Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

20. nädal: teater teles ja raadios

10.05.2012 15:59

2012 / 20. nädal
TEATER ETVs ja ETV2s

Esmaspäev 14.05.2012
08.30 Näite mäng: Tõnu Saar (ETV 1991) *T 17.35 ETV2s
09.30 Unustatud filmid Ideaalmaastik (Eesti 1980)* ETV2s

Teisipäev 15.05.2012
21.40 OP! *K 11.45 ETVs ja L 11.00 ETV2s
Uku Uusbergi lavastus "Karjäär“.

Kolmapäev 16.05.2012
22.30 Eesti dokk Mul annet on ka äikeseks (Eesti 2012) *N 12.40 ETVs
Teater olevat liiva peale kirjutatud kunst. Kohtuvad lavastaja ja näitlejad, siis näitlejad ning vaatajad, loovad koos selle, mis teatrist teatri teeb. Vahel ei loo ka. Seda protsessi võib filmida, aga teatrit ennast filmilindile ei püüa. Jäädvustada saab aja kulgu teatris ja inimesi selles. Seda, kuidas ajast saab aja lugu. 2011. aasta augustist 2012. aasta veebruarini jälgisime Tallinna Linnateatri lavastaja Elmo Nüganeni teatritegemisi Tallinnas, Permis ja Moskvas. Filmi jõudsid hetked lavastuse „Karin. Indrek“ taastamisest Tallinna Linnateatris, „Ma armastasin sakslast“ osalemisest Permi teatrifestivalil, Elmo Nüganeni näitlejatööst Moskva Et Cetera teatri lavastuses „451 kraadi Fahrenheiti“ ja lavastuse „Maailmale nähtamatud pisarad“ esimestest proovidest. Režissöör ja produtsent Vahur Laiapea, monteerija Urmas Sepp. Tootis filmistuudio Ikoon.
23.15 Veresidemed (Eesti 2008) ETV2s
Aasta eest autoõnnetuses invaliidistunud ja poja kaotanud Andres (Rein Pakk) peab sünnipäeva, kuhu on kutsunud ka oma eluaegse sõbra, arstina töötava Indreku (Taavi Eelmaa), kellega ta pole aasta otsa kohtunud. Indrekul, kellel on juhuslikult kaasas tappev kogus morfiini, tekib armuafäär Andrese naise Margitiga (Aigi Vahing). Margiti tüdimus oma mehest, peagi varjamatuks muutuv armulugu ja ahnus käivitab pöördumatu sündmusteahela. "Me keegi ei saa selle vastu, mis mängu vanajumal meiega mängib", ütleb ratastooli jäänud peategelane Andres. Samal ajal püüab tema naine Margit kasutada külla tulnud arsti kotis olevat morfiini. Kuid - "Meie saatus on valmis kirjutatud muster, kombinatsioon, mida sa võid püüda muuta, aga lahendus on ikka ainult üks".

