Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Alternatiive

Esietendus:
Esietendus 8. juunil 2012 Kirjanike Maja Musta Laega Saalis
lavastus-pic
Esinejad: Farištamo Susi (klaver, elektroonika), Theodore Lee Parker (elektrikitarr, elektroonika), Aita Vaher (näitleja, elektroonika)

Tegu on elektroakustiliste manipulatsioonidega Eesti ühe armastatuima luuletaja luuletusel. Laval on Farištamo Susi (klaver, elektroonika), Aita Vaher (näitleja, elektroonika, luuleridade eelsalvestus) ja USA elektrikitarrimängija ja improvisaator Theodore Parker, kes on kogu elektroonika poole ka ise programmeerinud (välja arvatud particlechamber, mille on kirjutanud Yves Degyon). Kogu teos on esinejate endi looming (esineb viiteid).
Programmeerimisel kasutatud: pd~, Ableton Live, OSCullator, and TouchOSC.

“Alternatiive” on eksperimentaalne kompositsioon, mille keskseks ideeks on püüd väljendada üht kirjanduslikku teksti kontseptuaalse muusikateosena. Artur Alliksaare luuletus „Alternatiivid” on lammutatud iseseisvateks luuleridadeks. Iga rida esitatakse eraldiseisva improvisatsioonilise stseenina ning on originaalluuletusega võrreldes erinevas järjekorras. Improviseerijad omavad kontrolli luuleridade esitatamise hetke ning iga stseeni pikkuse üle.
 
Iga luulerida on esinejate poolt eelnevalt tõlgendatud, peegeldades rea mõtet kas kontseptuaalselt, muusikaliselt või dramaturgiliselt. Need tõlgendused on esinejatele  raamideks, millest tuleb kinni pidadada, välja arvatud juhul, kui improviseerija otsustab eelsalvestatud rida elektrooniliselt manipuleerida. Selleks on igale esinejale ehitatud hulk efekte ja elektroonilisi instrumente. Read, mis väljendavad vabadust, on tõlgendatud vaba improvisatsioonina mõningase sisulise märksõnaga.
Teose  eesmärgiks on tekitada uusi vorme ning väljendusvõimalusi igale esinejale, sundides neid samal ajal arvestama nii iga luulerea keskse idee kui ka teiste improviseerijate otsustega.

Farištamo Susi on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistriõppe klaveri erialal. Ta on osalenud meistrikursustel, konkurssidel, teinud koostööd paljude erinevate kunstnikega. Pidevam koostöö on Susi sidunud pianist Merike Poomi (klaveriduo KeAmo), kunstnik Marita Lumi (improduo Pianima), Gerda Märtensi, paljude lauljate ja instrumentalistidega. Eriliselt naudib pianist koostööd kaasaja heliloojate ja nende loominguga (näiteks Pärt, Andriessen, Alvarado, Penderecki, Palsson). Susi töötab õpetajana, kirjutab artikleid, juhatab Eesti Kunstiakadeemia Kammerkoori ja improvisatsiooniorkestreid.

Theodore Parker on helilooja ja improvisaator Ameerika Ühendriikidest. Hetkel omandab ta magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias jazz-improvisatsiooni erialal.  Ta on õppinud Bowling Green State Ülikoolis erialal Jazz Performance ja saanud bakalaureuse kraadi. Ta on töötanud Cunard ja Princess kruiisilaevadel, reisides mööda maailma. Praegu huvitab teda enim vabaimprovisatsioon ja eksperimentaalne muusika.

Aita Vaher on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakunstikooli bakalaureuse- ja magistriõppe. Hetkel on ta vabakutseline näitleja, Teatrikoolis TeatriPolygon draamaõpetaja, Tallinna Ühisgümnaasiumis kõnetehnika õpetaja ja MTÜ Tsirkusekool juhatuse liige.
Aita hobideks on hääleimprovisatsioon ehk häikimine Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Improkooris, laulmine NUKU kooris, tsirkus ja klounaad.

Täname: Eesti Kultuurkapital, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Kirjanike Maja, Gerda Märtens, Jaanika Luht, Sven Sosnitski.