Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Esimene lugemine Draamateatris: Heneliis Nottoni näidend “Emesis”

14.02.2022 15:20

Neljapäeval, 17. veebruaril 2022 kell 19:00 toimub Eesti Draamateatri Maalisaalis Heneliis Nottoni näidendi "Emesis" esimene lugemine. "Emesis" pälvis äramärkimise Eesti Teatri Agentuuri 2021. aasta näidendivõistlusel.

Lavastaja → Marta Aliide Jakovski (EMTA lavakunstikooli üliõpilane)Loevad → Teele Pärn, Kersti Heinloo, Helena Lotman, Taavi Teplenkov, Jan Ehrenberg, Märten Metsaviir

 "Üks võistluse omanäolisemaid tekste oli Heneliis Nottoni "Emesis", fragmentaarne ja seejuures terviklik lugu noore inimese siseheitlustest, iseseisvumiskatsetest ja traumaatilistest kogemustest. Noorte elu vaadeldakse terava pilguga, tegelased on usutavad ja noorte keel mõjub loomulikuna. Näidendi ülesehitus on hoolikalt läbi kaalutud, stseenid põnevalt rütmistatud. Mälestused ja nüüdishetk põimuvad, minevik seletab olevikku. Notton käsitleb oskuslikult äärmiselt raskeid ja tähtsaid teemasid: koduvägivald, lapse seksuaalne ärakasutamine ja noorte kaitsetus täiskasvanute ees. Kui "Emesis" jõuab lavale, võib sellest saada tähenduslik lavastus ka seksuaalvägivalla ohvritele." Nõnda iseloomustas näidendit üks žüriiliige, Soome teatri ja kirjanduskriitik Varja Arola ("Uues eesti näitekirjanduses säravad naised", Sirp, 19.11.2021).

Lavastaja ja näitekirjaniku Priit Põldma, samuti näidendivõistluse žüriiliikme sõnul on vorm ja sisu "puudutavas kooskõlas: katkestustest koosnev postdramaatiline struktuur annab edasi posttraumaatilist stressi kannatava noore, aga võib-olla terve põlvkonna elutaju" ("Nelikümmend seitse näidendit üksildusest, ajaloost, vaimsest tervisest." TMK nr 1, 2022).

Pilet lugemisele maksab 5 eurot.

2021. a näidendivõistluse I preemia sai Katariina Libe "Võrsed", II preemia Mart Aasa "Kaksindus" (lugemine 2. veebruaril kell 16.00 Linnateatris, Salme Kultuurikeskuse kohvikus Leelo) ja Kadri Lepa "Koju", äramärgitud olid Heneliis Nottoni "Emesis" ja Liis Seina "Kutse".