Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuises esietendub Verdi ooper “La Traviata”

26.10.2004 14:37

Vanemuises on traagiliste ooperite hooaeg: septembris esietendunud Puccini "Madame Butterflyle" lisandub neljapäeval, 28. oktoobril maailma ooperiliteratuuri üks liigutavamaid heliteoseid,  Giuseppe Verdi "La Traviata".

"See on naiseliku armastuse ja eneseohverduse lugu," rääkis lavastaja Taisto Noor. "Kui mõelda üldse ooperite peale, siis neis on mehed valmis armastuse nimel küll tapma, kuid armastatu õnne eest selliseks eneseohverduseks on võimelised vist vaid naised."

"La Traviata" muusikaline juht ja dirigent on Hendrik Vestmann. Alla Popova ja Tatjana Romanova kõrval laulab Violettat Peterburi Maria Teatri rahvusvaheliselt hinnatud solist Svetlana Trifonova, kelle esinemised on ulatunud Londonisse, Viini, Washingtoni jm.
Teistes osades astuvad lavale Karmen Puis, Valentina Kremen, Mati Kõrts, Jan Oja, Aare Saal, Merle Jalakas, Aivar Kaseste, Jaan Willem Sibul, Märt Jakobson, Tõnu Kattai, Endel Kroon jt.

"La Traviata" põhineb tõestisündinud lool, selle peaosaliste prototüüpideks on Pariisi omaaegne kuulus kurtisaan Marie Duplessis ja kirjanik Alexandre Dumas-noorem, kes kirjutas juhtunu põhjal romaani "Kameeliadaam". Verdit köitis "Kameeliadaami" süžee ka tema enda elukäigu tõttu - pärast esimese abikaasa surma elas helilooja aastaid koos endise lauljatari Giuseppina Strepponiga.
"La Traviata" esietendus toimus 1853 Veneetsia La Fenice ooperiteatris ja lõppes täieliku läbikukkumisega. Libreto, mille autoriks oli Francesco Maria Piave, kutsus esile vaidlusi ja pahameelt. Verdit süüdistati prantsuse demoraliseerunud kirjanduse propageerimises ja heideti ette ülla romantilise kangelanna asendamist ühiskonna heidiku, poolilmadaamiga.
Tolleaegsele publikule oli šokeeriv näha ooperilaval olustikulise süžeega kaasaega, mida oldi harjutud kohtama vaid komöödiates. Traditsiooniliselt surid ooperikangelased ikka mürgi või mõõga läbi, ja nüüd äkki tuberkuloos!
 
"Violetta ohver, loobumine oma õnnest armastatu tuleviku nimel, oli seda suurem, et kaunis naine teadis täpselt, talle ei ole enam palju päevi elada jäänud," selgitas lavastaja. Neljapäeval esietenduvat "La Traviatat" lauldakse itaalia keeles, eestikeelset teksti saab publik jälgida lava ülaservas jooksvate tiitrite abil.


Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028
[email protected]
www.vanemuine.ee