Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

26 noort toovad kümne päevaga Vanemuise lavale uue lavastuse

11.08.2023 14:05

Vanemuise väikeses majas algas Kollaste Kasside suvekool, kus lavastaja Birgit Landbergi (Must Kast) ja üle Eesti kokku tulnud 26 noore ühisloomes saab kümne päevaga publikuküpseks lavastus "Mine koju, "vanamees"!". Teos otsib vastust küsimustele: milline on noorte roll ühiskonnas ja kas maailm vajab päästmist? Etendusi mängitakse Vanemuises vaid 19. augustil 2023 kell 14 ja kell 18.

Kollaste Kasside suvekool toimub tänavu 13. korda ning selles osaleb 26 noort Tartust, Tõrvast, Tallinnast, Valgast, Kohilast ning Alutaguse ja Peipsiääre vallast. Neist poolte jaoks on Vanemuise noortetöö korraldatavas suvekoolis osalemine esmakordne kogemus.

Lavastaja Birgit Landberg usaldab lavastuse sünnis protsessi noortega: "Nende panus määrab, mis 19. augustil lavale jõuab. Minu eesmärk on küsida küsimusi, peegeldada ja siis loodu ning sõnastatu lavale panna. Olen kindel, et paljude noorte jaoks võib selline lähenemisviis olla midagi täiesti uut, aga mida mitmekülgsem kogemus erinevate teatristiilide ning lähenemiste vahel, seda avarama vaatega noored tegijad tulevikus meie teatriskeenele sisenevad. Ja ehk pakub minu lähenemine teatrile kellelegi suvekoolis osalejatele äratundmise, et sellist teatrit nad teha tahakski."

Lavastuses "Mine koju, "vanamees"!" tegeletakse noorte rolliga ühiskonnas ning vaadatakse, kuidas noored end ise positsiooneerivad. Landbergile on põnev avastada, kuidas temast pea kaks korda nooremad mõtlevad, millest huvituvad ja kui suur on nende soov ühiskonnaelus kaasa rääkida. "See teadmatus on ka põhjus, miks ma sel aastal suvekoolis kaasa löön," ütles ta.

Lavastuses küsitakse: kas maailma saab ja üldse on vaja muuta? Kuhu me ühiskonnana liigume? Miks on nii, et "noored tegelevad oma nina ees ja päris eluga üldse kursis ei ole"? Miks oodatakse noortelt lahendusi maailma päästmiseks, aga otsuste juurde neid ei lasta?

"Ma ei tea veel, mida me koos loome: saab see lavastus olema mäss, pidu või hüvastijätt – seda näitavad järgmised päevad, mis me suvekooli noortega koos veedame," ütles Kollaste Kasside suvekooli lavastaja Birgit Landberg.

Vanemuise teatri ellu kutsutud Kollaste Kasside suvekool, mille nimi on saanud inspiratsiooni Mati Undi esimesest romaanist, on tegutsenud alates aastat 2010. Varem on suvekoolis toodud lavale ka muusikale ja ooper.

Pildil Vanemuise teatri Kollaste Kasside suvekooli osalejad Vanemuise väikese maja laval. Foto: Imbi Mälk