Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

27. nädal: teater teles ja raadios

30.06.2014 10:11

TEATER ETVs ja ETV2s

Esmaspäev 30.06.2014
10.25 Siin ja praegu: Liina Tennosaar (ETV 1998) *L 13.10 ETV2s
Jüri Aarma külaliseks on Vanalinnastuudio näitleja Liina Tennosaar.
13.00 Mängufilm Suvi (Eesti 1976)* ETVs
Paul-Eerik Rummo stsenaarium on kirjutatud Oskar Lutsu jutustuste "Suvi" ja "Tootsi pulm" põhjal. Režissöör Arvo Kruusement, operaator Jüri Garšnek, kunstnik Linda Vernik, helilooja Veljo Tormis. Osades Aare Laanemets, Riina Hein, Margus Lepa, Kaljo Kiisk, Ain Lutsepp, Rein Aedma, Kalle Eomois, Arno Liiver, Kaarel Karm, Ervin Abel, Malli Vällik, Andres Kalev, Marco Meelimäe, Endel Ani, Katrin Välbe, Mare Garšnek, Herta Elviste, Jüri Järvet jt. Film on digitaalselt ennistatud 2011. aastal.
22.45 Telelavastus Wikmani poisid, 4/12 (ETV 1994) *L 11.00 ETV2s
Stsenaristid Hugo Ader, Andres Maimik, Anu Soolep ja Vilja Palm. Režissöör-lavastaja Vilja Palm, operaator Aarne Kraam, kunstnik Tiiu Übi, helilooja Sven Grünberg, toimetaja Hanneli Reili.

Teisipäev 01.07.2014
09.00 Näite mäng: W. Shakespeare ja tolleaegne teater (ETV 1990) ETV2s
Selle saatega lõpetame vestluse William Shakespeare'ist ja tema kaasaja teatrist. Saatejuhid Ülo Vihma ja Hendrik Toompere.
13.50 Peiar (Eesti 1984) ETVs
Filmi aluseks on Mait Agu seatud folkšõu "Laulab ja tantsib ansambel Peiar". Solistid Uno Loop ning õed Ele ja Kaja Kõlar. Režissöör-operaator Kristjan Svirgsden.

Kolmapäev 02.07.2014
12.30 Operetigala F. Lehari "Lõbusa lesega" (Saksa 2010)* ETV2s
Aastavahetuse pühademeeleolust kantud galakontserte Dresdeni imelises Semperoperis on saatnud erakordne edu ja näib, et sündinud on uus traditsioon. Seekordsel kontserdil soleerivad Christian Thielemanni taktikepi all klassikalise muusika superstaarid sopran Renée Fleming ja bariton Christopher Maltman. Maailmaklassi solistidele sekundeerivad noored tõusvad tähed sopran Carolina Ullrich ja tenor Andrei Dunajev. Dresdeni Riigikapelli ja ooperikoori saatel tulevad ettekandele kõige kaunimad palad Franz Lehari operetist “Lõbus lesk”, lisaks sellele L. Bernsteini ning J. Strauss seniori kaunimad lood, mille hulgas on loomulikult austusavaldusena Dresdeni linnale ka Straussi valss "Elbel". Teatri balletitrupi saatel viiakse vaatajad Saksamaa ühe vanima ja kaunima ooperiteatri erinevatesse ruumidesse. Režissöör Utz Weber. Tootja Unitel.
14.05 Stereo (Eesti Telefilm 1978) ETV2s
Noore veterinaari juhtumused ja tundmused esimestel tööpäevadel esimeses töökohas. Peaosas Tõnu Kilgas. Stsenarist ja režissöör Peeter Simm, operaator Anton Mutt.
21.10 Surma õukond, 1/5: Henry Neljas (The Hollow Crown, Inglise 2012) *N 10.20 ETV2s
"Kuningas Henry Neljas" on Shakespeare'i tetraloogia teine osa. Sündmused algavad 1402. aasta lõpus Hotspuri lahinguga Douglaste vastu. Näidend keskendub noore printsi Hali teekonnale kuningaks saamise poole, teine osa lõpebki eaka Henry Neljanda surmaga. Näidendile said kohe alguses osaks suur publikumenu ja ka kriitikute heakskiit.

Reede 04.07.2014
13.15 Väike merineitsi (Little Mermaid, Saksa 2011)* ETV2s
San Francisco Ballett on vanim professionaalne balletiteater Ameerikas. Hamburgi Balleti direktor ja koreograaf John Neumeier paneb Hans Christian Anderseni muinasjutu siinses lavaversioonis kokku tantsu, dramaatilise jutuvestmise ja erakordse vaatemängu. Etenduses tantsib Tiit Helimets. Helilooja Lera Auerbach.

