Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Balletikooli galakontserdiga tähistatakse Tiiu Randviiru juubelit

14.06.2008 13:31

14. ja 15. juunil annab Tallinna Balletikool Rahvusooper Estonia laval kaks galakontserti, kus esinevad Tiiu Randviiru erialaklassi 2008. a. lõpetajad. Kontsertidega, mis on igal kevadel lõpetajatele diplomitööks, tähistatakse sel aastal ühtlasi lugupeetud balletipedagoogi 70. sünnipäeva. Teatri jalutussaalis avatakse Ellen Kolki skulptuur Tiiu Randviirust.

Kontserdil esinevad balletikooli tänavused lõpetajad Nadežda Antipenko, Ksenia Bespalova, Tatjana Mihhailova ja Ellina Sufijarova. Antipenko on 2007. a. Skandinaavia ja Baltimaade balletikonkursi Stora Daldansen laureaat. Lisaks lõpetajatele on kontserdil kaastegevad suurem osa kooli õpilastest eri vanuserühmades ning Rahvusooperi balletitrupi tantsijad Maksim Tšukarjov ja Martin Lagos-Kuusk. Esitatakse kuulsaid numbreid klassikalisest repertuaarist nagu Tšaikovski „Uinuv kaunitar“, Adami „Korsaar“ jt.

Keskse tähelepanu all on gala II osas esmaettekandele tulev noore andeka koreograafi Marina Kesleri lühiballett „Bernarda Alba maja“ Frederico Garcia Lorca samanimelise näidendi motiividel, kus Bernarda Alba osas esineb endine Estonia baleriin, praegune balletipedagoog Jane Raidma. Tallinna Balletikooli ridadest välja kasvanud tantsija ja koreograaf Marina Kesler tuli 2005. a. Moskvas toimunud rahvusvahelisel koreograafide võistlusel kolme parema hulka. 2006. a. tõi ta balletikoolis lavale lühiballeti „Üks päev“ ning 2007. a. Rahvusooperis Estonia mitmete auhindadega pärjatud lühiballeti „Libahunt“.        

Tallinna Balletikooli direktori Enn Suve sõnul on heameel tõdeda, et kool on teinud 60 aastat tihedat koostööd Estonia teatriga. „Kool töötab teatri heaks ja teater toetab meid kõiges. Balletikooli lapsed esinevad Rahvusooperi lavastustes, igakevadiste kontsertide heaks teeb tööd kogu Estonia tehniline meeskond. Lõpetajate esinemiskostüümid on samuti Estonia meistrite kätetöö.“

Juubilar Tiiu Randviir lõpetas Tallinna Balletikooli 1955. aastal. Hiljem on ta ennast täiendanud Moskva Suures Teatris ja Moskva koreograafiakoolis. Samuti on ta lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri. 1956. aastal debüteeris Tiiu Randviir Estonias Odette-Ottilie kaksikrollis „Luikede järves“ ning sündinud oli uus priimabaleriin. Tiiu Randviiru rollide hulka kuulusid peaosad Tšaikovski ja Prokofjevi ballettides, samuti Joanna (Tambergi „Joanna tentata“), Medeia (Barberi „Medeia“), Kratt (Tubina „Kratt“), Carmen (Bizet’ ja Štšedrini „Carmen), Kleopatra (Lazarevi „Antonius ja Kleopatra“) ja paljud teised. Talle on omistatud ENSV teenelise kunstniku (1960) ja rahvakunstniku (1967) ning NSVL rahvakunstniku aunimetused.
Oma loominguga arendas ta edasi eesti balleti parimaid traditsioone, priimabaleriinina on ta esinenud maailma paljudes riikides.

Lõpetanud 1981. aastal tantsijakarjääri, jätkas Tiiu Randviir tööd Estonias ballettmeister-repetiitorina. Alates 1970. aastast on ta (vaheaegadega) töötanud pedagoogina Tallinna Balletikoolis, 1982-85 Viini Riigiooperi Balletikoolis Austrias ja 1990-98 John Cranco nimelises koolis Saksamaal.
Tiiu Randviiru õpilaste hulgas on Tatjana Voronina, Kaie Kõrb, Irina Härm, Age Oks, Marina Kesler, Maria Seletskaja, Galina Lauš ja paljud teised.

Galakontserdid algavad 14. ja 15. juunil kell 12, kavaga saab lähemalt tutvuda siin: http://www.opera.ee/17130?view=3&date=14-06-2008

Tiiu Randviiru skulptuuri avamine toimub 15. juunil kell 11.30 teatrisaali jalutuskaarel.

Ülla Veerg
Rahvusooper Estonia/Estonian National Opera
Avalike suhete ja turundusteenistuse juht/
Head of the PR and Marketing Department
[email protected]
tel. +372 683 1242
fax +372 683 1299
GSM +372 501 2508
www.opera.ee
Estonia pst. 4, 10148 Tallinn, Estonia