Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

“Café Théâtral” jõuab Draama festivalil publiku ette kirjeldustõlkega

16.08.2023 11:19

9. septembril 2023 Tartus teatrifestivali Draama programmis etenduv Eesti Draamateatri lavastus "Café Théâtral" on kirjeldustõlkega, mis annab võimaluse ka nägemispuudega inimestele teatrit nautida.

"Idee näidata festivalil ühte etendust kirjeldustõlkega kerkis meeskonna enda seest ning otsustasime selle kohe teostada," ütles festivali juht Hedi-Liis Toome. "Saame seeläbi anda väikese panuse sellesse, et ka erivajadusega inimesed saaksid kultuuris osaleda."

Sobiv lavastus kirjeldustõlkeks valiti koostöös kirjeldustõlk Krista Fatkini ja konsultant Kai Kunderiga. Kai Kunder, kes on ka sihtgrupi, nägemispuudega teatrikülastajate esindaja, kirjeldab lavastuse valiku protsessi: “Kogu see protsess, et milline lavastus valida kirjeldustõlkesse, oli ühtaegu nii põnev kui ka keeruline. Esmalt pidi lugema kõikide lavastuste tutvustused läbi, siis esietenduste videosalvestusi kuulama-vaatama ning siis tõlgiga koos natuke pead murdma, et mida võtta või mida jätta. Määravaks sai päris mitu asja. Näiteks mõni lavastus oli väga kunstipärane ja visuaalne, aga pole mõtet valida tükki, kus kogu idee tuleb ainult tänu kirjeldustõlkele esile. Oli ka neid lavastusi, kus teema väga kõnetas, läks otse südamesse, kuid tekst ja tegevus olid nii tihedad, et sinna vahele poleks mitte mingi valemiga kirjeldus mahtunud. Kirjeldustõlke üks kuldreegleid on, et me kunagi ei kirjelda näitlejate teksti peale, lavastus peab alati jääma primaarseks. "Café Théâtral" osutus lõpuks valituks, kuna seal on kõike. Ägedad kostüümid ja lavakujundus, laulu ja tantsu, igal tegelasel oma lugu jutustada ning mis põhiline – on piisavalt õhuauke, kuhu kirjeldust mahutada."

"Kui minult küsitaks, et miks on kirjeldustõlge pimedatele nii oluline, siis lihtsalt ja lühidalt: Nii saame meiegi kogu etendusest osa – näitlejate kostüümidest, lavakujundusest ning laval toimuvast, kes mida millal teeb. Tahan ka tunda end täisväärtusliku teatrikülastajana, ilma et ma teisi külastajaid kuidagi häiriksin, kui ma järjekordselt oma kaaslase õlale koputan ning sosinal uurin, et miks publik naerab. Tahan ka naerda ja mitte minut hiljem, vaid teistega samaaegselt,” lisas Kunder.

"Café Théatrali" keskmes on ühe südalinna kelder, kus kogunetakse igal õhtul, et end avada laulu ja muusikaga. Lavastuse idee autorid ja lavastajad  on Karmo Nigula ja Hendrik Toompere jr, dramaturg Andrus Kivirähk, laulusõnade autorid Laur Lomper, Andrus Kivirähk, Kairi Kruus, Teele Pärn, Vaiko Eplik, Ülle Kaljuste ja Karmo Nigula, lavastuse kunstnik on Illimar Vihmar. Mängivad Viire Valdma, Ülle Kaljuste, Hilje Murel, Teele Pärn, Tõnis Niinemets, Tõnu Kark, Rein Oja, Raimo Pass, Laine Mägi, Karmo Nigula, Hendrik Toompere jr. Laval on ka bänd koosseisus Kristjan-Robert Rebane, Madis Muul, Marten Altrov ja Ahto Abner.

Draama festival toimub Tartus 2. kuni 10. septembrini.

Pildil Viire Valdma lavastuses "Café Théâtral". Foto: Heikki Leis