Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Bellini ooperi “Puritaanid” kontsertettekanne Estonia laval

16.03.2007 17:43

16. ja 17. märtsil kell 19.00 esitab Rahvusooper Estonia kontsertettekandena Vincenzo Bellini ooperi "Puritaanid", mis viimati etendus Eestis poolteist sajandit tagasi.

Dirigeerib Manlio Benzi (Itaalia), vokaalsolistid on sopran Bernarda Bobro (Saksamaa) ja tenor Mario Zeffiri (Itaalia) ning metsosopran Riina Airenne, tenor Urmas Põldma, bariton Rauno Elp ja bassid Leonid Savitski ning Mati Palm. Kaasa teevad Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester ja ooperikoor.

Eestis on "Puritaane" esitatud vaid kahel korral - Tallinna saksa teatris hooajal 1850/51 ja 1860/61. Eesti rahvuslikus muusikateatris kõlab "Puritaanid" esmakordselt.

Dirigent Manlio Benzi ütleb, et Bellini "Puritaanid" on maailma ooperiklassikas kõrgelt hinnatud teos. "Muusika ja harmoonia suhe Bellini muusikas on absoluutselt originaalne, sel pole mingit pistmist tema kaasaegsete heliloojatega. Isegi Wagner, kes vihkas mingil põhjusel itaalia ooperit, armastas Bellini muusikat väga. "Puritaanid" on esimesest kuni viimase noodini ilus muusika!"

"Puritaanid" on kolmevaatuseline ooper, mille kirjutas Carlo Pepoli libretole helilooja Vincenzo Bellini (1801-1835). See dramaatiline, kuid õnneliku lõpuga ooper jäi noorele heliloojale viimaseks. Libreto kujutab 17. sajandi Inglismaal Oliver Cromwelli pooldajatest puritaanide ja rojalistide vahel toimunud kodusõda ning selle taustal arenevat keerukat armastuslugu. Manlio Benzi sõnul huvitas Bellinit enim see, mida armastus on võimeline ühe naise hinges korda saatma. "Hullumeelsuseni viiv armastus toob Bellini kangelannades välja selle kire, mis oli vajalik kõikideni jõudva muusika kirjutamiseks. See on Bellini muusika idée fixe!" rõhutab Benzi.

Vincenzo Bellini kuulub küll koos Rossini ja Donizettiga bel canto heliloojate kolmikusse, kuid on oma stiililt nendest erinev. Bellini muusikas on tasakaalus virtuoossed kaunistused ja dramaatiline pinge, seepärast seab tema muusika lauljatele väga kõrgeid nõudmisi. "Puritaanide" tenorirolli kirjutas helilooja oma ajastu silmapaistvale tenorile Giovanni Battista Rubinile, kelle võimekus laulda ülima ekspressiivsusega ka kõrges registris seab lati väga kõrgele ka tänapäeva lauljate jaoks.

Eero Raun
Rahvusooper Estonia nõunik
50 68 194
[email protected],  
www.opera.ee