Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

40. nädal: teater teles ja raadios

01.10.2012 11:49

TEATER ETVs ja ETV2s

Esmaspäev 01.10.2012
18.55 Rahvusvaheline muusikapäev ETVs *L 14.55 ETV2s
Iga aasta 1. oktoobril tähistatakse ülemaailmselt Rahvusvahelist muusikapäeva. Tore traditsioon algatati 1975. aastal Rahvusvahelise Muusikanõukogu tollase presidendi, legendaarse viiuldaja Yehudi Menuhini eestvõtmisel. Neljandat aastat järjest annavad Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapital sel päeval üle muusikapreemiad. Eesti Muusikanõukogu, mis katusena ühendab meil tegutsevaid muusikainstitutsioone, pärjab kümnendat aastat järjest muusikapreemiatega eesti muusikuid. Sel aastal saavad kolm silmapaistvat muusikut preemia kogu senise muusikalise tegevuse eest. Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapital annab üle üheksa preemiat lõppenud hooajal enim silmapaistnud muusikategelastele. Teatris NO99 esineb Tallinna Kammerorkester, dirigent Risto Joost, Ansambel U:, ansambel VindPower, Iris Vesik, Anne-Liis Poll. Õhtut juhivad Mirtel Pohla ja Tarmo Tiisler. Režissöör Ülle Õun, produtsent Ruth Alaküla.

Teisipäev 02.10.2012
09.00 Täna õhtul...: Voldemar Kuslap (ETV 1987)* ETV2s
21.40 OP! *K 11.55 ETVs ja L 11.55 ETV2s
NO99s on Rasmus Kaljujärv üksinda proovisaalis ja viib kõik asjad õnneliku lõpuni.

Kolmapäev 03.10.2012

21.00 BMF esitleb: lyhikas Ainult meie kolm (Eesti 2011) *N 22.50 ETV2s
Kaks teismelist ja nende ema üritavad toime tulla vastavalt isa ja abikaasa surmaga. Olukorda sekkub eikusagilt välja ilmuv naine ja filmi arenduses tõusevad pinnale peresuhete ning teismeea emotsionaalsed ootused ja pettumused.

Neljapäev 04.10.2012

08.30 Mõtõlus: Merle Jääger (ETV 2004) ETV2s
Näitleja Merle Jääger meenutab oma punkarluse-aega, räägib sellest, kuidas oli olla sõjaväes ajateenija ning kuidas kõik see on mõjutanud tema tööd näitlejana. Saade on võru keeles kirjakeelsete subtiitritega. Saatejuht Taavi Karu, režissöör Juho Jalviste, operaatorid Arvo Mägi ja Maido Madisson, toimetaja ja produtsent Tiina Rebane.
22.10 MI *R 11.55 ETVs ja L 12.25 ETV2s
22.35 Muusikadokk Õhus on muusikat (Music in the Air, Austria 2012) *R 12.25 ETVs
Juba üle viiekümne aasta on kontserdid ja etendused lisaks kaunitele ning suurepärastele saalidele kuulajateni jõudnud ka televisiooni kaudu. Televisioonist on saanud muusikasündmuste edastamisel asendamatu osa. Rahvusvaheline muusika ja meedia keskus (IMZ) tähistas oma loomise 50. aastapäeva filmiga, kuhu on koondatud parimad hetked neist suurepärastest ülesvõtetest. Tänu telesalvestustele on meil tänagi võimalus jälgida Glen Gouldi või Jacqueline du Pré ainulaadset musitseerimist ja järgneda Herbert von Karajani unistuste täitumisele meediastaarina. Meedia toob meile koju kätte just täna maailma teises otsas toimuva etenduse MET'is või Viini Filharmoonikute uusaasta või suveöö kontserdi. Lisaks suurepärastele muusikutele toob režissöör Reiner E. Moritz IMZ'i juubelifilmis kaamera ette need, kes tavaliselt on selle taga - sõna saavad režissöörid Brian Large, Bruno Monsaingeon, Christopher Nupen ja Andy Sommer. Samuti produtsendid ja tippjuhid, nende seas David Attenborough BBC-st ja Herbert Kloiber, kes on üks MET'i ooperietenduste edastamise eestvedajaid. Televisioonist on saanud muusika edastamise kõrval ka selle populariseerimise vahend. Ja veelgi enam, on etendusi, mida ei saagi enam esitada ilma meediatehnoloogiat kasutamata. Seega on meedia suutnud nii säilitada ja tuua tänasesse päeva hetki, mis kaoksid peale nende toimumist kaduvusse, kui luua uut esteetilist väärtust. Tootja RM CREATIVE koostöös IMZ liikmetega. Režissöör Reiner E. Moritz.

