiilis kiledressid.

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva lavastuse "Rahamaa" lisaprogramm Link avab mõjukate ekspertide abiga rahapesu maailma. Viie etenduse eel kuuleb lähemalt, kuidas miljonid rahapesuskeemides liiguvad ja kes on tegelikud kahjusaajad.

Lisaprogrammi avab 6. juunil 2024 esietenduse eel rahvusvaheliselt tuntud rahapesu tippekspert Vadim Kleiner (Hermitage Capital Management, London). Kleineri kogemusi globaalse ja eelkõige Putini ning Venemaa eliidi korruptsiooni paljastamisest kuuleb ka pikemas avalikus ettekandes 7. juuni 2024 rahapesu teemaõhtul.

Etenduste sissejuhatused toimuvad ka 11. juunil, 15. juunil ning 18. juunil 2024. Esinejateks on Rahapesu Andmebüroo juht Matis Mäeker, rahapesu vastu võitlemise iduettevõtte Salv kaasasutaja Taavi Tamkivi ning Tartu Ülikooli rahandusõppejõud Mark Kantšukov.

6. juunil kell 18.00–18.30 / Vadim Kleiner ja Holger Roonemaa.

Vadim Kleiner ja Holger Roonemaa vestlevad, miks oligarhide raha pesemine pole kõige parem mõte, kuigi kahtlemata väga kasumlik.

Vadim Kleiner on juhtival kohal Hermitage Capital Management’is, kus ta koostöös Bill Browderiga on aastaid aktiivselt tegelenud Putini ja Venemaa võimuorganite rahapesuskeemide avalikkuse ette toomisega. Holger Roonemaa on ajakirjaniku ning Eesti Ekspressi uuriva toimetuse juhina teinud rahvusvahelist koostööd erinevate väljaannetega, et uurida rahapesu ning korruptsiooni (nt "Pandora paberid"), Venemaa mõjuoperatsioone Balti riikides.

Vestlus on ingliskeelne ja toimub Kammivabriku klubihoones (Teguri 26, Tartu; etenduspaiga kõrval).

7. juunil kell 17.00–18.30 / Rahapesu teemaõhtu – tasuta sissepääs kõigile huvilistele!

Vadim Kleineri avalik ettekanne rahapesu globaalsest mõõtmest ja selle vastu võitlemise vajadusest ning võimalikkusest.

Eesti Ekspressi uuriva ajakirjaniku Martin Laine ja dokumentaalsetele materjalidele toetuva "Rahamaa" autori Mehis Pihla vestlus, miks rahapesu on Eestis legaalne.

Kleineri ettekanne on inglise keeles. Teemaõhtu toimub Kammivabriku klubihoones (Teguri 26, Tartu; etenduspaiga kõrval).

11. juunil kell 18.00 / Taavi Tamkivi, iduettevõtte Salv tegevjuht

Taavi Tamkivi kõneleb rahapesu ulatuslikkusest ja selle ühiskondlikust mõjust ning kuidas saab iduettevõtte lähenemisega globaalset finantskuritegevust vähendada.

Taavi Tamkivi on rahapesu vastasele võitlusele keskendunud iduettevõtte Salv tegevjuht, mille ta asutas koos mõttekaaslastega. Enne Salvi asutamist töötas Taavi aastaid Wise’is ja enne seda Skype’is, kus ta arendas välja rahapesu tõkestamise ja maksepettuste vastased lahendused, aidates neil ettevõtetel kasvada kohalikest start-up’idest globaalseteks ükssarvikuteks. Salvis arendab ta tooteid, mis muudavad rahapesu tõkestamise ja pettuste vastase võitluse maastikku.

Sissejuhatus toimub Kammivabrikus, etenduse saalis. Sissepääs etenduse piletiga.

15. juunil kell 18.00 / Matis Mäeker, Rahapesu Andmebüroo juht

Matis Mäeker räägib, miks raha pestakse ja miks on oluline rahapesu vastu võidelda? Mida peaks meist igaüks teadma rahapesu kohta tänapäevases maailmas?

Sissejuhatus toimub Kammivabrikus, etenduse saalis. Sissepääs etenduse piletiga.

18. juunil kell 18.00 / Mark Kantšukov, Tartu Ülikooli rahanduse õppejõud

Mark Kantšukov annab ülevaate rahapesu skeemidest ja nende toimimise mehhanismidest tänapäeva maailmas ning rahapesu tagajärgedest ja mõjudest nii majanduse kui ka ühiskonna jaoks.

Sissejuhatus toimub Kammivabrikus, etenduse saalis. Sissepääs etenduse piletiga.

"Rahamaa" lisaprogrammi koostööpartnerid on Tartu Ülikooli majandusteaduskond ja Eesti Ekspress.

Pildil hetk lavastuse "Rahamaa" proovist. Foto: Heikki Leis