Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

37. nädal: teater teles ja raadios

09.09.2013 11:37

2013 / 37. nädal
TEATER ETVs ja ETV2s

Esmaspäev, 9. september

11.45
Siin ja praegu: Evald Hermaküla (1995) *L 16.10 ETV2s

20.55 NO99 Kunstikool, 1/15: Simeoni* ETV2s
Kõik räägivad, et nüüdisaegse kunsti ja publiku vahel on lõhe. See lõhe tundub arusaamatu. On ju  nüüdisaegne kunst õrn, sekkuv, kriitiline, poeetiline, ilus, terav. Miks siis lõhe? „NO99 Kunstikool“ on nüüdisaegset kunsti tutvustav 15-osaline sari, kus igas osas käsitletakse üht kunstiteost ja kunstiteose najal üht tänases kunstis olulist teemat. Esimeses osas küsitakse, kuidas ületada banaalsus, ilma et liiguks banaalsusest väga kaugele? Loengus Tõnis Saadoja, Herbert Luki, Nikolai Triigi jt kunst.

Teisipäev, 10. september 
12.10 telefilm Colas Breugnon (1974)* ETV2s
Filmi aluseks on Dmitri Kabalevski ooper Romain Rolland`i samanimelise romaani ainetel. Peaosas Georg Ots, teistes osades Velda Otsus, Svetlana Akimova, Artur Linnamägi, Faime Jürno jt. Film restaureeriti 2013. aastal.

Kolmapäev, 11. september
18.00 Mõmmi aabits: Kodukoolis (1998) *N 7.40 ETV2s
21.05  lyhikas Kevad a'la carte (Eesti 2012) *R 23.35 ETV2s
Noor maatüdruk Aliide läheb linna oma unistusi teoks tegema. Linn on tema küpsuseksami klassiruumiks, kus algselt pseudoideaalidest pimestatuna saab Aliide lõpuks aru, mis on tõeline.  Küpsuseksami diplomiks, nagu ikka, armastus. Režisöör Doris Tääker.

Neljapäev, 12. september

20.30 Eesti lood: Tuleproov. Baleriin Oksana Titova (Eesti 2003) ETV2s
22.10 MI  *R 12.45 ETVs
Eesti algupärane ooper avab uue ooperihooaja. "MI" toob päev enne esietendust vaatajate ette  esimesed katked Tõnu Kõrvitsa ooperist "Liblikas" ja annab võimaluse vaadata eesti ooperitraditsiooni suure maailma uute ooperite taustal. Saatejuht Timo Steiner, režissöör Ülle Õun, toimetaja Joonas Hellerma, produtsent Kadi Priske.

Reede, 13. september

15.00 Muuseumirott: Ella Ilbaku kirjad (1994) ETVs
Kirjad, mida Muuseumirott seekord sirvib, on August Gailitile saatnud Ella Ilbak, kes kirjaniku tungival soovitusel alustas oma mälestuste kirjapanemist raamatuks "Otsekui hirv kisendab". Kirjadest ilmneb mõndagi tantsijannat iseloomustavat, mida memuaarteos oma trükitud variandis ei sisalda. Autor ja saatejuht Margus Kasterpalu, režissöör Indrek Kangur, toimetaja Katrin Seppel.

21.40  Karikakramäng II (Eesti 2013) *P 15.20 ETVs
Kolmest filmist koosnev kassett "Karikakramäng II" vaatleb kolme erinevat eluiga, kus inimene on  sunnitud langetama otsuseid, mis mõjutavad tema ülejäänud elu. Elina Naani filmis “Aitäh, et sa minuga juhtusid” sõidavad kaks noormeest ja kaks tüdrukut väikesele seiklusele läbi suvise Eestimaa. Osades Ivo Reinok, Johannes Naan, Liis Lindmaa ja Kristiina Hortensia Port. Tootja Editt, Romän ja Muuskuri. Jan Erik Nõgisto ja Katrin Maimiku filmi "Foto" peategelaseks on 30ndais Maarit, kes elab koos oma kiusliku ja manipuleeriva isaga. Osades Helen Ehandi, Arvo Kukumägi, Eva Püssa, Eduard Salmistu, Henry Orlov jt. Tootja Kuukulgur Film. Andres Maimiku ja Katrin Maimiku film "Hõbepulm" on kurbnaljakas lugu keskealisest paarist, kes otsustavad suurejooneliselt tähistada oma saabuvaid hõbepulmi. Osades Anne Reemann, Eero Spriit, Loore Martma, Carmen Mikiver, Indrek Taalmaa jt. Tootja Kuukulgur Film.

