Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Austria uus dramaturgia jõudis eesti keeles raamatukaante vahele

24.10.2022 15:17

Teisipäeval, 25. oktoobril 2022 kell 18.00 esitletakse Tallinnas Sakala 3 teatrimajas austria näidendite kogumikku „teater ǀ näidendid. stücke. Valik austria näidendeid“. Kogumik on valminud Eesti Teatri Agentuuri koostöös Austria Suursaatkonnaga Eestis.

Raamatu esitlusel saab kuulda katkendeid kogumikus avaldatud Daniel Kehlmanni näidendist „Jõuluõhtu“, esitajateks näitlejad Tanel Saar (VAT Teater) ja Hele Kõrve (Tallinna Linnateater). Samuti toimub arutelu, kus tõlkijad Piret Pääsuke ja Mihkel Seeder vestlevad teatrile tõlkimisest ja kokkupuutest saksakeelse näitekirjandusega. Esitlusele järgneb VAT Teatri lavastuse „Toulouse“ (lav Aare Toikka) viimane etendus.

Austria näidendite valikkogumik on neljas osa raamatusarjast, mille kaudu tutvustab Eesti Teatri Agentuur erinevate riikide näitekirjandust. Kogumik sisaldab nelja nüüdisaegset austria näidendit: Christa, Agilo ja Michael Dangli „Lumeroos“ René Heinersdorffi töötluses, Daniel Kehlmanni „Jõuluõhtu“, David Schalko „Toulouse“ ja Gustav Ernsti „Hüäänid“. Näidendid tõlkisid saksa keelest eesti keelde Liis Kolle, Piret Pääsuke, Mihkel Seeder ja Anne-Ly Sova.

Olles ühiskondlikult teravad ja avades lähisuhete mitmekihilisust, puudutavad kõik neli näidendit neid olulisi moraalseid, sotsiaalseid ja poliitilisi küsimusi, mis tänapäeva inimesi ja ühiskondi kujundavad. Teatri ajatunnetust kinnitab ka haruldane olukord, kus kogumiku ilmumise ajaks saab neist juba kahte Eestis laval näha: „Lumeroosi“ Vana Baskini Teatris (lav Eero Spriit) ja „Toulouse’i“ VAT Teatris.

Näidendisarja koostaja on Heidi Aadma, kogumikku toimetas keeleliselt Mari Klein. Sarja graafilise disaini on loonud Indrek Sirkel ning trükkinud Eesti Raamatutrükikoda OÜ.

Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo
Heidi Aadma
Eesti Teatri Agentuuri dramaturg
[email protected]
tel 628 2342