Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Birgitta Festival 7.-15. augustini Pirita kloostri varemetes

29.07.2015 23:06

Birgitta festival header

Birgitta Festival ühendab keskaegse kloostri hämara võlu tänapäeva muusikateatri viimase sõnaga. Lähiriikide ainus muusikateatri festival on Tallinna tunnusfestival, mis toimub igal aastal augustis Pirita kloostri varemete vahele ehitatud ooperimajas. Kümne toimumisaasta jooksul on publiku ette jõudnud maailma muusikateatri erinevad ilmingud, selle žanri rikkuses ja mitmekesisuses. Tänavune XI Birgitta festival toob vaataja ette 15 riigi teatrid ja artistid. Birgitta festivalist on kujunenud lähiriikide suurim ja põnevaima kavaga muusikateatri festival, mis sel aastal valiti EFFE žürii poolt ka Euroopa parimate festivalide hulka.

Birgitta 2015Tänavuaastane festival algab 7. augustil, mil 7 riigi koostöös toimub maailma loomine – Haydni oratooriumile on tehtud lavastus, milles osalevad lavakaskadöörid, vokaalsolistid, koor ja orkester. Viini klassiku Joseph Haydni muusikat toovad kuulajani Tallinna Kammerorkester, lähiriikide parim oratooriumikoor Latvija, maailmalavadel laulev bariton Martin Bronikowski  ja mis eriti rõõmustav – Saksamaalt kodupubliku ette naasnud noored edukad Eesti ooperilauljad Juhan Tralla ja Alfia Kamalova. 

Seevastu 8. augustil (balletid „Šeherezade“ ja „Polovetside tantsud“) on tegemist Birgitta 2015teatriloolise sündmusega. Sada aastat tagasi tutvustati Pariisis Djagilevi korraldatud „Vene hooaegadel“ Vene kultuuri ja praegu teie ees olevad lavastused on just need, mida Mihhail Fokini koreograafiast näidati. Vene 20. sajandi alguse balleti ühe alusepanija ja suurkuju Mihhail Fokini koreograafia on praeguseks muutunud legendiks. Lisaks sellele on „Šeherezade“ ja „Polovetside tantsud“ värvikad ja eksootilised balletid, mis paslikud vaatamiseks kogu perele. „Šeherezades“ näeme 1001 öö muinasjuttude teemat. „Šeherezade“ solistipaar on vene balleti kõrgtase – Peterburi Maria Teatrist.

9. augustil
saab piiluda orkestrantide prooviruumi. Legendaarse režissööri Federico Birgitta 2015Fellini filmi "Orkestriproov" järgi valminud muusikaline lavastuss, mis on vaimukas nägemus pillimeeste ja dirigendi elust. Kloostri müüride vahel kõlavad kuulsamad ooperiavamängud ja -aariad. Dirigendi rollis on laval maestro Simone Fermani (Itaalia).
„Meie „Orkestriproov” on omamoodi „hiina laegas”, mäng mängus,“ räägib Moskva Satsi-teatri lavastaja Georgi Isaakjan. „Etenduse ajal me tõepoolest teeme proovi, kuid samas on see ka mäng, kuna tavalistel proovidel publik puudub. Sellesse mängu lülituvad ka multimeedia vahendid. Kõigest sellest kujuneb mitmekihiline lugu, kus ühelt poolt me tutvustame publikut orkestriga ja teiselt poolt anname võimaluse piiluda selle eriala keskmesse, kuna meie jaoks on proov tavaline toiming, aga publiku jaoks tõeline seiklus. ”

Birgitta 201512. augustil
etenduva ooperi „Aida“ lavastas debütandina teatri-kunstnik Madis Nurms. Verdi „Aida“ on üks enimhinnatud ja –mängitud oopereid. Üdini kaasaegse, stampe-murdva, iroonilise ja mõtlemapaneva lavastuse autor ütleb, et meie „Aida“ saab samas olema  õnneliku lõpuga – andes lootust, et ka kõige väljapääsmatumast olukorrast peab leiduma väljapääs. Vanemuise teatri, Pärnu Rahvusvahelise Ooperimuusika Festivali PromFest ja Birgitta Festivali koostööprojekt.

14. augustil
on laval Iisraeli ja USA kaasaegse tantsu lavastused. Kuulsast Batshevast eraldunud ja välja kasvanud LEV Dance Company on praegu Iisraeli tantsu au ja uhkus. Birgitta 2015Üdini abstraktne, erilist aeglast ja hämmastavalt plastilist kehaplastikat eviv „Killer Pig“ näitab koreograafiat, mida Eestis ei kohta. Teine lavastus „Wonderland“ aga on seevastu humoorikas tantsuteatri lavastus maailmakodanike kohanemisest, armastuse otsimisest, hüljatuse- ja abitusetundest ning oma valu üle naermisest. "Wonderlandi" muusikas segunevad elemendid Balkani, klezmer- ja mustlasmuusikast, 1920. ja 1930. jazzist ning klassikalisest ja rokkmuusikast.

15. augustil
on festivali uhke lõpuõhtu – lavastatud galakontsert „Passion of Broadway“ ehk Ameerika muusiBirgitta 2015kalide kannatuse ja kire lood läbi kaunimate laulude. Laval maailmakuulus afro-ameerika päritolu muusikali- ja ooperidiiva Barbara Hendricks, Broadway näitleja ja laulja Douglas Webster, Soome muusikalilauljad, Marion Elvilä ja Angelika Klas-Fagerlund ning Hanna-Liina Võsa ja Koit Toome. 

Festivali ajakava ja piletiinfo: festivali kodulehelt.

Lähem info:
Festivali direktor Margit Tohver-Aints 
margit.tohver-aints@filharmoonia.ee
53314302
Peaprodutsent Heili Vaus-Tamm
heili.vaus-tamm@filharmoonia.ee
52 56322