Neljapäev 17.05.2012
22.10 MI *R 12.40 ETVs ja L 11.30 ETV2s

Reede 18.05.2012
20.00 Teatriõhtu Kirjad emale (ETV 2007) ETV2s
Kodu. Ema. Poeg. Lugu on nii, et emale jääb oma poeg alati kalliks, keda koju oodata. Ja ürgandeline kunstnik jääb igal ajal kunstnikuks, keda omaks pidada. Lavastus põhineb Juhan Smuuli tekstidel ja salvestati 2007. aasta suvel Muhu Muuseumis. Lavastaja Garmen Tabor. Osades Anu Lamp ja Argo Aadli Tallinna Linnateatrist, tšellol Kaido Kelder, akordionil Tiit Kalluste. Režissöör Gerda Kordemets.
20.45 Telelavastus Ununenud naisi (ETV 1991) ETV2s
Dokumentaaljutustus kahest ärkamisaegsest Eesti naisest. Lilli Suburgi ja Elise Rosalie Auni elutee ja loomingu toovad meieni Mari Urbsoo, Iivi Lepik ja Tõnu Mikiver. Režissöör Jaan Pihlak.
21.40 Kaadris: Lindpriid
Vladimir Karasjovi esimese mängufilmi “Lindpriid” tegevus toimub justkui 1920. aastate alguse Eesti Vabariigis, aga sarnane sündmustik võinuks toimuda ka mõnes teises riigis. See lugu on pigem filmiloojate fantaasia, vabalt lahti põrgatatud Eessaare Aadu kirjandusteoses jutustatud sündmustest. “Kaadris” meenutavad selle rohkem kui 40 aasta eest valminud ja pikaks ajaks keelatud filmi loomislugu režissöör Vladimir-Georg Karassev-Orgusaar (nii kirjutab oma nime praegu Pariisis elav lavastaja), peaoperaator Rein Maran, helilooja Veljo Tormis, helirežissöör Enn Säde, osatäitjad Ene Rämmeld ja Ago-Endrik Kerge, 1989. aasta telesaate kodusalvestuse vahendusel ka Mikk Mikiver. Kasutatud on haruldasi arhiividokumente ja sadu võtteplatsifotosid. Autor ja toimetaja Jaak Lõhmus, režissöör Märten Vaher, produtsendid Ruth Heinmaa ning Ingrid Nõmmik.
22.00 Lindpriid (Eesti Telefilm 1971) ETVs
Eessaare Aadu (Jaan Anveldi; 1884-1937)) romaani “Linnupriid” (algselt, 1922-1923 ajalehe joonealusena ilmunud pealkirjaga “Tiblad”) motiividel valminud 4-jaoline telefilm Eesti kommunistlike põrandaaluste tegevusest. Kahjuks teema käsitluslaad otsustavatele ametnikele ei sobinud, film keelustati ja avalik esitlus toimus alles 1989. aastal. Filmi autor, Vladimir-Georg Karassev-Orgusaar, kes elab praegu Pariisis, on oma debüütmängufilmi kohta öelnud nii: “Kas see on ajaloofilm? Ma ütlen teile otsekohe - ei ole. See ei ole ajaloofilm ja tema vahendusel ajalugu, Eesti ajalugu, õppida ei saa. Kuid ta polnud ajaloofilmina ka mõeldud. Kandke ta Eesti pinnalt välja ja istutage ükskõik millisesse väljamõeldud riiki - igalpool on seesama inimest piirav võim ning inimese utoopilised otsingud sellele võimule vastu seista. Kas on mõtet, kui riik tundub vääramatuna? Aga utoopia, utoopia on ju ahvatlev. Võim, selle utoopia kandja, kuna ta ei sarnane sinule. Või siis pettumus utoopias, utoopia reetmine või tema pimesi järgimine. Valikuvõimalus? Valikuvõimalus või selle puudumine. Mis sõltub inimesest endast ja kus, kus on ta temast sõltumatustest hoovustest kantud ning ei tea ise, kuhu need hoovused tema lõpuks viivad. See oli see keelatud valdkond, kus uitasid minu mõtted ja Eessaare Aadu ebareaalsest fantasmide romaanist leidsin ma nendele mõtetele legaalset toetust. Nüüd te teate, kuidas see kõik lõppes.” Peaosades Ada Lundver, Ene Rämmeld, Veljo Tormis, Aarne Üksküla, Mikk Mikiver ja Ago-Endrik Kerge. Stsenaariumi autor ja lavastaja (tiitrite kirjaviisis) Vladimir Karasjov, peaoperaator Rein Maran, helilooja Veljo Tormis (laulusõnad Hando Runnel, laulude esitaja Liis Bender), helirežissöör Enn Säde, toimetajad Valdeko Tobro ning Aare Tiisväli. Film on digitaliseeritud ja ennistatud 2012. aastal.

