Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Must laegas

Teater:
SA Arvo Pärdi Keskus
Autor:
Viktor Marvin
Lavastaja:
Viktor Marvin
Esietendus:
4. novembril 2022 Arvo Pärdi keskuses
lavastus-pic

Tekst, lavastus Viktor Marvin 
Videokunstnik Aneta Bublytė
Valguskunstnik Anton Andrejuk 
Viiulil Robert Traksmann
Tšellol Siluan Hirvoja
Klaveril Sten Heinoja

Laegas – see on koht, kus me hoiame endale kalleid ja lähedasi esemeid, fotosid. Tema värvus on tume ja sinna talletatud mälestused on sagedamini nukrad kui rõõmsad.

„Must laegas” on näitleja ja lavastaja Viktor Marvini monoetendus, mis põhineb Ludvík Aškenazy samanimelisel raamatul. Need tekstid pani autor blankvärsi vormis kirja ligi poolsada aastat tagasi ning oma olemuselt on need justkui allkirjad tema sõjaaegsetele ja ka pärast sõda tehtud fotodele.

Täna, Ukrainas toimuva sõja valguses omandavad eelmise sajandi tõmbetuultes sündinud luuleread uue tähenduse. Need on mõtisklused sellest, mis on juba juhtunud ja mis võib uuesti juhtuda.

Lavastuses saavad üheks tekst, Teise maailmasõjaaegsed must-valged fotod, Arvo Pärdi ja sel sügisel oma 85. sünnipäeva tähistava Valentin Silvestrovi muusika. Ukraina tuntuim helilooja Valentin Silvestrov oli sunnitud 2022. aastal põgenema Venemaa agressiooni tõttu Kiievist Saksamaale Berliini.

„Must laegas” avab end hingedeajal, olles pühendatud kõikidele, keda sõda on aegade jooksul puudutanud. Etendus on vene keeles, tõlkega eesti keelde.

Järgmised etendused

04

nov

19:00

etendus

Arvo Pärdi Keskus

Esietendus

05

nov

18:00

etendus

Arvo Pärdi Keskus

06

nov

18:00

etendus

Arvo Pärdi Keskus