Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti delegatsioon osales Kaunases Balti Teatri Festivalil

01.12.2016 01:05

15.–20. novembrini 2016 toimus Kaunase Riiklikus Draamateatris Balti Teatri Festival, kus sai vaadata Leedu teatrite lavastusi, kuulata ülevaateid kolme Balti riigi teatrite hetkeseisust ning arutleda naabrite teatrialase koostöö üle.

Balti Teatri Festivali korraldatakse kolmes riigis järgemööda. Eelmisel aastal kogunesid delegatsioonid Tartusse jälgima Draama festivali lisaprogrammi, sel aastal kohtuti  Kaunases ning järgmisel aastal võõrustab festivali Riia. Alates eelmisest aastast koosneb festivaliprogramm korraldajamaa teatrite lavastustest ning erinevalt varasemast traditsioonist, kus kõrvuti näidati  kõigi kolme Balti riigi lavastusi, annab uusformaat võimaluse tutvuda ühe riigi teatripildiga laiemalt. Balti Teatri Festivali põhitähelepanu on kaasaegsel näitekirjandusel ning üks eesmärkidest on suurendada teatrites naabermaade dramaturgia ristkasutust. Oluline on ka kolme riigi teatrite ja loovisikute koostööprojektide soodustamine.

Lisaks üheteistkümne lavastuse vaatamisele kogunesid välisdelegatsioonid kolmel korral seminarile, et saada ülevaade Eesti, Läti ja Leedu kaasaegsest teatrist. Eesti teatrit tutvustaval seminaril esines teatriuurija ja -kriitik Eva-Liisa Linder ettekandega Eesti dokumentaalsest dramaturgiast. Kultuuriministeeriumi teatrinõunik Katre Väli tutvustas ministeeriumi prioriteete ja põhimõtteid teatrite rahastamisel. Eesti Teatri Agentuuri juht Kirsten Simmo tegi ülevaate agentuuri tööst ning dramaturgid Liis Aedmaa Ugalast ja Paavo Piik Tallinna Linnateatrist rääkisid EV100 teatrite ühislavastustest ning uutest arengutest näitekirjanduses. Eesti delegatsiooni kutsus kokku Eesti Teatri Agentuur ning lisaks ettekannete tegijatele osalesid aruteludes ka kirjanik Andra Teede, teatrikriitik Heili Sibrits ning dramaturg Heidi Aadma.

Sissevaate Läti uuemasse teatrisse tegid Läti Näitekirjanike Gildi esindaja Anna Zvaigzne ning teatrikriitik Ieva Rodiņa. Leedu kaasaegsest näitekirjandusest andsid ülevaate kriitikud Kristina Steiblytė and Andrius Jevsejevas. Festivali lõpus toimunud arutelul said väliskülalised võimaluse teha kokkuvõtteid ning kõrvutada nähtut oma teatrikultuuris toimuvaga. Enim positiivset tagasisidet sai Kaunase Riikliku Draamateatri lavastus - lähiajalugu puudutav ja fantaasiamängudesse sukelduv „Metsavend“ (Miškinis, 2015), mis sündis koostöös Läti lavastaja Valters Sīlise ning dramaturg Jānis Balodisega. Tandem Sīlis-Balodis külastavad juba järgmisel nädalal oma lavastusega „Riiklik arengukava„ ka Eestit ning annavad Tallinna Linnateatri Põrgulaval kolm etendust festivali Talveöö Unenägu raames.