Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Draamateatris tuleb esimesele lugemisele Jaan Krossi “Vastutuulelaev”

16.02.2005 11:56

Jaan Kross 85

17. veebruaril kell 19 Eesti Draamateatris

uusi eesti teatritekste tutvustavas sarjas "Esimene lugemine"

Jaan Kross "Vastutuulelaev"

autori samanimelise romaani dramatiseering

Loevad Guido Kangur, Hendrik Toompere, Raimo Pass, Riina Maidre, Harriet Toompere, Mari Lill, Ester Pajusoo, Taavi Teplenkov, Sulev Teppart, Jaanus Orgulas, Anti Reinthal, Ain Lutsepp või Lembit Ulfsak, Ott Sepp.
Lavastajana juhendab Aleksander Eelmaa.

1987. aastal ilmus Jaan Krossi romaan "Vastutuulelaev" Naissaarelt pärit kuulsast optikust Bernhard Schmidtist (1879-1935). Kui Tõnu Kaljustel küpses paar aastat tagasi Nargen Opera plaan, telliti Krossilt romaani dramatiseering, esitamiseks Schmidti kodusaarel, tulevases Naissaare ooperimajas.

Mahukast romaanist on dramatiseeringusse jõudnud Bernhard Schmidti saatuse sõlmpunktid. Noore poisina kaotas Bernhard parema käelaba. Kirglik tehnikakiindumus ja -taip (kuulus lugu möödasõitva praami lasti ära mõistatamisest võidu saksa inseneridega!) viis ta siiski optika ning sellega seotud tehnilise peentöö, klaasilihvimise juurde. Schmidt lihvis teleskoobiläätsi ja -peegleid, 1930. aastal leiutas aga uut tüüpi teleskoobi, mis tõi talle postuumselt maailmakuulsuse, tema poolt ta ainsa käega lihvitud peegleid võrreldi kunstiteostega. Väikeselt Eesti saarelt pärit andekas mees tegi oma elutöö kahe suure sõja vahelisel Saksamaal. "Vastutuulelaev" algab Schmidti kätt vigastanud õnnetusega Naissaarel ja lõpeb õhku jääva kahtlusega tema surma asjaoludest - ametlikult oli tegu hullumajas kopsupõletiku tagajärjel saabunud surmaga, ent teatud asjaolud sunnivad Autorit meenutama, et oli 1935. aasta ja natsid valmistasid ette eutanaasiaprogrammi....

Schmidti elulõpunägemus täiuslikust tehnilisest loomingust - tema unistuslikust või viirastuslikust või tegelikust vastutuulelaevast kõlab kui inimese trotsliku eneseteostuspüüdluse sümbol.