Reede 05.10.2012
21.40 Kaadris: Tulivesi ETVs *P 13.00 ETV2s
Mängufilmi „Tulivesi“ valmimist meenutavad lavastaja ja kaasstsenarist Hardi Volmer, stsenarist ning ajalooekspert Ott Sandrak, osatäitjad Erik Ruus ja Marko Matvere ning produtsent Mati Sepping. Sõna saab filmikriitik Jaan Ruus, võtteplatsiintervjuu 1993. aasta suvest on teiselt peaosatäitjalt Jaan Tättelt. Autor ja toimetaja Jaak Lõhmus, režissöör Märten Vaher, produtsendid Ruth Heinmaa ja Ingrid Nõmmik.
22.00 Mängufilm Tulivesi (Eesti 1994) ETVs *P 13.20 ETV2s
 „Tulivesi“ pälvib 1994. aastal valminud kodumaiste filmide hulgas Eesti Filmiajakirjanike Ühingu auhinna “Aasta film”. Meri, mehed, armastus, viin ja püssirohi. “Tulivesi” on film elust ühes Eestimaa põhjaranniku kalurikülas 1920. aastate lõpus, mil paljud hulljulged noored mehed tegelevad riskantse salapiirituseveoga ülemerenaabrite juurde Soome. Nukufilmilavastaja Hardi Volmeri ja ajaloolase Ott Sandraki stsenaarium on aluseks vaba fantaasialennuga filmile, mis siiski ammutab ainet tõestisündinud asjadest, olgu siis toonasest poliitilisest ladvikust kuuldunud kahtlustest või rannakülades reaalselt aset leidnud sündmuste kirjeldustest ning nendest sündmustest inspireeritud legendidest. “Tulivesi” on esimene Eesti film, mis linastub Helsingi rahvusvahelisel filmifestivalil “Armastus ja anarhia”, muide just 28. septembril 1994, traagiliselt tähendusrikkal päeval Eesti uuemas ajaloos. Osades Erik Ruus, Jaan Tätte, Epp Eespäev, Ain Lutsepp, Lembit Ulfsak, Tõnu Kark, Marko Matvere, Eve Kivi jt. Režissöör Hardi Volmer, stsenaristid Ott Sandrak ja Hardi Volmer, operaator Arko Okk, kunstnik Toomas Hõrak, helilooja Olav Ehala, toimetaja Tõnu Karro, produtsent Mati Sepping. Tallinnfilm ja Faama Film 1994.

Laupäev 06.10.2012
12.50 Monument kikilipsuga - Enn Vetemaa (Eesti 2011)* ETV2s
13.45 Laululembus. Voldemar Kuslap (ETV 1987)* ETV2s
14.35 Kapellmeister (ETV 1979)* ETV2s
21.30 Teatriõhtu Mängurid ETV2s
Põnevuslugu „Mängurid“ on eelkõige täiskasvanutele mõeldud nukulavastus. Virtuoosne kaardimängupettur Ihharev otsustab peatuda ühes võõrastemajas, ent kuidas saaks üks mängupettur käed rüpes istuda, kui võõrastemaja on täis võimalikke ohvreid. Nii meelitabki Ihharev kolm härrasmeest endaga kaarte mängima eesmärgiga nende rahakukrud tühjendada. Kuid kas need härrased on ikka kohmakad kaardiladujad? Või ehk hoopis veelgi peenemad petturid? Nõnda saab alguse hoogne ja ootamatute süžeekäikudega topeltmäng, mis ulatub kaardilauast kaugemalegi… Kaukaasiast pärit külalislavastaja Jevgeni Ibragimovi sõnul lavastas ta selle Gogoli tuntud jutustusel põhineva loo näitamaks, kuidas kirg hukutab inimese: „Hasartmäng teeb inimesest nuku – elava kuradi ja saatana. Kui mängukirg tungib inimese hinge, siis rikub see inimese. Momentaalselt.” Mängivad Vahur Keller, Taavi Tõnisson, Riho Rosberg, Toomas Kreen, Andres Roosileht, Anti Kobin, Liivika Hanstin, Laura Nõlvak, Reet Loderaud, Evgeny Moiseenko, Mihkel Tikerpalu, Ingrid Isotamm, Georg-Sander Männik ja Targo Miilimaa. Režissöör Marek Miil. Esietendus Eesti Riiklikus Nukuteatris 29. märtsil 2008.
23.20 Teater laulab: Tallinna Linnateater (ETV 1996) ETV2s
Laulab Tallinna Linnateatri näitlejate koor. Režissöör Kalev Lepik, toimetaja Anne Tuuling.