Laupäev, 14. september

09.45 Lastelavastus Prügihunt ja Superjänes: Prügirida (2012) ETV2s
Algab lustlik keskkonnasõbralik nukuseriaal kahe peakangelase Superjänese ja Prügihundi  eestvedamisel. Kui vaatad seda sarja, tunned metsas looduse ära! Huvitavat lisamaterjali leiad kodulehelt www.hoia.ee. Loo kirjutas Wimberg, lavastas Vahur Keller, kunstnik Britt Urbla Keller, helilooja Tauno Aints. Kõikide nukkudega mängivad Tiina Tõnis, Mirko Rajas, Laura Nõlvak, Mihkel Tikerpalu ja Evgeny Moiseenko. Režissöör-lavastaja Salme-Riine Uibo, produtsent Margus Saar. Nukusari loodi Eesti Ettevõtlike Noorte Koja, NUKU teatri ja ERR-i koostöös.
11.00 MI* ETV2s

16.10
Siin ja praegu: Evald Hermaküla (1995)* ETV2s

20.00
Estonia maja 100: Põlvkondade ooperigala I osa *P 12.50 ETVs
Suurejooneline ooperigala toob lavale mitmete põlvkondade säravad muusikud, kes sajandi vältel on Estoniale näo andnud ja seda laias ilmas tutvustanud. Maailma ooperivaramu kauneimaid teoseid esitavad Ain Anger, Annely Peebo, Mati Turi, Rauno Elp, Oliver Kuusik, Helen Lokuta, Kristel Pärtna, René Soom ja Heli Veskus. Dirigeerivad Neeme Järvi, Eri Klas, Jüri Alperten, Mihhail Gerts, Vello Pähn ja Arvo Volmer. Kontserdi finaalis on laval kõik praegused ja endised Estonia ooperisolisid. Teleülekande režissöör Ülle Õun, produtsent Helen Valkna. Meeleolusid vahendavad saatejuhid Maire Aunaste ja Marko Reikop.

21.20  Teater laulab: Ennupojad (1995) ETV2s

21.30
Teatriõhtu Vana maja (1985) ETV2s
Kahe noore inimese esimese armastuse, tulevikuunistuste ning nende elule ja olustikule allajäämise lugu. Aleksei Kazantsevi näidendi Noorsooteatri esituses lavastas Vjatðeslav Gvozdkov, assistent Jaak Allik, kunstnik Stanislav Benediktov. Osades Anu Lamp, Tõnu Oja, Hilja Varem, Rudolf Allabert, Enn Kraam, Helene Vannari, Ago Roo, Marje Metsur, Tõnu Kark jt.
22.35  Estonia maja 100: Põlvkondade ooperigala II osa  ETV2s

Pühapäev, 15. september

14.40 mängufilm Tädi Rose (Eesti Telefilm 1968) ETV2s
Vanamemm elab sugulaste juures ja püüab neile vajalik olla, kuid kõik ei laabu enam nii lihtsalt kui varem. Abielupaari vahel areneb pingeline arutelu, mida vana naisega peale hakata. Tennessee Williamsi näidendi "Nurjunud õhtusöök" ainetel. Filmi reþissöör on Virve Aruoja. Osades Albina Kausi, Silvia Laidla, Aksel Orav.

