Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Briti lavastaja Vanemuises

04.08.2009 14:06

Inglismaal kõrgelt hinnatud lavastaja Barrie Rutter alustas täna Vanemuise teatris William Shakespeare’i kuulsa võimutragöödia „Kuningas Richard Kolmas“ proove. Eesti teatriloos on tegemist esimese korraga, kui Shakespeare’i teose lavastaja tuleb klassiku kodumaalt. 17. oktoobril Sadamateatris esietenduv „Kuningas Richard Kolmas“ on ühtlasi Vanemuise teatri algava 140. hooaja esimene lavaküpseks saav sõnalavastus.

Barrie Rutter, Inglismaa mitme ülikooli audoktor, alustas näitlejana, esinedes nii teatris, raadios kui ka televisioonis. Ta on teinud lavastusi Royal Shakespeare Company’s ja Royal National Theatre’s. 1992. aastal lõi ta Halifaxis oma teatrikompanii Northern Broadsides, mille lavastused on edukalt gastroleerinud üle maailma.

Erilisel kohal Rutteri loomingus on arvukad Shakespeare’i-lavastused. Tema prooviperiood Tartus jaguneb kaheks tsükliks, kuna Rutteri viimane Shakespeare’i-lavastus “Othello” viiakse septembris üle Londoni West Endi ning see tingib seal vajaduse uuteks proovideks.

“Näitemäng räägib kannatustest, mida sõda toob, aga ka sõja veetlevusest ja võlust. Riigist, kes püüab sõjakoledustest välja tulla, ja sõduritest, kes peavad kohanema rahuaja seadustega. See on lugu diktaatori sünnist ja totalitarismi võrsumisest. Mehest, kelle süda on sama väändunud kui tema keha,” ütles Barrie Rutter oma tulevase lavastuse tutvustuseks.

Kuningas Richard Kolmandana astub lavale Jüri Lumiste, teistes osades teeb kaasa peaaegu kogu Vanemuise draamatrupp, lisaks külalisnäitlejaid Võrust ja Saksamaalt Augsburgi Linnateatrist ning mujalt. Lavastuse helikujunduse teeb Barrie Rutteri kauaaegne koostööpartner Conrad Nelson, kunstnik on Lilja Blumenfeld.

Shakespeare’i tekst hakkab kõlama Anu Lambi värskeltvalminud tõlkes.

Vanemuise draamajuhi Sven Karja sõnul iseloomustab teatri kogu algavat draamahooaega märksõna „klassika”. „2010. aastal, mil täitub 140 aastat eesti rahvusliku teatri algusest, pöördume omamaiste klassikute, Lutsu ja Koidula poole, kes on olnud ülimalt olulised autorid Vanemuise ja kogu Eesti teatri arenguloos, “ sõnas Karja.

Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028
[email protected]
www.vanemuine.ee