Pühapäev 07.10.2012

15.55 Sa oled mu majakas (Eesti Telefilm 1976)* ETV2s
21.00 Teemaõhtu. Muutumise vaev (Eesti 1993) ETV2s
Film loomingust, täpsemalt loominguprotsessist ja selle olemusest ning tähendusest loojale. Oma mõtteid jagavad tuntud kultuuriinimesed: Jaan Kaplinski, Urmas Sisask, Doris Kareva, Andres Mustonen, Mait Agu, Vladimir Sapožnin, Priit Pedajas, Maria Klenskaja, Mati Unt, Paul-Eerik Rummo ja Fred Jüssi. Režissöör Dorian Supin.
21.30 Jüri Üdi klubi: Monoteater Stereopublikule... *R 10.05 ETV2s ja L 13.15 ETVs
On uskumatult rõõmustav, et ajal, mil kinokunst peab publiku meelitamiseks paisuma DolbyStereo, 3D, 4D, HD ja 24H vormideks, piisab teatrile tihtilugu vaid ühest näitlejast ning heast tekstist. Seekord uurimegi, kuidas võib monotükk käivitada publiku kujutluses kõik D-d ja H-d, tundevärinad ning mõtteread.


TEATER RAADIOS

Laupäeval, 6. oktoobril kell 19.05 Vikerraadios. Pühapäeval, 14. oktoobril kell 9 Raadio 2s
Kuuldemäng: Mar Baidžijev „Duell“
Noor naine ja mees kohtuvad, kui läheneb sügis. Ometi pole veel hilja tundma õppida teineteist ja eelkõige iseennast.
Peosades tolleaegsed lavakatudengid Kersti Kreismann (Nazi) ja Martin Veinmann (Aziz).
Teistes osades Rein Kotkas ja Liivi Ulfsak.
Režissöör Jüri Kevade. Helirežissöör Mait Liivik.
Raadioteater 1971

Pühapäeval, 7. oktoobril kell 9 Raadio 2s.
Pühapäeval, 28. oktoobril kell 15.05 Klassikaraadios.
Kuuldemäng: Saara Turunen „Jänkutüdruk“
Kuuldemäng “Jänkutüdruk” on valminud TÜ VKA etenduskunstide osakonna teatriõppe kursuse “Sissejuhatus audioteatrisse ja näitlejatöö kuuldemängulavastuses” praktilise tulemina ja on üks 9. lennu diplomilavastusi.
Osades TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna teatrikunsti 9. lennu tudengid: Klaudia Tiitsmaa, Marika Palm, Saara Kadak, Katrin Kalma, Adeele Sepp, Maaja Hallik, Otto Kosk, Hendrik Vissel, Imre Õunapuu, Rait Õunapuu, Artur Linnus, Kristian Põldma, Siim Maaten, Jaanus Tepomees, Hendrik Vissel, Imre Õunapuu, Rait Õunapuu, Vallo Kirs. Stsenarist, lavastaja ja muusikaline kujundaja Taago Tubin. Helirežissöör Külli Tüli. Tõlkija Kalev Kalkun
Raadioteater 2012

Pühapäeval, 7. oktoobril kell 15.05 Klassikaraadios
Kuuldemäng: Unustatud kuuldemänge arhiiviriiulilt: Nikolai Pogodin „Elavad õied“
Nõukogude Liidu dramaturgiasse on kirjanik Nikolai Pogodin (1900 – 1962) end põlistanud näidenditega Leninist, “Elavad õied” on aga hilisema tegevusajaga ja omaaegsetes piirides ühiskonnakriitiline inimsuhete vaatlus, näivuse ja tõeluse vastuolu.
Osades: Ruut Tarmo, Ita Ever, Lisl Lindau, Oskar Liigand, Heino Mandri, Heiki Roots, Valdur Himbek, Harri Karro, Ellu Puudist, Leida Aru, Olev Tinn.
Režissöör Kaarel Toom. Helirežissöör Eero Sepling. Toimetaja Lennart Meri.
Raadioteater 1960