Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Untermarionette

Autor:
Erik Alalooga, Karolin Poska, Sigrid Savi
Lavastaja:
Erik Alalooga
Esietendus:
6. septembril 2024 Cabaret Voltàs
lavastus-pic

Lavastaja ja DIY valgustite autor Erik Alalooga
Masinate ehitajad ja etendajad Karolin Poska ja Sigrid Savi
Helikujundaja Kenn-Eerik Kannike

"Untermarionette" on peavoolu tehnoloogilise narratiivi aeglane tükeldamine nüri noaga, masinasõltuvuse tunnistamine ja ravist keeldumine, posthumanistliku teatri sõnatu manifestatsioon, vabatahtlik hälbimine tehnoloogilisest võidujooksust, tehnoloogiline anarhism, nukuteatri surm ja ülestõusmine, loobumine evolutsioonilistest ja kultuurilistest eelistest, portaali avanemine tehnoloogilisse paralleeluniversumisse, übermarioneti ristilöömine, fanaatilise progressiusu ketserluseks kuulutamine ja kohtumine tundmatuga.

Lavastusprojekt "Untermarionette" rakendab lavastaja Erik Alalooga poolt doktoritöö käigus spetsiaalselt objektiteatri jaoks välja töötatud meetodit. Meetodi suur väljakutse on tekitada olukord, kus etendaja valmistab kogu lavastuses vajaminevad mehhaanilised mängupartnerid endale ise. Meetod ei sisalda tehnilist kiirõpet vaid käivitab hoiaku kujundamise ja erinevate ülesannete abil eriettevalmistuseta etendaja hetkevõimekuse maksimaalses ulatuses.

Masinad, mida ei iseloomusta peavoolu progressinarratiivi poolt pealesurutud kvaliteedinõuded (kiirus, täpsus, tugevus, viimasel ajal ka arukus), astuvad vabatahtlikult kõrvale tehnoloogilisest võidujooksust. Tegemist ei ole masinaehitajate tehnilise küündimatuse vaid tehnoloogilise anarhismiga. Me ei jutlusta radikaalset tehnikavastasust, mis kutsub inimesi pöörduma tagasi kiviaega. Tehnoloogia on ilmselgelt tulnud selleks, et jääda. Küsimus on selles, et kas me suudame seda vaadelda alternatiivselt ja isiklikult positsioonilt. Positsioonilt, mis oleks vaba utoopilis-düstoopilisest dilemmast, mille ühes otsas on püüd saada jumalaks ning teises otsas hirm lõpetada limavannis tehisajule elektrit tootes.

Projekti toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Noorsooteater, Cabaret Voltà, Ajuokse Avangaar, Balti Visuaalteatri Esitusfestival ja OÜ Teatridoktor.