Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Nüüd võib sellest rääkida

Teater:
Autor:
Ene-Liis Semper
Lavastaja:
Ene-Liis Semper
Esietendus:
2. detsembril 2023 Sakala 3 teatrimaja suures saalis
lavastus-pic

Autor, lavastaja ja kunstnik Ene-Liis Semper
Muusika- ja helikujundaja Vambola Krigul
Valguskunstnik Aku Lahti (Soome)
Kehadramaturg Giacomo Veronesi
Esitajad Marika Vaarik, Rasmus Kaljujärv, Jörgen Liik, Rea Lest, Vambola Krigul

Ene-Liis Semperi uus lavateos on muusikaline lavastus, mis otsib võimalusi, ühendamaks tugevaid visuaalseid kontraste Vambola Kriguli elava löökpillimuusikaga.

Lavastus põhineb Ameerika kirjaniku Kurt Vonneguti 1973. aastal ilmunud "Tšempionide eine" ainetel. See on tema tuntuim romaan, mida on kohati nimetatud lausa kultuslikuks. Vonnegut, keda iseloomustatakse kui humanisti, patsifisti, nikotiinikut-satiirikut, on raamatu kontekstis öelnud järgmist: "Teenin endale elatist, pilades, kus aga saan. Siiski tundub mulle, et suure kriisi meeleolude tõttu oli see minu noorusajal lihtsam kui praegu. Tollal uskusid paljud ameeriklased, et kui saabub hüvang, on kogu rahvas õnnelik, õiglane ja arukas."

"Eestiski on kriis läbi, aga nagu "Tšempionide eine" aegses USAs, ei usu hüvangu ega paradiisi saabumist enam keegi. Ja nõtkelt võluv pila on vaikselt, kuid vääramatult asendumas vaimuvaese osatamise või lihtsalt vihase lajatamisega." Kaupo Meiel, "N+1 kohtumist "Tšempionide einega"", ERR kultuuriportaal

Semperi tööd sisaldavad peaaegu alati omamoodi kahetisust. Neid nähes võib nii nutta kui ka naerda, neid võib pidada painajalikeks või paroodilisteks ning ehkki ühegi vaatamisviisi puhul pole täit kindlust selle adekvaatsuses, ei saa ühtki neist ka täielikult välistada.

"Mulle saab järjest selgemaks, et teater ei sünni laval, vaid vaatajas. Laval toimuv on ainult impulss, et paisata saali, vaatajate suunas teatud "kood", mille vaataja siis oma kogemuse, kohalolu ja empaatiaga vastu võtab. Selle impulsi timmimine, energeetiline ja visuaalne kontsentreeritus on mind aastaid huvitanud. Ühtlasi küsimus, kust ja kuidas üldse tekib inimestevaheline kommunikatsioon ning millest saavad alguse assotsiatsioonid ja emotsioonid, kehalisus ja kohalolu." – Ene-Liis Semper

Järgmised etendused

29

okt

19:00

etendus

Sakala 3 teatrimaja suur saal

30

okt

19:00

etendus

Sakala 3 teatrimaja suur saal

31

okt

19:00

etendus

Sakala 3 teatrimaja suur saal