Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vene Teatris tegutseb Dostojevski töötuba

01.12.2014 12:20

23. novembrist kuni 5. detsembrini tegutseb Vene Teatris loomelabor Dostojevski Töötuba, mida juhib lavastaja ja pedagoog Igor Lõssov.

Idioodi passioonLoomelabori lõppedes, 4. ja 5. detsembril on publikul võimalus näha Igor Lõssovi eelmise töötoa tulemust – Ukraina Uue Draamateatri Peštšerskil lavastust „Idioodi passioon“.  „Passiooni…“ kallal töötas peale Igor Lõssovi kaks näitlejat (samal ajal ka lavastajat) – Olga Larina ja Anna Sergejeva. Kumbki mängib kaht rolli, meest ja naist, pikki kleite ülikondade vastu vahetamata ja kontsakingi jalast võtmata: Larina vürst Mõškinit ja Aglajat, Sergejeva Rogožinit ja Nastasja Filippovnat. Teises, vaatuses, mis nõuab kõigi nelja osalust, „kahestuvad“ mõlemad näitlejad ekraaniprojektsioonide abil.

Käimasolevas töötoas osaleb 26 näitlejat ja lavastajat viiest riigist, mis näitab kustumatut huvi vene teatrikoolkonna vastu. Töötuba korraldab Venemaa Teatraalide Liit Eesti Vene Teatri baasil ja Venemaa Kultuuriministeeriumi toel.

Labori töö algab nn kodutöö esitlemisest – iga osaleja valmistab ette monoloogi ja üht riiki esindavad näitlejad ja lavastajad pakuvad välja idee, tulevase lavastuse eskiisi kas klassikute Dostojevski või Tšehhovi või siis kaasaegse autori Andrei Gelassimovi teoste põhjal. Õppenädala lõpus toimuvad esitlused, millest hiljem võivad välja kasvada täismõõdus lavastused.

Tunnustatud teatripedagoogid – Boriss Štšukini nimelise instituudi teatrikõne dotsent Jelena Laskavaja, Moskva Kunstiteatri teatristuudio lavalise liikumise dotsent Andrei Urajev ning Vene Teatri kunstiline juht Igor Lõssov – töötubades toimuvad lavakõne, -liikumise ja mängukäitumise treeningud, analüüsitakse tekstiga töötamise põhimõtteid ja žestide tähendust klassikalises lavastuses. Lühidalt, õpetatakse kaasaegseid mängu- ja mõtlemispõhimõtteid.

Ma tahaksin kõiges minna
asjade tuumani.
Töös, teed otsides,
ärevas südames
.   

Sellest Boriss Pasternaki põhimõttest lähtub ka Igor Lõssov.