Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

kogu aeg juhtub midagi

Teater:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Von Krahli Teater
Autor:
Kreete Tarmo
Lavastaja:
Kreete Tarmo
Märksõnad:
CPPM Manifestal
Esietendus:
24. mail 2024 Von Krahli Teatri väikses saalis
lavastus-pic

Autor-lavastaja Kreete Tarmo
Lavastuskunstnik Linda Mai Kari
Tehniliste lahenduste autor Enar Tarmo
Helikunstnik Karl Birnbaum
Valguskunstnik Priidu Adlas
Etendajad Helen Reitsnik, Ajjar Ausma, Lizeth Wolk, Rebecca Green (Ameerika Ühendriigid), Rasmus Jensen (Taani)
Produktsioon CPPM Manifestal, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Von Krahli Teater
Toetab Eesti Kultuurkapital

Kas pole parimad need olukorrad, mis on spontaansed?

Või need juhtumused, mida sa kogemata märkad?

See hetk, kui sa libised sünkroonis koos võõra inimesega ja te mõlemad väldite seda kukkumist samamoodi. Te kõnnite edasi, nagu midagi poleks olnud. Aga ainult sina nägid seda, sest ta kõndist sinust natuke diagonaalis eespool.

Tihtipeale saab kinolinal või mõnel muul ekraanil näha, kuidas detektiiv, kes juhtumit lahendada ei suuda, läheb hoopis jalutama, räägib sõbraga või võtab hetke ja jääb lihtsalt istuma. Enamasti just sellisel hetkel ta märkab mõnda muud detaili, mis ei ole uurimisega üldse seotud, aga mis paneb teda mõtlema lahenduskäigule, mille peale ta tuli selle pärast, et ta võttis aja maha ja hakkas märkama võimalusi enda ümber.

Sellist hetke võiks nimetada serendiipseks, sest see oli õnnelik kokkusattumus, et detektiiv just siis peatus ja probleemile lahenduse leidis.

Lavastus ei ole detektiividest. Küll aga hetkedest, mis mingil põhjusel kogemata lahenevad. Etenduses saab näha nii kehalisi, verbaalseid, absurdseid kui ka tavalisi juhtumisi, millega mingil viisil õnnelik juhus kaasas käib.

Lavastuse idee sai alguse spontaansetest hetkedest elus. Meie ümber on nii palju süsteeme ja struktuure. Seega on värskendav, kui tekib mõni spontaanne hetk, kus ei ole täpselt kindel, kuidas asjad edasi lähevad. Aga siis juhtub miski, mis olukorra kulgu suunab ja viib millegi ootamatuni. Selline hetk tekitab tugeva tunde. Ma leian, et seda enam võiks sellele joone alla tõmmata. Sealt tekkis soov spontaansust ja kokkusattumusi esile kutsuda, anda võimalusi neil tekkida.

Kreete Tarmo (1998) on Eesti artist, kelle tsirkusetaust on viinud teda erinevate valdkondade ja distsipliinideni parkuurist etenduskunstini. Ta on lõpetanud Tallinna Ülikooli hispaania keele ja kultuuri erialal (BA). Ilmselt on tema DNAs kirjas soov erinevaid ekstreemseid asju teha. Muude asjade hulgas huvitavad teda etenduskunst, kokkusattumused, ootamatud kohtumised ja spontaansus.

Kreete on lõpetamas õpinguid kaasaegsete etenduskunstide (CPPM) magistrantuuris ja keskendub oma lõpulavastuses juhuste ja kokkusattumuste teemale. Ta püüab välja selgitada, kuidas tema varasemalt omandatud peamiselt tsirkusealased oskused etenduskunsti valdkonda sobivad. Kreete on etendajana osalenud Sasha Pepelyaevi, Kim Collieri, Kädi Metsoja ja Kaja Kannu töödes, on töötanud mitmes projektis kaskadöörina, samuti õpetanud ja oma oskusi jaganud.