Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Leedu Rahvusteater pühendab kolm õhtut Eesti dramaturgiale

18.11.2020 10:43

Sel nädalal toimub Vilniuses kaasaegse dramaturgia festival "Versmė", mille fookuses on Eesti näitekirjandus. Leedu Rahvusteatri korraldatud festivali valikul ja tellimusel tõlgiti leedu keelde Siim Nurkliku "Kas ma olen nüüd elus", Jaan Kruusvalli "Tasandikkude helinad" ja Martin Alguse "Väävelmagnooliad". 
Näidendite lavastatud ettelugemised jõuavad publiku ette kolmel järjestikkusel õhtul, 18.–20. novembril 2020. Lisaks lugemistele kohtuvad autorid Siim Nurklik ja Martin Algus inglisekeelses veebidiskussioonis lavastajate Greta Štiormeri ja Eglė Švedkauskaitė’ga. Festivali partner on Eesti Teatri Agentuur.  
Oktoobri lõpus korraldati festivali eestvõttel ka noortele leedu dramaturgidele suunatud viiepäevane veebipõhine dokumentaalnäidendi kirjutamise töötuba "Tunnetest kirjutamine", mille viis läbi eesti näitekirjanik ja stsenarist Andra Teede. Töötoas osalejad pidid valima dokumentaalnäidendi jaoks sobiva teema, millest oleks võimalik koheselt kirjutama hakata, st noortel näitekirjanikel pidid olemas olema intervjueeritavad või kontaktid, kelle poole allikate leidmiseks pöörduda. Teede juhendamisel arendati ideid eri meetodite abil ja töötoa tulemusena valmisid kõigil kümnel osalejal ühes esimeste läbiviidud intervjuudega ka mõned näidenistseenid. Töötuba sai osalejatelt ja festivalikorraldajatelt äärmiselt positiivse tagasiside. Teede loodab, et nii mitmedki alustatud näidendid jõuavad tulevikus ka teatrilavadele.  
"Versmė" on Leedu Rahvusteatri iga-aastane festival, mille eesmärgiks on pakkuda kasvulava tulevastele leedu näitekirjanikele ning tõlkida ja esitleda Vilniuses eri (Euroopa) riikide kaasaegset dramaturgiat. Igal sügisel on fookuses erinev riik: 2019. aastal Sloveenia, 2020. aastal Eesti ning tuleval, 2021. aastal Soome.   
Ajakava: 
Siim Nurkliku "Kas ma olen nüüd elus"
Kolmapäeval, 18. novembril kell 18:30
Lavastaja Kamilė Gudmonaitė 
Lugemisele järgneb vestlusring, kus osalevad Siim Nurklik, Martin Algus, Greta Štiormer ja Eglė Švedkauskaitė. Arutelu juhib Kristina Steiblytė. 
Jaan Kruusvalli "Tasandikkude helinad" 
Neljapäeval, 19. novembril kell 18:30
Lavastaja Greta Štiormer
Martin Alguse "Väävelmagnooliad" 
Reedel, 20. novembril kell 18:30
Lavastaja Eglė Švedkauskaitė
Ajastule kohaselt on nii lugemisi (leedu keeles) kui ka vestlusringi (inglise keeles) võimalik vaadata veebi vahendusel, Leedu Rahvusteatri kodulehel ja Facebookis