Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tallinn Treff 2023: Naeruväärsus

Teater:
Aura of Puppets, Turu Linnateater
Autor:
Antti-Juhani Manninen
Lavastaja:
Antti-Juhani Manninen
Märksõnad:
Tallinn Treff 2023
Esietendus:
2. novembril 2022 Turu Linnateatris
lavastus-pic

Vägagi tavatu sketšikava kaugest minevikust ja tulevikust

Kontseptsioon, helidisain ja esitus Antti-Juhani Manninen
Dramaturgiline tug: Merja Pöyhönen 
Valguskunstnik Jarkko Forsman 
Lavatehnik Arttu Aarnio 
Fotod Jussi Virkkumaa 
Lavastus Antti-Juhani ManninenTuru Linnateater ja Aura of Puppets

Nukuteatri- ja kaasaegseid etenduskunste ühendav „Naeruväärsus” lähtub itaalia keskaegsest pulcinella-traditsioonist, mille keskmes on kummaline olend nimega Pulcinella: lihtrahva antikangelane, kes näeb läbi nii võimukandjate nõrkusi kui ka üksikisikule seatud ühiskondlike ootuste naeruväärsust – ega karda neile valjuhäälselt osutada.

Pulcinella-traditsioonis tiirleb kõik ümber improvisatsiooni, täpsuse, heli ja rütmilisuse. Minu tükistki ei puudu traditsioonid ega käsinukud, ent need on endas avastanud uusi üllatavaid – arenenud või, kes teab, ehk hoopiski taandarenenud – vorme, tahke ja väljendusviise. Ometi pakub traditsioon tänavaesinejale võimalust stseene ja repliike alatasa käigu pealt ümber paigutada ja uuendada – sellele keskendub ka „Naeruväärsus”. Pulcinella-kunsti haruldased häälemoonutustehnikadki omandavad uue vormi, suhestudes nõnda digitaalvahenditega,” kirjeldab Antti-Juhani Manninen oma soololavastust.

„Naeruväärsus” koorib teatrilt kõik üleliigse: narratiivsuse, ühetimõistetavuse, kõik, mis juba läbi nämmutatud. Kummatigi ei vaata tükk mööda meelelahutusest, vabadusest ega iseäranis mitte inimlikkusest. Meid, inimesi, ühendab just nimelt naeruväärsus. Tänu sellele saame suhtuda nii üksteisesse kui ka omaenda puudujääkidesse soojalt, mõistvalt ja mäekõrguse ligimesearmastusega.

Rahvusvaheliselt tegev nukukunstimeister, helilooja ja -kujundaja Antti-Juhani Manninen on loonud isiklikke, kunstiliselt pingestatud ning kompromissituid lavateoseid juba 20 aastat.