Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

How the Land Lies

Autor:
Bianca Hisse, Laura Cemin
Lavastaja:
Bianca Hisse, Laura Cemin
Esietendus:
30. märtsil 2023 Sõltumatu Tantsu Laval
lavastus-pic

Koreograafid Laura Cemin ja Bianca Hisse
Tantsijad ja kaasloojad Keithy Kuuspu, Lea Blau, Angel Casal, Rodrigo Chavero, Shion Yokoo-Ruttas
Heli ja live-esitus Vera Vice
Valguskujundus Sofia Ivarsson
Kostüümid Kairi Mändla
Kaasproduktsioon Black Box Theater, Kiasma Theater, Sõltumatu Tantsu Lava (STL)
Toetajad Eesti Kultuurkapital, Davvi - Senter for scenekunst, Frame Finland, Kulturrådet, HIAP - Helsinki International Artist Programme, Narva Art Residency, Nordic Culture Point, Norsk-Finsk kulturfond, Norske Billedkunstnere, PAHN Norway, Office for Contemporary Art Norway, Tvibitstigen
Algne etendajate koosseis Bianca Hisse, Kazue Ikeda, Keithy Kuuspu, Mariê Mazer, Nassim Meki

"How the Land Lies" on tantsulavastus viiele tantsijale ja kolmele LED-tabloole, mille koreograafid-lavastajad on Bianca Hisse (Brasiilia/Norra) ja Laura Cemin (Itaalia/Soome). Lavastus on loodud koostöös Eesti koreograafi Keithy Kuuspu ja kohalike immigrantidest tantsijatega.

LED-tabloodel keriv tekst kuvab vaheldumisi Euroopa riikide ametlikke tervitusetekste, Oslo kebabiputkade meeldejäävaid reklaamhüüdeid, turismiloosungeid ja viisaankeetide väljavõtteid. LED-idest saavad vahendid millega avastada ja katsetada keele mõju liikuvusele. Tantsijad, kes tekstide vahel navigeerivad, omavad ise samuti riikidevahelise rände kogemust. Nagu sõnad liiguvad ekraanidel, liigutavad neid võrdselt ka kehad. Piirid hägustuvad: kes võib jääda ja kes peab lahkuma? Keda nähakse ja kes jääb varjatuks? Mis on lubatud ja mis keelatud?

Kuigi lavastust "How the land lies" esitatakse erinevates riikides, on see igas asukohas ainulaadne tänu kohalike tantsijate aktiivsele kaasamisele. Koos nendega töötatakse välja dramaturgia ja koreograafia, võttes arvesse tantsijate isiklikku liikumisrepertuaari, kehakeele tugevusi ja lugusid. Lisaks on osaliselt kohalik ka lavastuses kuvatav tekstimaterjal, mis võetakse siinsele kontekstile vastavalt Eesti ametiasutuste dokumentidest ja turismitööstuse loosungitest.

Tallinna lavastusse valitakse Eestis elavad tantsijad, kes on pärit väljastpoolt riiki ning kellel on oma Eestisse rändamise ajalugu. Lea Blau on Horvaatiast pärit kunstnik, lõpetas esimese CPPM’i magistriõppe lennu, hetkel elab ja töötab Eestis. Angel Casal on argentiinlane, kes tegutses Eestis EVT vabatahtlikuna aastatel 2011-2012 ning on sellest ajast Eestisse elama jäänud. Rodrigo Chavero on argentiina koreograaf, kes kolis Eestisse 2021. aastal. Shion Yokoo-Ruttas on sündinud Jaapanis, saabus Eestisse 2016. aastal tantsukunsti vahetusõpilasena Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemiasse, mille ta ka siin lõpetas.