Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Birgitta Festival

12.08.2009 13:41

toimub 13.–23. augustini. Festivali külalisteks on Moskva avangardne ooperiteater "Helikon" ja Moskva Riiklik Akadeemiline Klassikaline Balletiteater. Pirita kloostri varemetes antakse kokku 8 etendust. Laupäeval, 15. augustil algusega kell 10 on kõik oodatud lustima keskaegsele kloostripäevale.

Neljapäeval avab festivali ühe eesti paari lugu – Mare Tomminga lavastuses Tauno Aintsi ja Leelo Tungla oratoorium "Aeg armastada".
Lavastus, millega tahetakse öelda, et just praegu, tänases majandussituatsioonis peaks me leidma aega, et näha inimesi enda ümber, öelda neile, et nad on meile kallid ja tähtsad. Noorte kunstnike terav video peaks publiku üles äratama – näitama, kui ligidal me kõnnime hävingule. Etendust dirigeerib festivali kunstiline juht Eri Klas.

Ooperipoole tõeliseks pärliks on lavastaja Dmitri Bertmani avastus, Giordano peaaegu tundmatu ooper "Siber" (1903) – itaallase ooper Venemaast, armastuse ja sisemise teekonna lugu kauni hilisromantilise muusikaga.
Lavastaja Bertman peab koomilist ooperit "Falstaffi" Verdi parimaks tööks – see on satiiriline lugu inimkonna täitmatusest, rumalusest ja loomalikest instinktidest.

Balletitrupp toob kaasa Hatšaturjani Eestis seni esitamata "Spartacuse", vene kunsti šedöövrid Prokofjevi "Romeo ja Julia" ning Tšaikovski "Luikede järve".  "Spartacus" on Rooma gladiaatorite juhi lugu silmipimestavas lavastuses: 400 kostüümi, 8 tonni lavatehnikat, relvatehases tehtud ehtsad relvad ja meheliku sarmi võrdkuju ise – peategelane Spartacus.

Eri Klas juhatab lisaks oma juubelietendusele ka fantaasiaetendust ooperi ja džässi piirimailt. Lavastuses "Opera/jazz" kõlavad Moskava teatri esituses tuntud ooperiaariad ja seejärel neile tehtud džässilikud seaded.  Laval on nii sümfooniaorkester kui ka arranžeerija-solist Antti Sarpila ja Estonian Dream Big Band. Õhtu teises pooles kuuleb Gershwini laule mustanahaliselt gospellauljalt Joan Faulknerilt.

Festivali põhimõtted on hoida Eesti publikut kursis maailma muusikateatris toimuvaga. Sel aastal tuleb Taiwanist mütoloogilis-rituaalne lavastus "Ookeani hääl", mis ühendab endas religiooni, meditatsiooni ja teatri, toob lavale löökpillide ansambli, rahvalaulu, võitluskunstid ja rituaalsed tantsud. Sõnumiks sisemise rahu leidmine kaose tingimustes.

Eesti kollektiividest
teevad festivalil kaasa Vanemuise balletitrupp, Rahvusooper Estonia orkester, ERSO, RAM, Tallinna Poistekoor, lauljad Urmas Põldma ja Jassi Zahharov. 

Tehnilistest uuendustest saame rõõmuga teatada, et kõik kloostri aknad on kinni kaetud ja publikul saab olema oluliselt soojem ning tuuletum.
Väravad avatakse igal etendusepäeval kaks tundi enne etenduse algust.
Korraldajad soovitavad kohale tulla vähemalt 30 minutit enne etendust, et vältida pikkade sissepääsujärjekordade tekkimist vahetult enne algust.

Festival toimub koostöös sihtasutusega Tallinn 2011. Eesti kultuuris ainulaadne Birgitta Festival on juba praegu Tallinn 2011 programmis olulisel kohal.  Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 suveprogrammis saab Birgitta Festival olema üks meeleolukamaid tipphetki, jutustades külastajatele Eesti ja Euroopa lugusid.

Pressiesindaja Heili Vaus-Tamm
52 56322
[email protected]
www.birgitta.ee/2009