Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Belgia tantsukunstnikud uurivad Eestis sotsiaalse isolatsiooni nähtust

31.10.2023 16:40

Sõltumatu Tantsu Lava võõrustab programmi Moving Identities raames Belgia tantsukunstnike truppi KAIHO, kelle uurimisprojekt "AVoid" keskendub Jaapani sotsiaalsele nähtusele hikikomori. 

31. oktoobrist 11. novembrini 2023 tegutseb Sõltumatu Tantsu Laval Belgia tantsutrupp KAIHO. Kunstnikud osalevad residentuuriprogrammis Moving Identities projektiga "AVoid", mille inglisekeelne nimi viitab ühtaegu nii tühimikule (ing a void) kui ka vältimisele. Interdistsiplinaarne uurimisprojekt seob isiklikud lood kaasaegse tantsu, akrobaatika, kehaväänamise ja füüsilise teatri elementidega ning loob selle kaudu ainulaadse liikumise kehale. Eesti residentuuri raames toimub kohtumine kunstnikega 11. novembril kell 16.00 Sõltumatu Tantsu Laval.

"Projekt sündis minu ja tsirkuseartisti Marina Cherry ühisest huvist eraldatuse, ebatäiuse, vastandumiste ja Jaapani kultuuri vastu laiemalt. Projekti tuumaks oleme valinud hikikomori. Ehkki see nähtus on peamiselt levinud Jaapani ühiskonnas, esineb seda üle kogu Euroopa, kuigi sellest väga ei räägita. Mõned küsimused, millega tahame residentuuris tegeleda, on: mis erinevus on üksildusel ja eraldatusel, mida see tähendab Euroopa kontekstis ja kuidas erinevad kultuurid sotsiaalse eraldumise nähtusega suhestuvad?" kommenteerib KAIHO kunstiline juht Brandon Lagaert.

Esimese, Belgias veedetud residentuuri jooksul kogus trupp kohalike lugusid, mis kulmineerus videoteose loomisega. Sõltumatu Tantsu Laval plaanivad kunstnikud kogutud materjaliga edasi töötada füüsilise liikumise tasandil. Uuendusliku liikumiskeele loomist kirjeldavad kunstnikud kui paralleeluniversumis viibimist, kus kohtumine nii fantaasiate, hirmude kui ka neuroosidega tekitab tavapärases liikumis- ja suhtlusviisides katkestusi. KAIHO viimane residentuur toimub kevadel Barcelonas etenduskunstikeskuses Nau Ivanow, kus on plaanis keskenduda valguskunstile, et jõuda projektiga lavastuse loomiseni.

Belgia trupp KAIHO tegutseb aastast 2015, mil valmis trupi kunstilise juhi Brandon Lagaert’i sooloteos "Subdued". Tegutsedes sõnateatri, tantsu-, visuaal- ja filmikunsti piirimail, kasutab KAIHO lugude jutustamisel erinevate kunstivormide sünergiat ja žanripiiride ületamist. Trupp töötab erinevate kompaniide ja kõrgkoolidega, kes otsivad kunstilisi partnereid uute lavastuste väljatoomisel. Eestis resideeruvad KAIHO kunstiline juht Brandon Lagaert, loovassistent Sara Angelucci trupi põhikoosseisust ja tantsukunstnik ning tsirkuseartist Marina Cherry.

Moving Identities (MOVI) on Loov Euroopa poolt rahastatav kolmeaastane etendus- ja tantsukunstnikele suunatud residentuuriprogramm, mis keskendub tänase Euroopa erinevatele identiteetidele. Eestist valiti osalema grupp Artefakturistid, kuhu kuuluvad koreograafid Valeria Januškevitš, Keity Pook, Sigrid Savi ja Kadri Sirel ning dramaturg Kerli Ever. Tutvu projektiga lähemalt siin.

Eestis osalevad programmis partnerorganisatsioonidena Sõltumatu Tantsu Lava ja Vaba Lava, välismaalt tantsu- ja etenduskunstikeskused Udviklingsplatformen for Scenekunst (Taani), Davvi – Centre for Performing Arts (Norra), HELLERAU – European Centre for the Arts (Saksamaa), Kunstenwerkplaats VONK (Belgia), Nau Ivanow (Portugal). Partnerorganisatsioonid toetavad programmi jooksul kunstnike professionaalset arengut rahvusvahelisel tasandil ja pakuvad mentorlust mitmekesisuse, LGBT+ esindatuse, jätkusuutlikkuse ja tuuritamise teemadel.

Pildil Marina Cherry "AVoidis". Foto: STL