Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

5.-11. septembrini toimub festival DRAAMA 2016

06.09.2016 14:21

5.–11. septembrini toimub Tartus Eesti Teatri Festival DRAAMA 2016, mille kunstiline juht on Tartu Uue Teatri loominguline juht Ivar Põllu ning tegevjuht Maarja Mänd. Festivaliprogrammis on 22 lavastust eri teatritelt üle Eesti – nii käesoleva aasta Eesti teatri aastaauhindade laureaadid ja nominendid kui ka lihtsalt väga hea teater, mis ilma festivalita kunagi Tartusse ei jõuaks – ning tihe kõrvalprogramm, kuhu kuuluvad esitlused, kõnelused, kontsert ja teatrilaat. Programmi leiab festivali kodulehelt: http://www.draama.ee/.

Uut, muutunud formaadiga ja Tartu Uue Teatri nägu DRAAMA festivali tutvustab festivali kunstiline juht Ivar Põllu järgnevalt: „Kuna lavastuste Tartusse toomine on tihtipeale suurem ehitamine ja ajakulu, siis leidsime oma meeskonnaga, et etendusi peaks rohkem olema, et kohaletulek end ära tasuks ning rohkem publikut etendusi ka näeks. Kui teatrid mängivad kindlas mängupaigas, tekib omalaadne Draama-linnak, kus teatrid teevad oma mängupaikades ka kõrvalprogrammi. Vähemalt ideaalis võiks nii olla, sel aastal päris nii ei õnnestunud, sest mängupaiku ei ole piisavalt, aga ehk järgmine aasta, sest siis on lisaks näiteks ERMi saal ja ülejärgmisel aastal saab kasutada ka juba Vanemuise suurt lava taas. Lisaks haarab festival sel aastal ja tulevikuski rohkem linnaruumi, luues rohkem kõigile kättesaadavaid sündmusi (kontserdid, laat jm). Kuna publik on valdavalt Lõuna-Eesti teatrivaataja, siis on eesmärk olnud tuua Tartusse just neid lavastusi, mis muidu siia ei jõua. Seetõttu ei ole festivaliprogrammis Tartu teatrite repertuaari või neid Eesti teatrite lavastusi, mis hooaja sees siin gastroleerivad. Ja kui on, siis on sel mingi eriline kunstiline põhjus, loomaks kooslusi, mis ei saaks teoks kusalgi mujal kui siin. Nii võib sel aastal programmis näha Vanemuise lavastust “Üritus”, mis koos oma Draamateatri festivalil osaleva lavastusega “Valgustaja” moodustavad kena Uku Uusbergi komplekti.“

---

Eesti teatri festival toimub alates 1996. aastast. Algusaastatel tõi festival Tartusse kokku eesti teatri viimase hooaja parimad lavastused, mis ühtlasi moodustasid omavahel kunstilise terviku. Oma hinnangu lavastustele andsid rahvusvahelisse žüriisse kuuluvad ning ka lihtsalt festivali külastavad teatrikriitikud ja praktikud. Alates 2010. aastast on festival Draama olnud kuraatorfestival, kus põhiprogrammi kaheksa lavastust valib välja üks teatrile lähedal seisev inimene. 

2016. aastal SA Eesti Teatri Festivali ja SA Eesti Teatri Agentuuri läbi viidud konkursi parima festivali idee leidmiseks võitis Tartu Uus Teater, kelle plaan viia festivalitegevus aastaringseks ning lähtudes sihtgruppidest mitme-etapiliseks, hakkab teostuma alates 2017. aastast. Tartu Uus Teater on aga sõlmitud koostööleppe alusel SA Eesti Teatri Festivali korralduspartner juba ka käesoleval 2016. aastal.