Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Keisri hull

Teater:
Autor:
Jaan Kross, Vjatšeslav Durnenkov
Lavastaja:
Julia Aug
Esietendus:
17. märtsil 2023 Vene Teatri suures saalis
lavastus-pic

Alusteksti autor Jaan Kross
Näidendi autor Vjatšeslav Durnenkov
Lavastaja Julia Aug
Lavakujundus ja kostüümid Aleksandr Barmenkov
Valguskunstnik Anton Andrejuk
Helilooja Aleksandr Žedeljov
Lavastaja abi Tatjana Kaur
Osades Aleksandr Ivaškevitš, Daniil Zandberg, Erika Babjak, Ronald Pelin, Juri Žilin, Marina Malova, Igor Rogatšov, Vlad Krasnikov, Vladimir Antipp, Artjom Garejev ja Stanislav Kolodub

Vene Teatri lavastus kõige kuulsama ja enim tõlgitud eesti kirjaniku Jaan Krossi romaani "Keisri hull" ainetel. Näidendi autoriks on Vjatšeslav Durnenkov.

Jaan Kross alustas loometeed poeedina, kuid saavutas kuulsuse ajalooliste romaanide autorina. Ta nomineeriti korduvalt Nobeli preemiale ja on võitnud muuhulgas Balti Assamblee kirjanduspreemia (1999).

Romaani peategelane, seesama keisri hull, on tõsieluline isik, polkovnik Timotheus von Bock, kes võttis osa Napoleoni vastastest sõdadest. Teenistusest lahkumise järel julges ta saata tsaar Aleksander I-le Venemaa konstitutsiooni projekti, milles kritiseeris teravalt autokraatlikku valitsuskorda ja pärisorjust. See tõi kaasa kümneaastase vangistuse Schlüsselburgi kindluses. Kas tegemist oli hullumeelse romantikuga, kes oli kinni jäänud Don Quijote aegadesse, või hoopis mehega, kes oli oma ajast ees?

Lavastuses on kaks võrdväärse kaalukusega kangelast: Timotheus, „hull“, ja tsaar Aleksandr I, tema noorusaegade sõber. Lavastuse põhitähelepanu on koondunud võimu temaatikale. Kuidas see mõjutab inimest, kuidas see muudab tema ideaale, kuidas see koormab inimest ja kuidas see hävitab ta. Kas on võimalik jääda truuks oma ideaalidele, muuta need oma elu reegliteks, riskimata hulluks tembeldamise ja vabaduse kaotamisega?

Etendused on eestikeelse sünkroontõlkega. 

Soovituslik vanus: 14+

Näidendi lavastaja on tuntud näitleja ja lavastaja Julia Aug. Tema käe all on Eestis valminud lavastused "Minu Eesti vanaema" (R.A.A.A.M. ja Vaba Lava) ja "Narva – linn, mille me kaotasime" (Vaba Lava). Venemaalt lahkumise järel 2022. aastal sai temast Vaba Lava projektijuht Narvas, kus ta on eest vedanud huvitavaid loomeprojekte.