Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

DRAAMA 2005 raames etendub Elmo Nüganeni Poolas lavastatud “Laulatus” ning esietendub prantslaste “Odüsseia öö”

05.09.2005 14:35

Teisipäeval, 6. septembril kell 20:00 etendub Vanemuise suures majas Elmo Nüganeni Poola Toruni Wiliam Horzyca nimelises teatris lavastatud "Laulatus" (Úlub).

Eesti teatri festivalil Draama 2005 on au tuua Eestisse Nüganeni seni viimane välislavastus, mis on loodud rahvusvahelise projektina, spetsiaalselt ette valmistatud koostöös Lublinis toimuva Gombrowicz'i festivali korraldajatega. Peaosa mängib Leedu tippnäitleja Vladas Bagdonas, kes eesti publikule on tuttav eelkõige Eimuntas Nekrošiuse lavastuste peaosaliste kehastajana (Bagdonas oli peaosas ka DRAAMA 2003 raames Tartus ja Tallinnas mängitud Nekrošiuse "Othellos").

Witold Gombrowiczi 1946. aastal valminud "Laulatust" loetakse sõjajärgse Poola üheks paremaks, aga samas ka raskemaks näidendiks. Näidend räägib poja sõjast naasmisest, aga selle varjus eelkõige inimsuhetest ja sellest, kuidas kõikidele inimestele on elus määratud roll, mida nad näitlema peavad. Tegelikult on laval peategelase unenägu, mis isiklikele probleemidele lisaks jutustab teise maailmasõja aegsest ühiskonnast.

Seoses "Laulatusega" avatakse teisipäeval, 6. septembril kell 18:00 Tartuse Kirjandusmuuseumis näitus "Witold Gombrowicz".

Elmo Nüganeni "Laulatus" etendub DRAAMA 2005 raames teisipäeval, 6. septembril kell 20:00 Vanemuise suures majas ja kolmapäeval, 7. septembril kell 19:00 Eesti Draamateatri suures saalis.


Teisipäeval, 6. septembril ja reedel, 9. septembril leiab DRAAMA 2005 raames aset Claude Buchvaldi "Odüsseia öö" maailmaesietendus.

"Odüsseia öö" on Homerose adaptsioon, tegevuskohaks üsna karmi korraga tütarlaste pansionaat või ühiselamu. Aeg-ajalt on kuulda uste paukumist ja kui tüdrukud liiga lärmakaks muutuvad, kostavad trepilt valvuri sammud. Tundub, et tüdrukud kardavad. Nad on kaua aega koos elanud ja kui üks nendest peab varahommikul ära minema, jutustavad nad üksteisele sel viimasel koosoldud ööl Odysseuse loo.

Claude Buchvald on lavastaja ning õppejõud Pariisi VIII ülikoolis, õpetades alates 1976. aastast üliõpilastele teatri praktilisi põhitõdesid. Nii kunstniku kui ka pedagoogina on tema huvi keskmes eelkõige poeetiline teater, ent teda ei köida luule mitte kui eraldi žanr, vaid kui teksti üldine, jäägitu omadus, mida ta on otsinud ja leidnud Euripidese ja Sophoklese, Shakespeare'i ja Racine'i, Courteline'i ja Labiche'i, Claudeli ja Koltèsi loomingust. 1995. aastal asutas ta näitlejatest, kunstnikest ja ülikooli õppejõududest koosneva uurimisrühma, mis püüab tungida tekstide olemusse intuitiivsemal ja emotsionaalsemal viisil, kui ülikoolide akadeemilised ringkonnad enamjaolt võimaldavad.

Claude Buchvaldi "Odüsseia öö" esietendub DRAAMA 2005 raames teisipäeval, 6. septembril kell 20:00 Teatris NO99 ja reedel, 9. septembril kell 19:00 Sadamateatris.

Lisainfo:
Tanel Lepsoo
"Odüsseia öö" projektijuht
[email protected]

Tiiu Laks
DRAAMA 2005 pressiesindaja
(+372) 51 52 016
[email protected]
www.festival.ee