Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Interbeing. Katse

Teater:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Autor:
Misia Żurek
Lavastaja:
Misia Żurek
Märksõnad:
CPPM Manifestal
Esietendus:
26. aprillil 2024 kultuuritehases Polymer
lavastus-pic

Autor ja lavastaja Misia Zurek (Poola)
Kaasloojad-etendajad Botond Bartokos, Lou Desmet, Karolina Peterson, Viktoria Pressman, Iohan Figueroa
Produktsioon CPPM Manifestal ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Toetab Eesti Kultuurkapital

Märkasin juhuslikult Thich Nhat Hanhi poolt välja pakutud ilusat terminit "interbeing", mis tähendab kaassõltuvust ja kooskujundamist. Panin selle sõna oma keele peale ja ütlesin tähthaaval: i n t e r b e i n g.

Selles oli minu jaoks midagi ligitõmbavat – kuulda seda ja mõista seda samal ajal. Walter Ong väidab, et keel süvatähenduses, artikuleeritud heli, on otsustava tähtsusega. Mitte ainult kommunikatsioon, vaid ka mõtlemine ise on heliga seotud hoopis erilisel viisil (Ong, 2002). Ja nii hakkasin mina, kuuldes end seda mõistet häälega välja ütlemas, sealt edasi minema.

Mõistsin, et olemine on iga kord ja kogu aeg interbeing. Tegelikult on iga kohtumine pigem intra-tegevus, dünaamiline protsess, kus mõjutatakse ja luuakse üksteist, mitte lihtsalt sõltumatute indiviidide teede ristumine (Barad).

Seda taibates tekkis minus soov jagada armastust, otsida kollektiivselt ilu samaaegselt tegutsedes ja mõeldes. Minu teekond on ilu poole, mis on tunnemõte (thinkfeel, Morton 2021). Nii et selleks on vaja keha ja mõistust koos, organismina, kus mõte tuleb koos tunnetusega.

Misia Zurek on Poolast pärit etenduskunstnik, uurija ja seikleja, kes armastab luua ruume teistele. Peamised teemad tema huviorbiidis on kooseksisteerimine, kollektiivne eluviis ja hoolitsemise antropoloogia etenduskunstide raamistikus. Ta on hooldaja ja hoolitseja. Praegu tegutseb ta Saksamaal Eichenbrandti linnas Greentowni ateljees noortele kunstnikele laagreid korraldades. Samal ajal töötab ta töötubade sarja "Dance Situations" kallal, kus erinevad kehad etteantud raamides kohtuvad ja end väljendavad. Lavastusega "Interbeing. Katse" kutsub Misia kokku etendajaid erinevate tantsupartituuride täitmiseks, veetmaks aega muutuvas kliimas, seega ka pidevalt muutuvatel maastikel. 

Kolm aastat kuulus Misia Poznańis tegutsevasse Młody Teatr Ruchu’sse (Noorte Liikumisteater) ja osales lavastustes, mida näidati Blossinis, Ivano-Frankivskis ja Poznańis. Üksi on ta esinenud Malta festivalil, Short Waves festivalil, Fama festivalil ja mujal. Misia on läbi viinud töötube Academy for Actors of Social Change'is (Budapest), Fridays for Future Summit'is (Lausanne) ja Academie du Climat's (Pariis).