Laupäev 19.05.2012
13.50 Telelavastus Kohus (ETV 1991)* ETV2s
Leo Agreni jutustuse "Ballaad" ainetel valminud telelavastus. Mängivad Andres Dvinjaninov, Ants Ander, Piret Kalda, Guido Kangur, Ülle Kaljuste, Lembit Eelmäe, Enn Kraam. Režissöör Vilja Palm.
19.45 Näkimadalad: Priiuse kirjad (Eesti 1988) *P 13.15 ETV2s
Herman Sergo romaani “Näkimadalad” ainetel. Stsenaristid Arvo Valton ja Olav Neuland, režissöör Olav Neuland, operaatorid Nugzar Ruhadze ja Valeri Blinov. Osades Olga Bogatšova, Juozas Budraitis, Evald Aavik, Lasma Murniece, Guido Kangur, Mikk Mikiver, Karl Kalkun jt.
19.55 Naljatera (ETV 2011) ETVs
21.45 Unustatud filmid Pulmapilt (Eesti 1980) *P 11.50 ETV2s
Tööpealkirja „Tulnukas“ all valminud “Pulmapilt” on vist ainus eestlase poolt tehtud film, mis pretendeerib tõsiseltvõetava tulnukafilmi tiitlile pärast Kromanovi „Hukkunud Alpinisti hotelli“ (1979). Filmi keskne tegelane on Rein Areni mängitud Ants, kes veedab üksinduses vanadusepäevi kindla elurütmi järgi. Ühel päeval leiab ta maja kõrvalt Tulnuka. Tulnukmees (Lembit Ulfsak) on ajarändur ja otsib teed tagasi oma aega. Suheldes temaga saab Antsul selgeks, et senisel ajamõistel pole mingit tähendust Suure Kõiksuse ees. Režissöör Raul Tammet, helilooja Gunnar Graps, kunstnik Epp Maria Kokamägi. Osades Rein Aren ja Lembit Ulfsak.
22.15 Sina, Tuglas (ETV 1998) *P 15.15 ETV2s
Essee Friedebert Tuglasest ja teistest eesti kirjanikest esitab Lavakunstikooli XVIII lend. Autor Jaan Undusk.

Pühapäev 20.05.2012
12.20 Telelavastus Mona Lisa (ETV 1983)* ETV2s
16.35 Tinasõduri ja baleriini lugu (ETV 1993) ETV2s
Ühe balletietenduse valmimine. Saatejuht Ruth Alaküla, režissöör Ruti Murusalu.
17.00 Lastelavastus Härra Lapsti lasteteater: Habemenugadel tantsiv kuningatütar (ETV 1994) ETV2s
Ungari muinasjutu "Habemenugadel tantsiv kuningatütar" seadis televisioonile Ene-Maris Tali. Osades Luule Komissarov, Aarne Üksküla, Piret Kalda, Tõnu Saar, Marko Matvere, Tõnu Oja. Režissöör Karin Nurm.


TEATER RAADIOS

Vikerraadios pühapäeval, 20. mail kell 13.05 sari „Teatrisse!“

Laupäeval, 19. mail kell 19.05 Vikerraadios.
Pühapäeval, 27.mail kell 9 Raadio 2s.
Pühapäeval, 3.juunil kell 15.05 Klassikaraadios
Kuuldemäng: Jaan Kruusvalli mälestuseks... "Hääled"
Hääled: Aarne Üksküla, Liina Olmaru, Indrek Sammul. Episoodides Maria Klenskaja ja Marius Peterson.
Režissöör Aleksander Eelmaa. Helirežissöör Külliki Valdma. Muusikaline kujundaja Marius Peterson.
Raadioteater 2008

Pühapäeval, 20. mail kell 9 Raadio 2s.
Laupäeval, 9. juunil kell 19.05 Vikerraadios
Kristiina Jalasto "Kui mind ei oleks, oleks maailma teine"
Lühidraama noorest mehest Gunnarist, kes elu kriisihetkel satub tsirkusetelki.
Osades: Riho Rosberg, Ott Sepp.
Režissöör ja muusikaline kujundaja Vahur Keller. Helirežissöör Külliki Valdma.
Raadioteater 2006

Pühapäeval, 20. mail kell 15.05 Klassikaraadios
Unustatud kuuldemänge arhiiviriiulilt: Veera Panova "Valgete ööde pidu"
Kevadised valged ööd ja noored hinged…
Osades Tallinna Riikliku Draamateatri näitlejad: Ellu Puudist, Rein Aren, Maila Rästas, Heli Viisimaa, Inna Taarna, Tõnu Aav, Sander Raus, Mati Klooren, Endel Pärn, Lisl Lindau, Ervin Abel, Ellen Tõkke, Leida Aru, Ants Kivirähk, Valdur Himbek.
Tõlkijad Ellen Niit ja Jaan Kross. Režissöör Aarne Ruus. Helirežissöör Eero Sepling. Muusikaline kujundaja Jaan Koha. Toimetaja Lennart Meri.
Raadioteater 1961