Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Emajõe sünd

Teater:
Sound OÜ, Tartu Ülikooli Botaanikaaed, Tartu Ülikooli loodusmuuseum
Autor:
Margus Kasterpalu, Märt-Matis Lill, Remek Meel, Valdur Mikita
Lavastaja:
Margus Kasterpalu
Märksõnad:
suvelavastus
Esietendus:
12. juunil 2024 Emajõe Lodjakojas
lavastus-pic

Mütopoeetiline oratoorium

Helilooja Märt-Matis Lill
Libretistid Valdur Mikita ja Margus Kasterpalu
Loodusdokumentaali autor Remek Meel
Lavastaja Margus Kasterpalu
Lava- ja kostüümikunstnik Kristjan Suits
Video- ja animatsioonikunstnik Taavi Varm
Valguskunstnik Priidu Adlas
Liikumisjuht Ingmar Jõela
Laval Iris Oja, Andres Mähar, Endrik Üksvärav, Anna-Liisa Eller, Vambola Krigul ja Anto Õnnis ning Kammerkoor Collegium Musicale

Mütopoeetiline oratoorium "Emajõe sünd" on multimeediateos, milles põimuvad loodus- ja inimhääled kaasaegse muusika, loodusfilmi, animatsiooni ja lavalise liikumisega. Uudisteose peategelaseks on Emajõgi, Lõuna-Eesti olulisimaid sümboleid ja maamärke, ning temaga seotud pärimused ja ajalugu.

Loodava heliilma lähtekohaks on loodushelid, millele on salvestusel oma hääle lisanud ERSO orkestrandid. Lavalises esituses lisanduvad erinevad elektroonilised instrumendid (Tammo Sumera), löökpillid (Vambola Krigul ja Anto Õnnis), kannel (Anna-Liisa Eller), kammerkoor Collegium Musicale (dirigent Endrik Üksvärav) ja vokaalsolist Iris Oja.

Lisaks lauljatele ja muusikutele on laval näitleja Andres Mähar ja neli tantsijat (koreograaf Ingmar Jõela), kelle esitatu toetab ja liigendab muusikalist ja visuaalset narratiivi. Tekstina on lisaks rahvaluulele kasutatud mitmete eesti luuletajate loomingut.

Visuaalselt on "Emajõe sünd" mütopoeetiline rännak allikast suudmeni. Keskseks narratiiviks on loodusdokumentaal, mis jälgib ja järgib Emajõge lättelt Pühajärvest Peipsini ja ühtaegu nii läbi ajaloo, kui ka nelja aastaaja (operaator/režissöör Remek Meel). Loodusfilmile lisanduvad animatsioonid Kaljo Põllu graafiliste lehtede ainetel kogumikest "Kalivägi" ja "Kodalased" (animatsioon Taavi Varm).

Teose esitamiseks valmib Tartus Emajõe-äärse Lodjakoja laevaehitussaali unikaalne, jõele avaneva vaatega etenduskeskkond. Lavastus on ühes vaatuses ja kestab 90 minutit.

Mütopoeetiline oratoorium "Emajõe sünd" on osa Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalist, mis toimub 5.–15. juunini 2024 ja kuulub Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Festivali ja multimeedialavastuse etendusi korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed. Sündmust toetavad SA Tartu 2024, Eesti Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.