Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Draamateatri hooaeg algas teatrimaja taassünni ootuses

22.08.2003 11:36

Eesti Draamateatri uus hooaeg on juba alanud traditsioonilise ringreisiga Viljandis, Tartus ja Pärnus, ent avakoosolekule koguneti 21. augustil. Sedapuhku Vanalinnastuudio saalis, sest ED oma maja elab läbi põhjalikku remonti, kohati lausa ümberehitust. See ongi algava hooaja üks suursündmus, mis paneb pitseri kogu elukorraldusele ja loomingulistele plaanidele - ootame põnevusega selle kauni juugendhoone taassündi endisaegses ilus ja tänapäevases teatritehnilises kvaliteedis. Oluliselt paranevad töötingimused ja kasvavad vaataja mugavused. Kui kõik läheb plaanipäraselt, ootame publikut taasavatud majja tuleva aasta jaanuaris. Head uut aastat ja paar kuud kannatlikkust oma päriskodu valmimiseni soovis teatriperele ka kultuuriminister Urmas Paet.
Seni otsitakse mängupaiku mujal, näiteks Salme Kultuurikeskuses saab sügisel vaadata ED suure saali repertuaari.
Vanalinna Muusikamajas jätkab "Kopenhaagen", uue kohana lisandub Eesti Projekti saal Rävala puiesteel, kus oktoobris esietendub Vaino Vahingu "Testament" (lavastaja Ingo Normet).
Jõulunäidendiks on värske algupärand ED healt püsiautorilt Andrus Kivirähult ja selle lavastab Andrus Vaarik, sobiva koha leidmiseks käivad läbirääkimised.
Vastvalminud oma majas lavastab Priit Pedajas Madis Kõivu  näidendi füüsikutest "Finis nihili", Ain Prosa lavastab lastele Aino Perviku "Kunksmoori" Ita Everiga nimiosas, Tiit Ojasoo aga commedia dell’arte süzhee tänapäevase töötluse, Leon Katzi mängulise ja vaimuka "Kolm sarvekandjat".
Hendrik Toompere toob lavale bulgaarlase Hristo Boitchevi näidendi "Kolonel lind".
Kevadel jõuab Roman Baskini käe all lavale veel inglase Alan Bennetti komöödia "Õuedaam".
Suvelavastuseks on vastne algupärand, Mart Kivastiku "Savonarola" Hendrik Toompere lavastuses. Diplomilavastuse võimaluse saavad hooaja jooksul ka lavakooli üliõpilased.
Kultuuriministril ja teatriperel oli rõõm õnnitleda  üht haruldast tööjuubilari - Ita Everil täitus Eesti Draamateatris 50 aastat. Tema ametlik tööstaazh algab 1. augustist 1953, mil siia suunati tööle äsja Moskva Teatriinstituudi (GITIS-e) lõpetanud eesti lend. Draamateatri lavale astus Ita Ever aga esimest korda veelgi varem, juba 10. klassi õpilasena isetegevuslaste trupis 1949. aastal ning ka teatrikooli ajal diplomilavastustes mängides. Gitislaste hiilgavast plejaadist (Ervin Abel, Tõnis Kask, Kaljo Kiisk, Grigori Kromanov, Arvo Kruusement, Silvia Laidla, Aksel Orav, Jaanus Orgulas, Ellu Puudist, Vello Rummo jpt) on Ita Ever ainus, kes tänaseni Eesti Draamateatri trupis järjepidevalt töötanud ja mänginud siin üle 120 rolli. 

Ene Paaver
ED dramaturg
tel 052 64442