Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

draamamaa.weekend: Eesti etenduskunst väliskuraatorite pilgu all 

02.09.2022 16:13

5.–8. septembrini 2022 toimub Tallinnas ja Tartus järjekorras üheksas väliskuraatoritele suunatud Eesti kaasaegse etenduskunsti esitlusfestival draamamaa.weekend, mida korraldab Eesti Teatri Agentuur koostöös Eesti Teatri Festivaliga DRAAMA.

Esimesed kaks päeva viibivad kuraatorid Tallinnas, kus programmi kuuluvad eeskätt etendus- ja visuaalkunsti piiridel balansseerivad teosed. Lisaks teatrivaatamisele külastatakse Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumit, kus viib oma isikunäitusel „Tähelepanufiguurid“ kunstnikutuuri läbi Taavi Suisalu, ning Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia osakonda, mille uuenduslikke õpetamispõhimõtteid tutvustab osakonnajuhataja professor Ene-Liis Semper. Järgmised kaks päeva veedavad kuraatorid Tartus, liitudes Eesti suurima teatrifestivali DRAAMA publikuga. Neil päevil on DRAAMA kava koostatud just väliskülalisi silmas pidades, koondades Eesti kaasaegse teatri viimase hooaja parimad lavastused.

Alates 2013. aastast igal sügisel toimuva Eesti etenduskunsti esitlusfestivali draamamaa.weekend peamiseks eesmärgiks on laiendada ja tugevdada Eesti etendusasutuste kontakte välisriikidega ning suurendada võimalust, et väärt lavastused ka Eestist kaugemale jõuaks. Festival suunatud personaalselt kutsutud välismaistele teatriprofessionaalidele, festivalikuraatoritele ja teatrijuhtidele ning festivali jooksul antakse külalistele ülevaade Eesti etenduskunsti uusimatest suundumustest.

Sel aastal on esindatud nii meie etenduskunstivälja raskekahurvägi – Juhan Ulfsak lavastusega „Melanhoolia“ (Von Krahl), Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo lavastusega „72 päeva“, Renate Keerd lavastusega „LOOD“ (Tartu Uus Teater), The Biofilm Sisters lavastusega "Pure Pink Pox" – kui ka värske rajutuulena noored SNDO taustaga etenduskunstikud  Jette Loona Hermanis ja Johhan Rosenberg sel aastal parima tantsulavastuse preemia pälvinud „Eden Detaili“ ning Johhan Rosenberg soololavastusega „traps“ (mõlemad Kanuti Gildi SAAL). Etenduskunstipeo käigus on oluline, et me ei unusta sõda, mis on muutnud kõike, millesse varem uskusime – sestap on ülioluline, et draamamaa.weekendi programmi kuulub sel aastal ka Julia Augi dokumentaallavastus „Х** войне. M*** sõda. Ukraina. Kirjad rindelt“ (Vaba Lava). Seda, et koostöö, ühisolemine ja naabritevaheline üksteisemõistmine on üha tähtsam, näitab väliskülalistele Eesti-Läti ühistöös sündinud kurblik komöödia „Kaks garaaži“ (samuti Vaba Lava). Programmi koostamisel peetakse eeskätt silmas, et lavastused oleks uudsed ja elamuslikud ka neile festivalikülastajatele, kes on oma elus juba väga palju teatrit näinud.

Festivalinädala jooksul võõrustatakse Eestis pea 50 väliskülalist nii lähiriikidest kui mujalt Euroopast – Ühendkuningriigist, Saksamaalt, Itaaliast, Poolast, Tšehhist, Sloveeniast, Ungarist, Austriast, Rumeeniast, Soomest, Lätist ja Leedust. Eeldame, et enam ei tule väliskülalised Eestisse vaid Ida-Euroopa eksootikat otsima, vaid kuulume täieõiguslikult Euroopa kaasaegse etenduskunsti väljale koos kolleegidega Berliinis või Amsterdamis.

2022. aasta festivali programm:

5. september (Tallinn)

näitus  – “TÄHELEPANUFIGUURID” (Taavi Suisalu) / EKKM
installatsioon – “PORTAAL” (Renzo van Steenbergen, Kristjan Pütsep) / eˉlektron
etendus – “TRAPS” (lav. Johhan Rosenberg) / Kanuti Gildi SAAL 
showing – Marten Esko, Mihkel Ilus / Kanuti Gildi SAAL 

6. september (Tallinn)

külaskäik – Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia osakond (prof. Ene-Liis Semper)
showing – Sigrid Savi, Valeria Januškevitš, Kadri Sirel, Keity Pook / Sõltumatu Tantsu Lava
etendus – “KAKS GARAAŽI” (lav. Elmārs Seņkovs) / Vaba Lava 

7. september (Tartu)

etendus – "MELANHOOLIA" (lav. Juhan Ulfsak) / Von Krahli Teater
etendus – “Х ** войне. UKRAINA. KIRJAD RINDELT" (lav. Julia Aug) / Vaba Lava
etendus – “PURE PINK POX” (lav. Arolin Raudva, Mari-Liis Eskusson, Katrin Kreutzberg, Hanna Junti) / Kanuti Gildi SAAL 

8. september (Tartu) 

showing – Barbara Lehtna, Maija Pavlova / Paide Teater & Ģertrūdes ielas teātris (LV)
arutelu – "Kiirkursus Eesti teatrist" (Henri Hütt, Jan Teevet)
etendus – “72 PÄEVA (lav. Ene-Liis Semper, Tiit Ojasoo)
etendus – “LOOD” (lav. Renate Keerd) / Tartu Uus Teater
etendus – “EDEN DETAIL” (lav. Johhan Rosenberg, Jette-Loona Hermanis) / Kanuti Gildi SAAL

Festivali koduleht: https://teater.ee/rahvusvaheline-tegevus/eesti-etenduskunsti-esitlus-festival-draamamaa/

Lisainfo:
Liisi Aibel
Eesti Teatri Agentuur
+372 55 90 7002
[email protected]

Pildil Juhan Ulfsaki lavastus "Melanhoolia". Foto: Kristiina Praks