Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Festival "1000 kurge": lühivormide õhtu

Teater:
*birdname
Autor:
Dongbin Lee, Kyoshiro Oshima
Lavastaja:
Dongbin Lee, Kyoshiro Oshima
Märksõnad:
Festival "1000 kurge"
Esietendus:
12. aprillil 2024 Theatrumis
lavastus-pic

Õhtu jooksul saab publik nautida kolme erinevat teost: Sumove (Lõuna-Korea) improvisatsioonilist teost "Dating Abuse", Kyoshiro Oshima (Jaapan) soolot "Silence is Azure Indignant" ja Dongbin Lee (Lõuna-Korea) traditsioonilist maskitantsu Bongsan Talchum.

Sumove (Lõuna-Korea) "Dating Abuse"

Lõuna-Korea noor talendikas koreograaf Park Su-yeol keskendub oma lavastuses "Dating Abuse" inimestevahelistele suhetele ning eelkõige suhtevägivallale. Teda huvitavad vägivalla aspektid, mida on sageli raske sõnade abil väljendada või määrata, kuid mis keha- ja tantsukeeles just eriliselt nähtavale tulevad. Tegemist on improvisatsioonilise teosega, mis kutsub publikut mõtisklema oluliste teemade üle, mis puudutavad intiimsust, haiget saamist ja haiget tegemist.

Trupi Sumove kunstiline juht Park Su-yeolil tegutseb koreograafina ja õpetab tantsuteooriat ning praktikat erinevates ülikoolides, ta omab doktorikraadi kunstiteraapias. Laval on tantsijad Seo Jeong-bin ja Ha Hyun-bong.

"Silence is Azure Indignant" ("Vaikus on kui taevasinine nördimus")

Koreograaf ja tantsija Kyoshiro Oshima (Jaapan)
Alusteksti autor Shigekichi Yagi
Muusika autor Mari Miyamoto

Laval saab näha koreograafi ja tantsija Kyoshiro Oshima soolot, milles ta vaatab inimese eluringi Jaapani nelja aastaajana. Soolo põhineb Jaapani luuletaja Shigekichi Yagi (1898-1927) luulekogul “Sügise silmad”. Soolole on muusika loonud Mari Miyamoto.

Bongsan Talchum (Bongsami maskitants)

Koreograaf ja etendaja Dongbin Lee (Lõuna-Korea)

Traditsiooniline Lõuna-Koreast pärit maskitants Bongsan Talchum, mis hõlmab nii tantsu, muusikat kui ka teatrit, kuulub UNESCO maailma vaimse kultuuripärandi nimistusse. Talchumis uurib maskis esineja sotsiaalseid probleeme läbi huumoriprisma, kasutades väljendusvormina tantsude, laulude, liikumise ja dialoogi kombinatsiooni. Lavastust saadab tavapäraselt kuuest kuni kümnest muusikust koosnev ansambel. Talchumi sõnumiks on kuulutada inimeste võrdsust ja olla kriitiline sotsiaalsete hierarhiate suhtes, kasutades selle väljendamiseks igapäevaelus äratuntavaid karatereid.

Koreograaf ja etenduskunstnik Dongbin Lee on ametlik Bongsan Talchumi traditsiooni esindaja. Tantsija toob publiku ette lühikese näite traditsioonilisest maskitantsust.

Bongsan Talchum'i traditsioonist täpsemalt: maskitants on Lõuna-Koreast pärit iidne lavastusvorm, kus üks või mitu maski kandvat etendajat tegutsevad inimese, looma või üleloomuliku olendina (jumal), edastades sõnumit dialoogide või tantsudega kaudu. Bongsan Talchum sai alguse umbes 200 aastat tagasi Bongsan-gunis, Hwanghae-do provintsis. Lavastust esitati viienda täiskuu viiendal ööl (Dano) ja suvisel pööriööl (Haji). Talchum’it (maskitantsu) esitati kogu riigis kuni varase Joseoni perioodini (Joseoni dünastia 1392–1910).

Lavastus koosneb tantsudest, mis on seotud erinevate tüüpkarakteritega (neli munka, kaheksa mustas rüüs munka, naine, vana munk, aadlik ja vana naine). Enne etenduse algust marssisid 36 trupi liiget (neist 27 maskides) muusikat mängides etenduspaika. Lavastuse juurde kuulusid ka ohvririitused. Etendus sisaldas satiiri lihtrahvast ahistavatest aadlikest, rikutud munkadest, meesšovinismist jne. Trupi liikmed tantsisid palvetades Buddha poole. Korea rahvalaule (taryeong) ja rütmilaule (gutgeori) saatis ansambel, mis koosnes kolmest keelpillist ja kuuest puhkpillist (samhyeon yukgak). Pillidena kasutati näiteks flööti (piri), bambusflööti (jeotdae), kahekeelset viiulit (haegeum), trummi (buk) ja liivakellakujulist trummi (janggo).

Bongsan Talchumi maskitantsule on iseloomulik energiline liikumine sealhulgas kostüümi käiste väristamine.