Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Aiamajas

Autor:
Jane Bowles
Lavastaja:
lavastus-pic
Kunstnik Pille Jänes
Tõlkinud Kalle Hein

Osades Ülle Kaljuste, Jaan Rekkor, Maria Klenskaja, Laine Mägi, Taavi Teplenkov, Kersti Heinloo, Hilje Murel, Viire Valdma, Ester Pajusoo, Mari Lill.

Kui Ivan Turgenevi kuulsa romaani pealkiri on „Isad ja pojad“, siis uut lavastust võiks lavastaja Priit Pedajase sõnutsi tutvustada kui „Emad ja tütred“.

Ema-tütre paare on näidendis kolm. Keskealised emad püüavad oma elu elada tütarde kaudu, teismeea lõpus tütred nii ihaldavad kui ka kardavad vabadust ja iseseisvust. Vastandlikud tunded – kokkukuuluvuse ja sõltumatuse vajadus, armastus ja armukadedus, jumaldamine ja vihkamine, truuduse nõudmine ja truuduse murdmine – on nii läbi põimunud, et mõlemal poolel on raske iseseisev olla. Näidendi esmalavastuse puhul kahtles üks kriitik, mis mõtet on rääkida käputäie ebastabiilsete inimeste elu ühest aspektist – unustades, et see „üks aspekt“ on väga tähtis poolte maailma inimeste elus!

Emaduses peitub nii piiritut õrnust ja armastust kui ka julmust – Bowles ei kõhkle näitamast sedagi poolt. Bowles (1917–1973) on näitekirjanikuna ühe-teose-autor, „Aiamajas“ on tema ainus näidend. Tema kogu napi loomingu aines oli naiste omavahelised suhted: allumine ja domineerimine, vastuolulised tunded, mis naisi omavahel seovad või üksteise eest põgenema sunnivad, nende suhete sotsiaalsed, psühholoogilised ja füüsilised küljed.

Esietendus 23. veebruaril 2014 suures saalis.