Laupäev 05.07.2014
11.00 Telelavastus Kuulsuse narrid (ETV 1982)* ETVs
1892. aastal valmis Eduard Bornhöhel satiiriline teos "Tallinna narrid ja narrikesed", kus ta kutsus üles joonistama mõningaid omaaegseis ühiskondlik-olustikulistes tingimustes veidruseni virildunud tühiseid, haledaid ja naeruväärseid inimtüüpe, olgu nende narruseks siis kuulsus, raha või armastus. Kõige populaarsemaks sai teose esimene osa "Kuulsuse narrid", kus pilkeobjektiks on kaks eesti vaimukangelast - "kirjanik" Salomon Vesipruul ja "leiutaja" Jaan Tatikas. Suurepärased osatäitmised ühelt meie läbi aegade menukaimalt näitlejate paarilt Urmas Kibuspuult ja Jüri Krjukovilt. Lavastaja Ago-Endrik Kerge.
12.55 Tugitooliteater: Pansioni perenaine (ETV 1987)* ETV2s
Musta huumori valdkonda kuuluva Roald Dahl'i novelli "Pansioni perenaine" toovad teieni näitlejad Ines Aru, Tõnu Oja ja Gunnar Kilgas. Televisioonile seadis Kalev Lepik, toimetaja Anne Tuuling.
23.00 Siin me oleme (Eesti Telefilm 1978) ETVs
Muusikaline mängufilm Juhan Smuuli monoloogi "Suvitajad" ainetel. Rahuliku talu ette Muhumaal põrutab ühel päeval sapakas, kust pudeneb välja üks lärmakas perekond Tallinnast, kes on otsustanud veeta oma suvepuhkuse kaunis looduses. Eestlastele armsas kultusfilmis mängivad Karl Kalkun, Eva Malmsten, Kadri Jäätma, Lia Laats, Ervin Abel, Sulev Nõmmik, Väino Puura, Lauri Nebel jt. Stsenaristid Sulev Nõmmik ja Enn Vetemaa, režissöör Sulev Nõmmik, operaator Enn Putnik, helilooja Ülo Vinter.

Pühapäev 06.07.2014 
Teemaõhtu: Merle Karusoo 70
19.45 Teemaõhtu. Hüüdja hääl: Merle Karusoo ja Toomas Paul (ETV 1993) ETV2s
Arutletakse filosoofilistel teemadel. Režissöör Gerda Kordemets, toimetaja Katrin Seppel.
20.05 Teemaõhtu. Kes on kes Eestis?: Lavastaja Merle Karusoo (ETV/Soome 1994) ETV2s
Filmis on kasutatud materjale Merle Karusoo lavastusest "Aruanne" ja vabaõhuetenduse "Circulus" ning "Apokriiva lugu (Juudit)" proovidest. Peaosaline räägib iseendast. Stsenarist Katrin Seppel, režissöör Indrek Kangur.
20.20 Teemaõhtu. Voldemar (ETV 2008) ETV2s
Aastal 1955 Nõmme rongis: ühel pingil tukub plikaohtu Helmi, teisel istub vana maamees August, kolmandal räbaldunud sinelis 30-aastane Lemmergas. Teekond Kivimäelt Balti jaama kulgeb reaalsuse ja kujutluse, tõsielu ning mängu hoos. „Elagu elu!” hüüab noor Voldemar Panso (Tiit Sukk), kes sõidab oma lavastuse "Kuningal on külm" esietendusele, kuid mängib lühikesel rongisõidul koos reisikaaslastega läbi pool elu - isa ja ema, tüdrukuid ning armastatuid, koolikaaslasi ja õpetajaid, näitlejaid ning teisi eluteel ette tulijaid. Mängitakse või mäletatakse või unistatakse lugusid viinast, teatrist, armastusest, sõja jalust läände põgenemisest ja ometi siiajäämisest, Moskvast, haiglast, proovist, küüditamisest, koolist, jälle viinast, armastusest... Näidendi aluseks on Voldemar Panso mälestused, artiklid ja päevikud. 2007. aasta teatriauhindade jagamisel pälvis "Voldemar" neist tervelt kolm: Andrus Kivirähk algupärase dramaturgia auhinna, Taavi Teplenkov parima meeskõrvalosa auhinna Lemmergase rolli eest ja Ardo Ran Varres Eesti Autorite Ühingu preemia sõnalavastuse originaalmuusika eest. Lavastaja Merle Karusoo, kunstnik Pille Jänes, helilooja Ardo Ran Varres. Osades Tiit Sukk, Taavi Teplenkov, Guido Kangur, Mari-Liis Lill, Viire Valdma. Režissöör Marek Miil, juhtoperaator Ivar Murel, produtsent Gerda Kordemets.
21.35 Mängufilm Seenelkäik (Eesti 2012) ETVs
Poliitik Aadu Kägu sõidab koos abikaasa Viiviga metsa seenele, et mainekampaaniast närve puhata. Nendega liitub juhuslik hääletaja, rahatu rokitäht Zäk, kes on jäänud peale suvetuuri Eestimaa kolgastesse tolknema. Vältides rahvarohkeid seenemetsi, kihutab seltskond umbropsu kuhugi pärapõrgusse, mis paistab metsik ja inimtühi. Samal ajal, kui kolmik avastab end metsa eksinuna, lahvatab meediaskandaal. Uuriv ajakirjandus kahtlustab, et poliitik Kägu on isiklikuks otstarbeks kuritarvitanud riigi raha. Algab võitlus au, elu ja surma peale nii metsas kui ka linnas… Stsenarist ja režissöör Toomas Hussar, produtsent Piret Tibbo-Hudgins, operaator Rein Kotov, kunstnik Kristina Lõuk, kostüümikunstnik Eva-Maria Gramakovski, helilooja Arian Levin, monteerija Tambet Tasuja, helirežissöör Ivo Felt. Osades Raivo E. Tamm, Juhan Ulfsak, Elina Reinold, Üllar Saaremäe, Hendrik Toompere jr jr, Hilje Murel, Elmo Nüganen, Mari-Liis Lill.
22.15 Teemaõhtu. Osoon (ETV 2008) ETV2s
Eestimaal on kauneid mõisaparke, aga et üks talumees juba 19. sajandi lõpul oma talu ümber võõrpuuliike ja lilli istutama hakkas, see oli tollases külaühiskonnas üsna iseäralik nähtus - eks neid Rõugu talu peremehi vähe imelikeks peetigi. Lisaks puudearmastusele oli peremeestel huvi ka raamatute ja teatri vastu. Aga ükskord oli aeg sealmaal, et viimane Rõugu peremees Kusti pidi siitilmast lahkuma ja aed sai pärandatud Pirgu seltskonnale, kus teater ja dendroloogia jälle sümbioosis. Tänasel Rõugu talupargi dendraariumi pererahval käis külas Kadri Hinrikus. Režissöör Jaanus Nõgisto, operaatorid Ivar Murel ja Magnus Suitso, helirežissöör Jüri Vaher, toimetaja-produtsent Õie Arusoo.
22.35 Teemaõhtu. Teatrijuttu, 1/2: Pirgu mälukild (Eesti 1989) ETV2s
"Meie trupi põhitööks on inimeste elulugude kogumine nagu kunagi koguti rahvalaule." Nii ütleb enda kohta Pirgu mälukild. Kildudest moodustub tervik. Missugused on need killud ja missugune on tervik? On see ka üks teatritegemise vorme? Sellele vastab Merle Karusoo ning arvamuse ütlevad ka Katrin Saukas, Jaak Johanson, Mart Johanson ja Marko Matvere.
22.55 Teemaõhtu. Aruanne. Ella Kaljase päevik (Eesti 1990) ETV2s
Ella Kaljase päevikuid loevad ja laulavad Katrin Saukas, Jaak Johanson, Mart Johanson ja Marko Matvere. Inimese eluloo seadis "Aruandeks" Merle Karusoo.


