Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eelteade: Balti Tantsu Platvorm toimub 19.–21. maini Tallinnas

21.02.2022 15:44

19.–21. maini 2022 toimub Tallinnas Balti Tantsu Platvormi ülevaatefestival, mis tutvustab Balti riikide sõltumatul nüüdistantsu väljal tegutsevate tantsukunstnike tähelepanuväärsemaid lavastusi. Esmakordselt pilootprojektina 2019. aastal Vilniuses toimunud ülevaatefestival toimub nüüdseks teist korda.

Balti Tantsu Platvorm on ellu toodud kolme Balti riigi ühistööna. Korraldajad on Sõltumatu Tantsu Lava Eestist, Tantsuinfo keskus Lätist ja Leedu Tantsuinfo keskus.Koostöö eesmärk on tutvustada Balti riikide sõltumatul nüüdistantsu väljal tegutsevaid loojaid, nende teoseid ja valdkonnas tegevaid organisatsioone välisriikide ekspertidele, teatritele, tantsumajadele ja produtsentidele, aga ka kohalikule publikule. 

Eelmisel nädalal kuulutati välja rahvusvahelise žürii poolt Platvormile valitud osalejad. Avaliku kutsungi teel laekus 104 taotlust, neist 36 Eestist. Kaheosaline valikuprotsess toimus kõigepealt lokaalselt igas Balti riigis eraldi ning seejärel jaanuaris ühise lõppvooruna. Eelvaliku žürii oli igas riigis erinev, kuid kõikjal oli selle koosseisus üks rahvusvaheline ja kaks kohalikku eksperti. Žürii sai valida Balti Tantsu Platvormile igast Balti riigist 3 lavastust, 5 pitching-esitlust ja 1 töötoa.Tänavusse programmi kuuluvad kokku üheksa lavastust. Eesti lavastustest valiti seekordsele Balti Tantsu Platvormile Mart Kango “Enneminevik” ja Jette Loona Hermanise ning Johan Rosenbergi “Eden Detail” (mõlemad koostöös Kanuti Gildi SAALiga) ning loomekoosluse Olmeulmad teos “Olmeulmad: Sanctum textum*” (*“Pühakude”).Lisaks etendusprogrammile tutvustavad igast Balti riigist valitud loomingulised kooslused ennast pitching- ehk esitlusprogrammis festivali väliskülalistele.  Eestist osalevad pitchingul Sveta Grigorjeva, Üüve-Lydia Toompere ja Siim Tõniste, Zuga Ühendatud Tantsijad, The Biofilm Sisters kollektiiv ning Maria Metsalu. Töötube viivad läbi Külli Roosna ja Kenneth Flak ning Üüve-Lydia Toompere.

"Platvormi pikaajalise mõjuna soovime luua enam rahvusvahelisi koostööprojekte, suurendada etenduste eksporti ja luua meie tantsukunstnikele ja tantsuorganisatsioonidele uusi rahvusvahelisi koostöövõimalusi. Kaasmõjuna näeme, et tiheneb koostöö ka Balti riikide tantsukunstnike ja organisatsioonide vahel, valdkondlik info on kiiremini kättesaadav, toimub enam ühiseid projekte ning avaneb võimalusi uuteks algatusteks ja arendustegevusteks," kommenteeris platvormi Eestipoolne korraldaja ja Sõltmatu Tantsu Lava esindaja Triinu Aron.

Rahvusvahelisse žüriisse kuulunud Helsingi Moving in November festivali kuraator Kerstin Schroth tõi Eestist kandideerinud tööde tugevusena esile mitmekülgsuse, katsetuslikud vormimängud ja esteetika: “Eesti tantsukunstnike laiahaardelisus ja formaatide avar valik oli üllatav. Iseäranis tõstaksin esile kollektiivset töö- ja mõtteviisi, uudset lähenemist tööstruktuuridele, teemade avamisele, esteetikale ja ajakäsitlusele."

Balti Tantsu Platvormi programm kuulutatakse välja märtsis, mil algab ka piletimüük. Etenduskunstide valdkonna professionaalidele kuulutatakse platvormil osalemiseks registreerimine välja lähinädalail Balti Tantsu Platvormi ametlikul kodulehel www.balticdance.org

Balti Tantsu Platvormi ülevaatefestival toimub Tallinnas 19.–21. maini. Edaspidi hakkab Balti Tantsu Platvorm toimuma üleaastasena eri Balti riigis kolmepäevase platvorm-festivalina, kus igast Balti riigist on esindatud kolm tantsulavastust ning lisaks nn pitching-sessioonid, kus tantsukunstnikud saavad tutvustada ennast ja oma projekte rahvusvahelistele kuraatoritele.

Balti Tantsu Platvormi toetavad Põhjamaade Kultuurifond, Baltimaade Kultuurifond, Eesti Vabariigi kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Läti Vabariigi kultuuriministeerium, Läti Kultuurkapital, Leedu Kultuurinõukogu, Leedu Vabariigi kultuuriministeerium.

Sõltumatu Tantsu Lava (STL) on teater ja kaasaegse tantsukunsti platvorm Telliskivi loomelinnakus. STL keskendub liikumise ja kehaga tegelevate lavastuste väljatoomisele, mis kasutavad nüüdisetenduskunstile omast väljenduslaadi. Lisaks etendustele toimuvad STL-is töötoad, loomingulised residentuurid, loengud, korraldatakse nüüdistantsu uute tulijate platvormi PREMIERE ning kunstnike vaba kohtumisplatvormi — ürituste sarja Greenfield. STL on võtnud selge positsiooni Eesti nüüdistantsu arendaja ja valdkondliku eestkõnelejana"