Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Draamateatris esietendub “Savonarola tuleriit”

19.01.2005 11:10

Laupäeval, 22. jaanuaril esietendub Eesti Draamateatris Mart Kivastiku
"Savonarola tuleriit". 

Lavastaja Hendrik Toompere JR
Kunstnik Ervin Õunapuu

Osades: Mait Malmsten, Jan Uuspõld, Margus Prangel, Tõnu Kark,
Riina Maidre, Sulev Teppart, Mirtel Pohla, Anti Reinthal, Hendrik Toompere JR, Martin Veinmann, Tiit Sukk, Kaie Mihkelson, Tõnu Aav, Raimo Pass, Mari Lill

"Savonarola tuleriit" on  Kivastiku ja Toompere eduka koostöö jätk, millest edukaim suvine kunstnik Mäe elulugu - "Külmetava kunstniku portree" Viinistus.
Lavastus on suurejooneline fantaasiamäng, milles segunevad ajastud ning tõsielu ja fantaasia - samaaegselt on laval erinevate sünnidaatumitega itaalia kultuuri suurkujud nt multitalent Leonardo da Vinci, kuulus Michelangelo, filmimees Bertolucci jne.

Läbi ajalooliselt eksisteerinud munk Savonarola loo, kes õnnetu/vastamata armastuse tõttu hakkab usufanaatikuks, tembeldatakse seejärel ketseriks, hiljem tunnistatakse pühakuks, annab lavastaja Hendrik Toompere JR üsna groteskse irvpildi katoliku kirikust kui ühest süsteemist maailma ajaloos ja miks ka mitte riigist ja selle valitsejatest kui teatud hierarhilisest jõustruktuurist. Inimesed, nende saatused, tõekspidamised, eetika ja hoiakud on kogu aeg tõmbetuules. Kuninglike peade, kiriku võimukandjate ja nende tõekspidamiste vaheldumine mõjutab riigi ja ilmaliku inimliku elu toimimist. See, mis ühel hetkel on au sees ja troonil, on järgmisel minutil porri paisatud. Kuhu pöörata pea, keda uskuda, järgida?

Lavastaja Hendrik Toompere JR sõnul kujutab lavastus järgmist:
"Arsti perest pärit noormees, kelle kehalt avastab kohalik preester ristimisel 3000 geniaalsusemärki, ja kelle elu peaks kulgema justkui jumala õnnistatud lillede teel, põleb tuleriidal. Kui tema armastatud ingellikul neiul, kuulsa filmilavastaja Bertolucci pere tütrel, keelatakse vaese arstiüliõpilasega kohtuda, sest ta pole võrdne võrdseimate seas - lööb Savonarolas välja õigluseleek. Leek, mis võib põletada kõik halva ja hea ja mõnikord ka iseenda. Luhtunud armastus viib mehi võimule. Kättemaksuks pühendub Savonarola ühiskonna puhastamisele. Savonarola, kes vihkas igasugust vaba käitumist ja loomingulist tegevust, mis polnud seotud ideoloogilise täiuslikuks saamisega, kehtestab null-tolerantsi."


Girolamo Savonarola (1452-1498) oli dominikaani munk, keda peetakse reformatsiooni suureks eelkäijaks. Kuulus on tema 1480ndate aastate ennustus, et kirikut nuheldakse ja ta peab uuenema ning see juhtub õige varsti.  Fanaatilise puritaanina ta paastus, palvetas ja jutlustas askeesi - ja seda õitsvas ja ülijõukas renessansiaegses Firenzes. Ta pidas end prohvetiks, kelle suu läbi räägib jumal ise, ning tõsi on, et mõnedki ta ettekuulutused said hirmuäratavalt kiiresti tõeks (paavsti surm, võõra väe saabumine). Usufanatsimi pöördumise taga arvatakse aga olevat õnnetut armumist ühte kõrki Firenze tüdrukusse - just tema poolt tagasilükatuna sai Savonarolast puritaan.

On öeldud, et Savonarola elu tähendab protesti, mitte võitu. Oletuste pinnal: oleks ta vähemast unistanud, võinuks ta rohkem saavutada. Reformijana ise edutu, valmistas ta teed järgnevatele suurtele uuendustele.