Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Draamateatri laval tähistati Anton Tšehhovi 150. sünniaastapäeva

29.01.2010 13:55

Täna, 29. jaanuaril kell 11 suri hetkeks välja tegevus Eesti Draamateatri suurel laval ning „Kirisaia“ peaproovidega hõivatud trupp tõstis šampanjaklaasid maailma draamakirjanduse ühe olulisema autori, mõjuka vene teatriklassiku Anton Pavlovitš Tšehhovi mälestuseks. Just täna möödub tema sünnist 150 aastat.

Elu ajal kirjanikuameti kõrval arstina tegutsemist olulisemaks pidanud Tšehhov jõudis napi 44 eluaasta jooksul kirjutada hulga kirjanduslukku jäänud lühiproosat ning kümmekond näidendit, mida ikka ja jälle lavastatakse kogu maailmas. Tema viimaseks näidendiks jäänud „Kirsiaed“ esietendus jaanuaris 1904. Tähelepanu pelgav kirjanik jäi esialgu esietenduselt kõrvale ning jõudis teatrisse Moskva Kunstiteatri näitlejate tungival nõudmisel 3. vaatuse lõpuks. Esietendus toimus Tšehhovi 44. sünnipäeval.

Šampusega seob ajalugu Tšehhovit veel ühe seiga läbi – 15. juulil 1904, oma surivoodil Saksamaal Badenweileri sanatooriumis, loobus surmahaige kirjanik arsti poolt pakutud balloonihapnikust, leides et see on kasutu. Legendi järgi palus ta tuua šampust ja pärast viimase šampuseklaasi tühjendamist mõnede minutite möödudes suri.

Lavastaja Hendrik Toompere jr: „Tšehhov on siin laval tegelikult täpselt niisama elus kui meie, sest tema tekst on elus. Ta on täiesti kaasaegne autor ja publik, kes „Kirsiaeda“ vaatama tuleb, võiks ära unustada, et see tekst on kirjutatud 100 aastat tagasi. Vaatajad võiksid „Kirsiaeda“ võtta kui täiesti uut näidendit, mille sama hästi oleks võinud kirjutada Kivirähk või Kivastik.“

„Kirsiaia“ esietenduseni 7. veebruaril Eesti Draamateatri suures saalis on jäänud 9 päeva.

Anton Tšehhov
„Kirsiaed“
Lavastaja Hendrik Toompere jr
Kunstnik Ervin Õunapuu (külalisena)
Muusikaline kujundaja Andrus Laansalu (külalisena) 
Osades: Merle Palmiste, Mari-Liis Lill, Kersti Heinloo, Margus Prangel, Mait Malmsten, Raimo Pass, Harriet Toompere, Jan Uuspõld või Ivo Uukkivi, Britta Vahur, Lembit Ulfsak, Kristo Viiding, Hendrik Toompere jr jr (külalisena).

Tanel Tomson
ED kommunikatsioonijuht
[email protected]