Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Budapestis esitletakse ungarikeelset eesti näidendite kogumikku “Midagi tõelist”

30.03.2022 17:10

Ungari keeles on ilmunud kogumik "Midagi tõelist" ("Valami igazi"), mis koondab seitset kaasaegset eesti näidendit. Kogumiku on koostanud estofiil Ildikó Sirató, kelle sooviks on pakkuda ungari lugejatele nüansirohket sissevaadet eestlaste mõttemaailma. 

Ungari keelde on kogumiku jaoks tõlgitud Liis Aedmaa "Emadepäev", Martin Alguse "Midagi tõelist", Tiit Aleksejevi "Liivimaa reekviem", Siret Campbelli "Beatrice", Andrus Kasemaa ja Priit Põldma "Leskede kadunud maailm", Tõnu Õnnepalu "Mäed" ja Andra Teede "45 339 km² raba".

Reedel, 1. aprillil Budaörsi Latinovitsi teatris toimuvale raamatuesitlusele eelneb Andra Teede "45 339 km² raba" (2015, tõlkija Bence Patat) ungarikeelne lavastatud lugemine, mille toob lavale Bence Böröndi. Loevad Petra Hartai, Petra Páder, Andrea Spolarics, Orsi Szőts, Kristóf Fröhlich ja Róbert Ilyés. Bence Böröndi jaoks pole see esimene kord eesti näidendit lavastada – 2019. aastal esietendus samas teatris Enn Vetemaa "Õhtusöök viiele".  

Dokumentaalnäidend "45 339 km² raba" küsib, kus on välismaal elava eestlase kodu?  Kas sa igatsed musta leiba? Kas sa näed unenägusid kamast ja lapsepõlvemaastikust? Kas sa tahaksid tagasi paksu metsa ja laia rabasse? Kas sa kannatad, sest sa pead elama võõral maal, või oled rõõmus mugavuspagulane ja mujal ongi parem? Eestis on väga külm, talv on pime, november on pikk, palk on pööraselt väike ja sotsiaalsüsteem ei kannata kriitikat, poes ei müüda paljusid asju ning peale selle on eestlane kuri. Ainult et isamaa ei saa ju olla vaid palganumber ja must november. See on midagi head ja sooja, midagi turvalist. See jääb, isegi kui lähed. See on ilus sõna isamaa. Ja su isamaa on ikka siin, kuigi sina oled ammu läinud.

Raamatuesitlus ja lavastatud lugemine kuuluvad Eesti kultuurinädalate programmi, mida juhib Eesti Instituut Ungaris, ning seda korraldab Eesti Teatri Agentuur koostöös Rahvusvahelise Teatriinstituudi Ungari Keskusega. Ungaris on Eesti kaasaegse teatri ja näitekirjanduse vastu elav huvi ja see on juba teine kord, mil Eesti Teatri Agentuur Budapestis eesti kaasaegset näitekirjanduste lavastatud lugemise teel esitleb. Eelmisel korral, 2020. aastal, olid lugemislaval Siret Campbelli "Beatrice" ja Martin Alguse "Midagi tõelist". 

Lisainfo näidendikogumiku "Midagi tõelist" kohta: https://www.napkut.hu/valami-igazi-1394
Lisainfo "45 339 km² raba" lugemisürituse kohta: http://www.esztorszag.hu/esemeny/felolvasoszinhaz-beszelgetes-konyvbemutato