Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti näitekirjanduse mentorprogrammi esimene finaal

05.04.2023 14:56

Möödunud teatrikuul jõudis esimese finaalini 2022. aastal alanud Eesti näitekirjanduse mentorprogramm. Ugala Teatris loeti 25. märtsil 2023 avalikult ette programmi läbinud Piret Saul-Gorodilovi näidend "Kõnelevad kivid" – mitme põlvkonna lugu, kus on nii saladusi kui ka pingeid, küsib, mis on määravam, kas geenid või keskkond.

Eesti Teatri Agentuuri algatatud ja esmakordselt toimunud Eesti näitekirjanduse arendamise mentorprogramm loob silla autorite ja teatrite vahele eesmärgiga arendada autorite teatrile kirjutamise oskust. Mentorid Martin Algus, Siret Campbell, Urmas Lennuk, Andri Luup, Mehis Pihla, Mihkel Seeder ja Liis Aedmaa valisid programmis osalejad välja Eesti Teatri Agentuuri 2021. aasta näidendivõistlusele saadetud 47 teksti hulgast. Koostöös mentoritega arendasid autorid oma tekste mitme kuu jooksul ning kaasa aitasid Eesti Draamateatri, Eesti Noorsooteatri, Rakvere Teatri, Tartu Uue Teatri, Theatrumi, teater Vanemuise, Ugala ja VAT Teatri trupid. Koostöös festivaliga DRAAMA toimus kaks ettelugemist. Kõik seitse mentorprogrammis osalenud näidendit jõudsid tänu neile avalike ettelugemiseni üle Eesti.

Mentorprogrammis osalenud näidendeis küsiti nii tekstimänguliselt kui ka poeetiliselt sotsiaalselt teravaid küsimusi noorte kasvamiskonfliktide ja üksindusse uppumise (Heneliis Notton "Emesis", Martin Nõmm "kaunis / kummaline") ning eneseleidmise ja kokkusaamiste teemadel (Marian Vridolin "Enda saar", Maksimilian Rootsmäe "Ma sündisin koos päikesega"). Kohtumised valulise ajalooga toimusid isiklike perekonnalugude analüüsimise (Piret Saul Gorodilov "Kõnelevad kivid", Eva Soekõrv "Kriimustatud südamed") ja ka tuntud kultuutritegelaste eluloo ülekirjutuse kaudu (Vootele Ruusmaa "Sjoo linna uulitsate tuska").

Seitse uut algupärandit sündisid mentori ja autori tihedas koostöös ning trupi ning lavastaja tagasiside põhjal ning on lugemiseks saadaval Eesti Teatri Agentuuris:

  • Martin Nõmm "kaunis / kummaline", mentor Martin Algus.
  • Heneliis Notton "Emesis", mentor Mehis Pihla, lavastaja Elise Metsanurk.
  • Marian Vridolin "Enda saar", mentor Siret Campbell, lavastaja Mirko Rajas.
  • Maksimilian Rootsmäe "Ma sündisin koos päikesega", mentor ja lavastaja Urmas Lennuk.
  • Vootele Ruusmaa "Sjoo linna uulitsate tuska", mentor Andri Luup, lavastaja Ott Aardam, ekspert Õnne Kepp.
  • Piret Saul-Gorodilov "Kõnelevad kivid", mentor Liis Aedmaa, lavastaja Margaret Sarv.
  • Eva Soekõrv "Kriimustatud südamed", mentor Mihkel Seeder, lavastaja Aare Toikka.

Programmi toimumist rahastavad Eesti Kultuurkapitali näitekunsti ja kirjanduse sihtkapitalid.

Foto: Piret Saul-Gorodilovi näidendi lugemine "Kõnelevad kivid" Ugala Teatris. Fotograaf Elena Koit.

https://teater.ee/naitekirjandus/naitekirjanduse-mentorprogramm-2022/