Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vaba Lava, Kinoteater ja Eesti Teatri Agentuur osalevad Varssavis rahvusvahelisel teatrifestivalil Baltic Transfer

18.10.2021 10:51

Vaba Lava teatrikeskus, Kinoteater ja Eesti Teatri Agentuur osalevad Varssavis Baltic Transfer rahvusvahelisel teatrifestivalil.
 
18.-24. oktoobrini 2021 Varssavis toimuv Baltic Transfer teatrifestival sündis kaheaastase koostöö tulemusena TR Warszawa ning partnerinstitutsioonide vahel Eestist, Leedust ja Lätist. Eestist osaleb programmis Vaba Lava teatrikeskus, kelle repertuaarist näeb festivalil kahte lavastust Marius Ivaškevičiuse kuraatorprogrammist. Lisaks teatrietendustele toimub Zbigniew Raszewski Teatriinstituudi eestvedamisel festivali kõrvalprogramm, milles osalevad Eestist Kinoteater ja Eesti Teatri Agentuur.
 
Festivali avapäeval linastub Zbigniew Raszewski Teatriinstituudis Marta Pulga dokumetaalfilm "Aasta täis draamat". Kinoteatri eestvedaja Paul Piik sõnas, et "Kinoteatril on hea meel, et dokumentaalfilm "Aasta täis draamat" leiab uusi vaatajaid Baltic Transferil ning teades Poola teatrilembust, loodame, et Alissija lugu pakub sealsetele vaatajatele rohkelt äratundmist". Pärast filmi lõppu on kõikidel võimalik osaleda ka vestlusringis, mille üheks osaliseks on filmi peategelane Alissija-Elisabet Jevtjukova
 
Eesti Teatri Agentuuri ja Zbigniew Raszewski Teatriinstituudi eestvedamisel toimub teisipäeval, 19. oktoobril Siret Campbelli tulevikuromansi "Beatrice" poolakeelse versiooni lavastatud lugemine. Näidend räägib paarikümne aasta pärast saabuvast tulevikust, mil teadvuse salvestamine on uus samm elu paremaks muutmise ja surematuse saavutamise suunas. Ettelugemise lavastab Olga Ciężkowska ning laval on TR Warszawa näitlejad. Siret Campbell viibib Varssavis ka kohal ning osaleb lavastatud lugemisele järgnevas vestluses trupi ning festivali kunstilise juhi Roman Pawłowskiga. "Beatrice" pälvis 2018. aastal Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia näitekirjanduse kategoorias ning alates 2017. aastast on näidend Ain Mäeotsa lavastuses kuulunud Vanemuise teatri repertuaari.
 
Vaba Lava repertuaarist näeb festivalil kahte lavastust Marius Ivaškevičiuse kuraatorprogrammist. 21.10 etendub TR Warszawa laval Elmars Senkovsi lavastatud surmtõsine komöödia "Kaks garaaži", mille tegevus toimub üheaegselt Eesti ja Läti garaažides. "Garaaži kujund on N. Liidu ajast, aga eelkõige on see kui väikse ruumi sümbol, kus mehed saavad olla nemad ise. Garaaž on mehe jaoks kui pühakoda,» seletab lavastaja Elmars Senkovs. "See lugu on ka inimestest, kes ei suutnud leida ega leidnud uut sihti või kes taha pidevalt muutustega kaasas käia." Laval /garaažis on 4 meest: Simeoni Sundja ja Karl Robert Saaremäe Eestist. Matīss Budovskis ja Agris Krapivņickis Lätist. Juuakse õlut, süüakse kiirnuudleid ja tehakse veidraid leiutisi ning bändiproovi- nagu garaažides ikka. 
 
22.10 on aga huvilistel võimalik näha Läti lavastaja Valters Sīlise ja Läti-Leedu näitekirjanik Rasa Bugavičute – Pēce loodud äraspidise Balti keti lugu "Mul oli nõbu", mis on tõsieluline lavastus dramaturg Rasa lapsepõlvest ja tema nõost. Nad kasvasid koos üles – Rasast sai näitekirjanik, tema nõost  Deimantas Bugavičiusiusest sai Kaunase maffia üks juhtfiguure, kelle tapsid 2015. aastal arvatavasti kaks Eesti palgamõrtsukat. “Mul on nõbu” on dramaturgi katse aru saada, kes tema nõbu tegelikult oli, mis ja miks noorukiga juhtus ning kuidas viis pealtnäha lapsepõlv nagu iga teine tellimusmõrvani. Laval on Rea Lest ja Henrik Kalmet, keda  Deimantase rolli eest  nomineeriti  Eesti teatri aastaauhindadel parima meesosalise auhinnale.
 
Etenduste lõppedes toimub vestlusring lavastuse truppide ja lavastajatega, mida modereerib festivali kunstiline juht Roman Pawłowski.
 
Lisaks Vaba Lava teatrikeskusele Eestist osalevad festivalil Baltic Transfer Jaunimo Teatras Vilniusest ning Lätist Dirty Deal Teatro ja Läti Uue Teatri Instituut.