15.05
Lennud: Lavakunstikooli X lend (1978-1982) (1992) ETV2s
X lennu diplomilavastused olid "Draakon", "Antigone", "Meie elulood", "Kui ruumid on täis" ja  "Jumalata noorus". Kooliaega meenutavad Jaak Johanson, Anu Lamp, Katrin Nielsen, Margus Oopkaup, Laine Mägi jt. Saate tegid Reet Neimar, Margot Sepp ja Anne Tuuling.

15.55 mängufilm Küljetuul (Eesti Telefilm 1983) ETV2s
Jalgrattasportlased Raivo ja Martin on meeskonnakaaslased. Martin langes Liidu koondisest välja, kuid on täis lootust ja tahtmist sinna tagasi pääseda. Raivol on aga eeldusi tippsporti jõudmiseks, kuid temas endas puudub selgus. Sassis on ka suhted Kristiinaga. Dokumentaalkaadrid VIII rahvaste spartakiaadi jalgratturite mitmepäevasõidult. Stsenaristid Hans Roosipuu ja Veljo Käsper. Osades: Märt Visnapuu, Talvo Pabut jpt. Režissöör Raul Tammet, toimetaja Maie Jõgi.

18.00 Lastelavastus Prügihunt ja Superjänes: Prügirida (2012)* ETV2s

22.00
NO99 Kunstikool, 2/15: Roma ETVs
Rahvuslus on populaarne teema. NO99 võttis oma kunstimikrofoni ja küsis ühelt venkult, mida tema tunneb, kui öeldakse, et rahvustunded kaaluvad üles inimestevahelise solidaarsuse. Venku ütles, et iga asi omal ajal. Mis minevikus oli okei ja arusaadav, ei pruugi seda tänapäeval enam olla. Loengus John Philip Mäkineni, Kristjan Raua, Richard Uutmaa jt kunst. Lugemissoovitusena Akadeemias nr 8/2013 Jüri Alliku ja Anu Realo artikkel rahvuslikest stereotüüpidest.


TEATER RAADIOS

Ooperitund: Amilcare Ponchielli - La Gioconda
Esmaspäeval, 9. septembril kell 19.05 Vikerraadios
Itaalia helilooja Amilcare Ponchielli tuntuim ooper lauljanna Gioconda ohvrimeelsest armastusest. Esitavad Violeta Urmana, Luciana D'Intino, Maria Jose Montiel, Marcelo Alvarez, Claudio Sgura, Orlin Anastassov, Damien Pass, Pariisi Rahvusooperi koor ja orkester Daniel Oreni juhatusel.
Etendus toimus 2. mail 2013 Opera Bastille'is Pariisis.

Laupäeval, 14. septembril kell 9 Raadio 2s
Kuuldemäng: Zsuzsa Kapecz „Julcsi“
Ehkki ema ja isa mõlemad püüavad tütart elumuutusega kaasnevate pingete eest kaitsta, ei ole see lihtne. Väikese Julcsi rollis tollal lapseeas Elisabet Tamm-Reinsalu.
Osades: Jüri Krjukov. Márta, Mari Lill, Ita Ever, Triinu Tikas, Mart Relve, Tõnu Mikiver, Milvi Jürgenson, Annika Luigla.
Tõlkinud Leidi Veskis, režissöörid Marton Tasnadi (Ungari Raadio) ja Astrid Relve, helirežissöör Külliki Valdma, muusikalised kujundajad Marton Tasnadi ja Silja Vahuri.
Raadioteater 1987

Laupäeval, 14. septembril kell 19.05 Vikerraadios
Kuuldemäng: Lucielle Fletcher „Vabandage, valeühendus!“
Halvatud vana naine on üksi kodus, kui ta eksikombel kuuleb pealt sünge sisuga telefonikõnet. Mrs. Stevensoni rollis Velda Otsus. Teistes osades Lisl Lindau, Rein Aren, Endrik Kerge, Hans Kaldoja, Liina Saari, Astrid Relve, Haldi Normet, Külliki Valdma, Hille Simm, Ants Vain, Helbe Sõerd.
Režissöör Hille Simm, helirežissöör Külliki Valdma.
Raadioteater 1980