Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

“Aabitsa kukk” 300!

10.10.2014 18:12

Aabitsa kukkHomme, 11. oktoobril kl 19 astub Tõnu Oja 300. korda Maunona lavale Andrus Kivirähki mononäidendis “Aabitsa kukk”.

Andrus Kivirähki kirjutatud ja lavastatud “Aabitsa kukk” esietendus 10. septembril 2004 Tartus Lutsu Teatrimajas. Möödunud kümnendi jooksul on lavastust mängitud väga mitmesugustes saalides Eestis ja välismaal: teatrimajades, külakultuurimajades, koolimajades, diplomaatilistes esindustes, väikesaarte seltsimajades, kus puudub elekter. Lavastuse kodusaaliks on aga Maalisaal.  “Aabitsa kukega” Draamateatri kõige kammerlikum näitelava 8. oktoobril 2004 avatigi.

Vastilmunud Eesti Draamateatri ajalehes meenutab Andrus Kivirähk: „”Aabitsa kuke“ esietendus toimus Tartus, Lutsu tänava majas. Proove olime teinud ikkagi Tallinnas, aga viimaseks nädalaks kolisime Tartusse ja harjutasime seal. Põhiline oli, et Tõnu teksti pähe saaks. Seda oli ju ilmatu ports! Ja ma tundsin end alati süüdlasena, kui Tõnu sassi läks – mina olin ju kogu selle kraami valmis kirjutanud, mida teine inimene pidi nüüd oma pealuu sisse toppima.
Tõnu valmistas ka spikreid ja kleepis neid igale poole, näiteks aknale. Tartus asus saal nimelt esimesel korrusel ja seal polnud võimalik sedasi aknaid uljalt pärani lüüa nagu Draamateatri Maalisaalis, ning „Tere, Paramonova!“ karjuda. Lutsu tänaval võis juhtuda, et sa tõmbad akna lahti, aga täpselt selle taga seisab mõni süütu mööduja ja vaatab Tõnule otse näkku. Õnneks olid seal kahekordsed aknad, nii et Tõnu sai sisemised lahti kiskuda, aga välimised jäid kinni. Nende peale ta siis oma spikreid liimiski.”

Lavastus ja Tõnu Oja osatäitmine on auhinna koju toonud pea kõigilt festivalidelt, kus “Aabitsa kukk” on osalenud: 2009. a. grand prix monolavastuste festivalilt "Zvaigzne" Riiast ning II preemia ja monoteatrite festivalide direktorite diplom rahvusvaheliselt monoteatrite festivalilt "MonoBaltija" Kaunasest, aasta hiljem parima näitlejatöö eripreemia soome-ugri rahvaste teatrite VIII festivalilt "Majatul" Joškar-Olast.

2006. aastal ilmus „Aabitsa kuke“ helisalvestus CD-l, koostöös Raadioteatriga ja Amservi toel. Plaadi kordustrükk on teatri kassas müügil praegugi.

Publiku huvi lavastuse vastu ei näita raugemise märku, piletid haaratakse lennult ning on ära müüdud juba mõned napid minutid pärast müükipanekut. Kolmsada mängukorda on aukartust äratav arv, millele Eesti sõnateatris on raske midagi võrdväärset kõrvale leida. Andrus Kivirähk: „Uskumatu, et Tõnu on nüüd juba 300 korda Maunot mänginud! See on ikka võimas. Ma ei tea, kui mitu aabitsat on juba etenduste jooksul ribadeks loetud! Ma ütlesin Tõnule, et kui ta enam ei viitsi, siis võib ta rolli oma pojale, Päärule pärandada, kellelegi teisele küll ei anna. Las see roll olla selline Ojade perekonna vallasvara.”

Tanel Tomson
ED kommunikatsioonijuht
520 2513