Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Drakadeemia talvekool ja uued kursused ootavad osalejaid

14.12.2015 11:46

Psühholoogilised tegelased ja klassikalised lood pole Eesti teatrist kuhugi kadumas. Need moodustavad täna ja tõenäoliselt veel pikalt suure osa kodumaise teatri repertuaaridest. Sageli aga vastandatakse nüüdisaegseid teatripraktikaid psühholoogilisele narratiivile. Ometi ei pea need kaks teineteist välistama. Tuleb hoopiski mõtestada, milline peaks olema psühholoogiline tegelane 21. sajandi teatris. Seepärast korraldamegi Drakadeemia talvekooli ja kursuse kogenud näitekirjanikele just neil teemadel.

Drakadeemia talvekool „Uusi võtteid tegelase kirjutamiseks“
08.-09.01.2016 Käsmus

Osalejad peavad võtma kaasa visuaalse kujutise mõnest tegelasest, keda nad tahaksid kunagi oma näidendisse või proosateksti kirjutada. See võib olla autori jaoks täiesti uus tegelane või keegi, kellega ta on juba tööd teinud. Juhendaja Aivar Simmermann kasutab psühhodraama ja playback teatri võtteid ning läbi selle saavad autorid inspiratsiooni ja uusi mõtteid selleks, kuidas tegelase kirjutamisele läheneda. Aivari ja tema metoodikate kaasamine näidendite kirjutamisse on Eestis midagi täiesti uut ja meile teada olevalt pole ka muu maailma praktikas just eriti palju näiteid selle kohta, kui teraapiavorme ja loovkirjutamist on toodud kokku just kirjanduslikult uute tasemete saavutamiseks.

Talvekooli osalustasu on 90 EUR, milles sisaldub ka majutus ja neli söögikorda. Registreerumiseks tuleb kirjutada oma soovist aadressile [email protected]. Registreerumine lõpeb kohtade täitumisel või hiljemalt 18.12.

Samuti algab jaanuaris kursus pealkirjaga „Psühholoogilise tegelase kirjutamine 21. sajandil“, juhendajad on Aivar Simmermann ja Siret Paju. 

Osalejad tulevad kursusele oma pooleli oleva või valmis näidendiga, kus neil on probleem tegelase psühholoogilise plaani kujutamisega. Kursuse vältel käibki töö konkreetse näidendiga, mida järjepidevalt täiustatakse. Õppeprogrammis keskendutakse kolme olulise aspekti kokku põimimisele: klassikaline psühholoogiline tegelane, tänapäevased sotsiaalpsühholoogilised rolliteooriakäsitlused ja näidendi kirjutamine. 
Selleks, et mõista psühholoogilise tegelase alustalasid ja toimimispõhimõtteid, võtame luubi alla A. Tšehhovi „Kajaka“. Näidendi analüüsi ei tee me traditsioonilise tekstianalüüsi kaudu, vaid teostame Aivari juhendamisel järgmiste metoodikate abil: sotsiomeetria, playback teater ja rollimäng. Taolise tegevusliku ja kogemusliku analüüsi eesmärk on see, et kursusel osalejad töötaksid oma näidendi ideestiku ja tegelastega. Kursuse lõpuks valmib osalejatel näidend.
Kursus on mõeldud neile autoritele, kes on varasemalt osalenud mõnel Drakadeemia kursusel või need, kes meiega varasemalt tuttavad pole, kuid kelle mõnda teksti on lavastatud.

Kursuse toimumise ajad on 22.01, 5.02, 19.02, 4.03, 18.03 ja 1.04 kl 18.00 – 21.00 Tallinnas, Drakadeemia tegutsemiruumides (Vene tn 6). Kursuse hind on 280 EUR. 
NB! Kursusel osalejate jaoks on talvekool kursuse hinna sees, kuna talvekool ongi kursuse esimene kohtumine. Kursuse tasu on võimalik maksta kolmes osas.
Kursusele registreerumine toimub kuni kohtade täitumiseni või kuni 18.12.2015. Täpsem info registreerumise kohta aadressilt [email protected].

***
Veel on mõned kohad kursusele "Näidendi kirjutamise ABC"

Uue aasta jaanuarist kuni märtsini kestev kursus on mõeldud neile, kellel on suur soov kirjutada näidendeid, kuid kel pole veel väga head ülevaadet sellest, millistest komponentidest näidend koosneb ja kuidas selle kirjutamisele läheneda. Osalejad saavad ülevaate terminoloogiast, loo komponeerimise põhimõtetest, õpivad looma karakterit ja harjutavad dialoogi kirjutamist. Need oskused võimaldavad osalejatel kursuse lõpuks kirjutada klassikalise lühinäidendi, millele annavad tagasisidet teised kursuslased ja juhendaja. Kursuse käigus toimub ka ühine teatrikülastus.

Kursust viib läbi dramaturg Siret Paju.
Kursusele registreerumine on alanud ja kestab nii kaua, kuni kohad on täis või hiljemalt 19. detsembrini. Kursus koosneb seitsmest kohtumisest ja tunnid toimuvad Drakadeemia tegutsemisruumides Tallinnas aadressil Vene tn 6.