15. augustil algab “Viiuldaja katusel” etendusega Rahvusooper Estonia 112. hooaeg
14.08.2017 11:57
Rahvusooper Estonia 112. hooaeg algab homme, 15. augustil suvemuusikali „Viiuldaja katusel“ etendustega, mis kestavad 31. augustini. Traditsiooniline Vana Tallinn Gala toob publiku ette rahvusooperi solistid, koori ja orkestri koos mitmete külalissolistidega 25. augustil Tartus ja 26. augustil Tallinnas. Jätkame traditsioonidega: 2. ja 3. septembril toimub Estonia maja ümber kirev hooaega tutvustav teatrilaat.
Eesti Vabariik saab peagi sajandi vanuseks. 8. septembril algav Rahvusooper Estonia põhihooaeg on tervenisti pühendatud sellele suurele tähtpäevale. Eesti heliloojad on kirjutanud palju kaunist muusikat ja Estonia võtab neist paremiku korraga repertuaari. Esimesena esietendub septembris Jaan Kruusvalli näidendi põhjal valminud Rasmus Puuri ooper „Pilvede värvid“, mille lavastab Roman Baskin. Andres Lemba on kirjutanud 200-liikmelisele rahvusooperi poistekoorile seiklusliku noorteooperi „Kastanid tulest ehk Rahvusooperi poistekoori lood“, mis jõuab lavale detsembris. Kanuti Gildi SAALiga otsitakse eestluse juuri uues ooperis „Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas“, mille esietendus on jaanuaris. Tegemist on lavastusega 10-osalisest sarjast „Sajandi lugu“, mille 20 teatrit kingivad Eestile juubeliks. Veebruari alguses toimuvaks kontserdiks „Eesti pidu“ on välja valitud hitid eesti ooperitest ja kontsertidel „Õnne, Eesti!“ ja „Kodumaine viis“ on publiku ees valik eesti heliloomingu paremaid teoseid. Eesti temaatika on kauniks programmiks seotud 10.–22. veebruarini toimuval festivalil „Eesti teater „Estonias““.
Eesti muusikavaramus leidub imeilusat balletimuusikat ja nii toome teieni valiku eesti koreograafide ning heliloojate koostöös valminust. Balletiõhtu raames jõuavad taas lavale Marina Kesleri „Othello“ Arvo Pärdi muusikale ja „Libahunt“ Lepo Sumera, Arvo Pärdi, Lydia Austeri, Raimo Kangro ja Philip Glassi muusikale ning Tiit Helimetsa „Aeg“ Paula
Matthuseni muusikale, lisaks saavad noored koreograafid võimaluse esitleda tantsulisi miniatuure. Uudisena toob Eesti Rahvusballett lavale Toomas Eduri ja Tauno Aintsi „Katariina I“, mis paneb mõtisklema selle üle, kui seotud me tegelikult oma naabritega oleme - siinkohal võib mõttemänge pidada hiljutiste uurimustulemustega, mille kohaselt Katariina I on pärit Eestist. Eesti autorite teostest on kavas veel Eduri/Aintsi „Modigliani – neetud kunstnik“ ja Tubina/Kesleri „Kratt“. Põnevust peaks pakkuma ka sügisel esietenduv Nancy Meckleri, Annabelle Lopez Ochoa ja Peter Salemi ballett „Tramm nimega Iha“ Tennessee Williamsi samanimelise, Eestis hästi tuntud näidendi ainetel, mille tantsis 2012. aastal Šoti Balletis kuulsaks eesti baleriin Eve Mutso. Estonia balleti 100. sünnipäeva tähistame aprillis balletigalaga.
Hooaja lõpul on plaanis Olav Ehala lastemuusikali „Buratino“ esietendus, aga juba hooaja algusest alates on mängukavas Lindgreni/Aintsi/Wimbergi „Karlsson katuselt“ ja Vinteri/Raudmäe „Pipi Pikksukk“.
Juubelipidustuste tähe all toimub lavade vahetus Läti ja Leedu ooperi- ja balletiteatritega ning viiakse külakosti Peterburi, Helsingi ja Tampere muusikasõpradele. Ka etenduste geograafia Eestis laieneb – lisaks Jõhvile,Tartule, Paidele, Pärnule ja Viljandile hakkab rahvusooper etendusi andma Haapsalus.
Oluline osa hooajast on legendaarsete estoonlaste juubelite tähistamised: Katrin Karisma 70 („Savoy ball“ 9.07), Ivo Kuusk 80 („Lendav hollandlane“ 14.09), Voldemar Kuslap 80 („Tsirkusprintsess“ 28.09), Tiiu Randviir 80 („Luikede järv“ 10.03), Lidia Panova 90 („Tsirkusprintsess“ 24.03) ja Mai Murdmaa 80 („Tramm nimega Iha“ 5.04).
Fotol: Stseen muusikalist "Viiuldaja katusel". Foto: Harri Rospu.
Ülla Veerg
Rahvusooper Estonia
Avalike suhete ja turundusteenistuse juht
tel. +372 683 1242