Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Trubaduur

Autor:
Giuseppe Verdi
Lavastaja:
Neeme Kuningas
Esietendus:
3. veebruaril 2021 Rahvusooperis Estonia
lavastus-pic
Salvatore Cammarano libreto Leone Emanuele Bardare täiendustega Antonio García Gutiérreze näidendi "El trovador" järgi

Maailmaesietendus 19. jaanuaril 1853 Rooma Teatro Apollos

Dirigendid Arvo Volmer, Vello Pähn, Kaspar Mänd
Kunstnik Anna Kontek (Soome)
Valguskunstnikud Neeme KuningasRasmus Rembel
Vidokujundaja Hanna Jõers

Verdi kirglik melodraama võlub kiirelt areneva tegevustiku, intensiivsete emotsioonide ja särava vokaalse tulevärgiga. "Trubaduur" on Verdi hiilgava ooperikolmiku teine teos, mis kinnitas tema positsiooni ühe mõjukama Itaalia heliloojana. "Trubaduurile" eelnes "Rigoletto" (1851) ja järgnes "La traviata" (1853). "Trubaduur" on ilmekas näide Verdi andest leida armastuse järele janunevate, kuid olukorrast kammitsetud tegelaste sügavate tunnete väljendamiseks kauneid meloodiaid.

"Trubaduuris" ei anna põlvkondade tagused kohutavad saladused inimestele asu. Kui kaks venda armuvad kogemata ühte ja samasse neidu, algab arveteklaarimise halastamatu torm.

Krahv di Luna ja Manrico võitlevad Hispaania kodusõjas vastasleerides. Nad on mõlemad armunud Leonorasse, kes armastab Manricot. Mineviku hirmutavad saladused heidavad nende saatustele varju. Nimelt on mustlanna Azucena aastaid tagasi ja meeltesegaduses, arvates et viskab tulle di Luna imikust venna, heitnud tulle oma poja ning kasvatanud Manrico üles kui enda oma. Kui Manrico vastaspoolele vangi satub ja surma mõistetakse, pakub Leonora mehe elu eest ennast. Krahv di Luna on vahetusega nõus, kuid teada saades, et naine on vahetult enne nende kohtumist mürki võtnud, laseb Manrico hukata. Meeleheitel Azucena teatab krahvile, et too on tapnud oma venna …

"Trubaduur" paelub igaüht, kes armastab head lugu, suurepäraseid meloodiaid, säravaid lauljaid ja võimsaid koore. "Mustlaste koor", Azucena "Stride la vampa" ja Manrico võidukas kutse relvadele "Di quella pira" on vaid mõned näited vaimustavatest muusikalistest hetkedest, mida see ooper pakub.

Järgmised etendused

09

dets

19:00

etendus

Rahvusooper Estonia

13

dets

19:00

etendus

Rahvusooper Estonia

2024

05

mai

17:00

etendus

Rahvusooper Estonia

09

mai

19:00

etendus

Rahvusooper Estonia