TEATER RAADIOS

Kultuuriuudised E-R kell 16.05 Vikerraadios 
Kultuuriuudiseid panevad kokku ja edastavad Riina Eentalu ja Tõnu Karjatse.

Esmaspäeval, 30. juunil kell 19.05 Ooperiõhtu Klassikaraadios
Richard Wagner "Armukeeld", vähetuntud koomiline ooper, mille aluseks on Shakespeare'i komöödia "Mõõt mõõdu vastu". 
Esitavad Melanie Diener, Morten Frank Larsen, Sonja Freitag, Anna Gabler, Bernhard Berchtold, Benjamin Bruns, Maximilian Argmann, Julian Pregardien, Felix Speer, David Steffens, Andreas Hörl, Leipzigi Raadio koor ja sümfooniaorkester Kristjan Järvi juhatusel. 
Etendus toimus 26. mail 2013 Leipzigis.

Laupäeval, 5. juulil kell 9 Raadio 2
Kuuldemäng: Esietendus! Mati Unt „Sügisilmutus“
Mati Unt kirjutas kuuldemängu Peet Vallaku novelli “Maanaine” ainetel. See on see vana hea lugu: “Väljas tibas vihma, Reet astus kauplusse.” Tindi ja sulepea ostmise lugu.
Soome režissöör Ari Kallio, kellele Mati Unt oma kuuldemängu pühendas ja kinkis, näeb ja kuuleb ses tekstis kirjaniku lugu - loomeprotsessi, õige sõna otsimise lugu. Aga kuuldemängu helides võib kuulatada ka kirjutamise ajalugu. 
Osades: Ines Aru ja Tõnu Oja. 
Helirežissöör Külliki Valdma. 

Pühapäeval, 6. juulil kell 15.05 Klassikaraadios
Kuuldemäng: Ants Lauter – 120. Sergei Mihhalkov „Aecitoni burcelli“
Sipelgateadlane Derevuškin on otsustanud elada oma südamehäält kuulates, aga see ajab tema suguvõsa paanikasse. 
Osades: Ants Lauter, Velda Otsus, Lisl Lindau, Betty Kuuskemaa, Inna Taarna, Heli Viisimaa, Ellu Puudist, Jüri Järvet, Erich Jaansoo, Eduard Tinn, Erna Korjus 
Tõlkinud ja raadiole seadnud Karin Ruus. Režissöör Kaarel Toom. Helirežissöör Eero Sepling. Muusikaline kujundaja Jaan Koha.  
Raadioteater 1962